Komisja Europejska wydała zalecania dla krajów członkowskich w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii mutacji koronawirusa. Jak informuje korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska - Borginon, Bruksela chce, by kraje Unii zlikwidowały wprowadzane w ostatnich dniach zakazy lotów czy podróży koleją z Wielkiej Brytanii. Zalecenia dotyczą również przewoźników, którzy utknęli we Francji.
Zdaniem Komisji Europejskiej należy zniechęcać do wszelkich zbędnych podróży do czy z Wielkiej Brytanii. Zamiast zakazów lotów, trzeba natomiast wprowadzić testy i kwarantannę. Rezydenci Wielkiej Brytanii czy Brytyjczycy mieszkający w krajach Unii powinni być zwolnieni z wprowadzonych niedawno tymczasowych ograniczeń. Powinni być natomiast poddawani kwarantannie i testom.
Obywatele Unii i obywatele Wielkiej Brytanii podróżujący do swojego państwa członkowskiego lub kraju zamieszkania, a także obywatele państw trzecich, którym przysługuje prawo do swobodnego przemieszczania się, powinni być zwolnieni z dalszych tymczasowych ograniczeń, pod warunkiem że przejdą test lub kwarantannę- informuje w komunikacie prasowym Komisja Europejska.
Zdaniem Komisji Europejskiej, transportowcy powinni być natomiast całkowicie zwolnieni z kwarantanny. Mogą być oni poddani szybkim testom antygenowym. Przepływy towarów musi być kontynuowany nieprzerwanie w celu zapewnienia np. terminowej dystrybucji szczepionek przeciw Covid-19.
Od północy, 22 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2.
Nowe rozporządzenie wydłuża obowiązywanie "starego" rozporządzenia ws. zakazu lotów z 7 grudnia 2020 roku do 6 stycznia 2021 roku.
Zgodnie z nim do katalogu dziewięciu państw, z których samoloty nie mogą lądować w Polsce, dołączono także Wielką Brytanię i Irlandię Północną. Lista państw z zakazem lotów obejmuje też Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Armenię, Kosowo, Macedonię, Serbię, USA - z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork.
Na liście nie ma krajów z UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen.
Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock przekazał, że odnotowano ponad 6 tysięcy zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.
Nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.
Z powodu wykrycia nowego wariantu koronawirusa od niedzieli wiele krajów Europy i spoza niej wprowadziło ograniczenia w transporcie z Wielką Brytanią.