Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Tatrach. Ratownicy TOPR ogłosili go po raz pierwszy w tym sezonie. Na Kasprowym Wierchu leży 33 cm śniegu. Synoptycy przewidują dalsze opady, ostrzegają też przed mrozem - termometry wskażą nawet minus 16 stopni Celsjusza.
Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach nie są najlepsze. Szlaki są nieprzetarte, leży na nich gruba warstwa śniegu, co utrudnia orientację w terenie. W wyższych partiach Tatr szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu; w wielu miejscach potworzyły się zaspy.
Pierwszy stopień zagrożenia oznacza, że możliwe jest samorzutne zejście niewielkich lawin w postaci tzw. zsuwów, szczególnie przy mokrym śniegu. Mechaniczne wyzwolenie lawiny jest możliwe na ekstremalnie stromych stokach o nachyleniu równym lub większym niż 40 stopni, tylko przy bardzo dużym dodatkowym obciążeniu.
Stopień zagrożenia lawinowego określany jest przez ratowników TOPR na podstawie badań pokrywy śnieżnej, aktualnych i prognozowanych warunków meteorologicznych oraz obserwacji w terenie. Skala ta jest pięciostopniowa i powszechnie stosowana w ratownictwie międzynarodowym.