Jutro Polacy pójdą do urn, żeby zagłosować na swoich przedstawicieli do samorządu. Będziemy wybierać ponad 46 tys. radnych wszystkich szczebli oraz prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Od władz województwa zależy m.in. służba zdrowia w regionie, czy też finansowanie muzeów, teatrów oraz kin.
Władze powiatowe to opieka nad szkołami ponadgimnazjalnymi, czy przyznawanie zasiłków. Gminom podlegają szkoły podstawowe, gimnazja oraz drogi lokalne. Urzędnicy decydują o pieniądzach i remontach. Warto również pamiętać, że jednym z wielu zadań samorządu jest dbanie o drogi.
Różne samorządy odpowiadają za różne trasy: wojewódzkimi najczęściej zarządza urząd marszałkowski, trasami powiatowymi, powiat a gminnymi, gmina. Tylko we Wrocławiu pod opieką samorządów jest ponad tysiąc kilometrów dróg, często bardzo dziurawych. Za ich remont odpowiadają służby podległe prezydentowi miasta, marszałkowi lub staroście. Czasem jednak urzędnikom trzeba "podpowiedzieć", gdzie powinni pojawić się drogowcy.
Trzeba podać informację, czyli ulicę z numerem i wtedy kontrolerzy idą, sprawdzają i ujmują to w planie remontów, żeby naprawić dziurę - tłumaczy jedna z urzędniczek.
Tyle teoria, praktyka wygląda inaczej. Brygady remontowe nie pojawiają się nad dziurą z prędkością błyskawicy, ale to właśnie głównie samorządowcy odpowiadają za stan dróg.
Kampania wyborcza zakończona, w całym kraju obowiązuje cisza wyborcza. Zanim ruszymy do urn, mamy jeszcze czas, by zastanowić się, na kogo chcemy oddać głos. To ważne, bo samorządowcy odpowiadają, a przynajmniej powinni odpowiadać, za większość spraw, z którymi borykamy się każdego dnia.
Mieszkańcy kamienicy przy ul. Malarskiej w centrum Wrocławia wykorzystali samorząd do tego, by przywrócić blask zabytkowemu budynkowi, w którym mieszkają. Solidnie są te ramy okienne zrobione. Poza tym strych jest zrobiony i cały dach - to też jest duża korzyść. Wyszliśmy na plus - powiedziała jedna z lokatorek.
Mieszkańcy kamienicy zapłacili tylko niewielki procent całego rachunku za remont budynku. Resztę pokrył samorząd, bo to właśnie do jego zadań należy, by dbać o dach nad głową mieszkańców. Samorząd województwa odpowiada za sprawne zorganizowanie transportu kolejowego, autobusowego, a także lotniczego w Twoim województwie. Jeśli chcesz, by twoje dziecko uczyło się w liceum na przykład języka chińskiego - zwróć się do rady powiatu.
Władzom województwa zgłaszamy nasze uwagi dotyczące tego, gdzie i jak często powinny jeździć samorządowe autobusy i tramwaje. We Wrocławiu na przykład można to zrobić za pomocą e-maila. Dziennie do specjalnej skrzynki wpływa kilkanaście wiadomości. To się dzieje non stop, codziennie dostajemy prośby, petycje dotyczące zmian w ruchu komunikacji miejskiej, na przykład chodzi o przesunięcie przystanku, o zmianę częstotliwości kursowania autobusów, o podstawienie dłuższych autobusów - mówią urzędnicy. To nasze prawo żądać, by autobusy jeździły wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne i by dojeżdżały tam, gdzie mieszkamy. Samorządowa komunikacja utrzymywana jest bowiem z naszych podatków.