Ok. 1-2 tys. turystów musiało przedłużyć, albo nie mogło wyjechać z Polski na zorganizowane wycieczki z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską - szacuje Polska Izba Turystyki. Dotyczy to głównie wyjazdów do Egiptu i Tunezji.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Podobnie, gdy wykupiliśmy wycieczkę, ale nie możemy na nią wylecieć.
Według Polskiej Izby Turystyki osoby, które nie mogą wylecieć z Polski, i z tego powodu skorzystać z opłaconej wycieczki, mogą liczyć na zwrot kosztów wycieczki, jeśli mieli ubezpieczenie od rezygnacji z podróży.
Pracownik, który z powodu chmury pyłu wulkanicznego nie może wrócić z zagranicznej wycieczki, ma prawo wystąpić do pracodawcy o przedłużenie urlopu wypoczynkowego lub o urlop bezpłatny. Nieobecność pracownika, który nie może w terminie wrócić do pracy z powodu chmury pyłu wulkanicznego, jest nieobecnością niezawinioną, a tym samym usprawiedliwioną.
Zgodnie z prawem pracy, pracownik ponosi odpowiedzialność tylko wtedy, gdy można wykazać mu winę. W przypadku spóźnienia po urlopie, wywołanego siłą wyższą, tak jak w wypadku chmury pyłu wulkanicznego, nie można mówić o winie pracownika. Dlatego może on wystąpić do swojej firmy o dłuższy płatny urlop wypoczynkowy lub, w przypadku, gdy go już wykorzystał, o urlop bezpłatny.