Na pokładzie samolotu transportowego Ił-76, który rozbił się w środę w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, mieli znajdować się przedstawiciele rosyjskich władz cywilnych i wojskowych, lecz w ostatniej chwili nie zezwolono im na lot - powiadomił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow. Władimir Putin przybył do Królewca, stolicy graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Pojawiają się sygnały świadczące o tym, że na Ukrainę trafią w końcu rakiety manewrujące Taurus. Może się to stać dzięki tzw. wymianie pierścieniowej z udziałem Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji – ustalił portal dziennika „Handelsblatt” Czwartek jest 701. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 25.01.2024 r.

REKLAMA

22:37

Czas pomyśleć o przywróceniu w Wielkiej Brytanii poboru do wojska w razie wojny z Rosją - oświadczył w czwartek były zastępca dowódcy sił NATO w Europie, gen. Richard Shirreff, odnosząc się do wyrażonego dzień wcześniej ostrzeżenia dowódcy brytyjskiej armii.

Gen. Patrick Sanders powiedział, że brytyjskie siły lądowe są zbyt małe w przypadku wojny z Rosją i zwiększenie ich liczebności z obecnych 74 tys. do ok. 120 tys., nie wystarczy. Wprawdzie nie mówił on o przywróceniu poboru, ale wezwał do wprowadzenia przeszkoleń wojskowych zwykłych obywateli, którzy w razie konfliktu staliby się, jak to określił, "armią obywatelską". Dodał, że jak pokazuje wojna na Ukrainie, to przeszkoleni cywile stają się kluczowym aktywem.

Pobór dla większości zawodowych żołnierzy, do których sam się zaliczam, jest absolutnym przekleństwem. Brytyjskie siły zbrojne tradycyjnie i kulturowo opierały się na długiej ochotniczej służbie wysoce profesjonalnych żołnierzy z ogromnym doświadczeniem - i tak naprawdę wszyscy chcielibyśmy, aby to trwało - powiedział w rozmowie ze stacją Sky News gen. Shirreff, który zastępcą dowódcy sił NATO w Europie był w latach 2011-14.

Ale dodał, że trzeba wziąć pod uwagę obecną sytuację na świecie i trwające od zakończenia zimnej wojny cięcia w wydatkach na obronność. Myślę, że musimy przezwyciężyć wiele kulturowych zahamowań i założeń, i szczerze mówiąc pomyśleć o tym, co nie do pomyślenia. Myślę, że musimy pójść dalej i uważnie przyjrzeć się poborowi do wojska - oświadczył.

21:55

W okresie od stycznia do września 2023 roku Rosja zakupiła zagraniczne półprzewodniki o wartości 1,7 mld dolarów. Ponad połowa tych podzespołów podchodziła z krajów Europy i USA - ujawniła w czwartek agencja Bloomberga, która dotarła do niejawnych danych rosyjskich służb celnych.

Jak zauważono, większość komponentów sprowadzanych do Rosji, to produkty pochodzące z 20 wielkich koncernów. Łączna wartość tych podzespołów, wytwarzanych m.in. przez amerykańskie firmy Intel, Advanced Micro Devices (AMD) i Analog Devices, a także tajwański Realtek, wyniosła 1,2 mld dolarów. Na mniejsze przedsiębiorstwa z USA i Europy przypadł wolumen importu o wartości 500 mln dolarów.

Nie ma żadnych dowodów świadczących o tym, że koncerny świadomie naruszały reżim sankcji nałożonych na Rosję, ani w ogóle wiedziały o dostawach ich produktów do tego kraju.

21:18

Kanclerz Olaf Scholz potwierdził, że wkrótce zostanie zawarte porozumienie o bezpieczeństwie między Niemcami a Ukrainą. Wyraził nadzieję, że na szczycie UE państwa unijne zaaprobują pomoc finansową dla Kijowa wartości 50 mld euro - poinformowała w czwartek dpa.

Kanclerz, który spotkał się z premierem Słowacji Robertem Fico, powiedział o europejskiej pomocy finansowej dla Ukrainy: Mam wrażenie, że jesteśmy już blisko zakończenia negocjacji.

Jak dodał, "intensywnie" omawiał tę kwestię z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a rozmowa ta będzie wkrótce kontynuowana.

Umowa o bezpieczeństwie dotyczy gwarancji dla Ukrainy nawet po zakończeniu wojny z Rosją. Dlatego kanclerz wzywa partnerów z UE do zapewnienia Ukrainie zwiększonej pomocy wojskowej.

20:32

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podpisał ustawę ratyfikującą członkostwo Szwecji w NATO.

20:25

Zaskakujące informacje zza oceanu. Władimir Putin zasygnalizował Waszyngtonowi, że jest otwarty na negocjacje w sprawie Ukrainy - podał Bloomberg, powołując się na źródła bliskie Kremlowi. Nie wiadomo jednak, czy są to prawdziwe zamiary, wszak żadnych przesłanek ku temu nie ma, a taki ruch mógłby doprowadzić do podziałów wśród sojuszników Kijowa.

20:18

Charków na północnym-wschodzie Ukrainy, oddalony o 30 km od granicy z Rosją, nie może być skutecznie broniony przed rosyjskimi atakami nawet przez zachodnie systemy rakietowe takie jak Patriot. Od wystrzelenia pocisku do trafienia w cel mija tam mniej niż minuta - zauważył amerykański dziennik "Washington Post".

19:54

Delegacja jemeńskich Huti spotkała się w Moskwie z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Michaiłem Bogdanowem - podali Huti na X (dawniej Twitter).

W komunikacie napisano, że spotkanie miało na celu omówienie sytuacji w regionie. Rozmowy dotyczyły także kwestii zintensyfikowania wysiłków mających na celu wywarcie presji na Stany Zjednoczone i Izrael, aby zaprzestały wojny w Strefie Gazy - poinformowała agencja Reutera.

18:45

Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się z przedstawicielem UNHCR (Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) Kevinem Allenem, aby rozmawiać o pomocy i integracji uchodźców z Ukrainy - podał resort dyplomacji.

18:10

Na 27 lat pozbawienia wolności skazał sąd w Petersburgu Darię Triepową, oskarżoną o zabójstwo prokremlowskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego. Jest to najwyższy wyrok we współczesnej Rosji, jaki otrzymała kobieta. Sąd w Moskwie skazał z kolei na cztery lata więzienia Igora Striełkowa, byłego przywódcę donbaskich "separatystów".

17:59

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że samolot transportowy Ił-76, który rozbił się w środę w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, został strącony przez ukraiński pocisk ziemia-powietrze.

17:52

Ukraina pracuje nad organizacją wizyty premiera Węgier Viktora Orbána - poinformowała wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna, cytowana przez agencję Reutera.

17:08

Władimir Putin przybył do Królewca, gdzie spotkał się ze studentami Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. Immanuela Kanta i gubernatorem obwodu królewieckiego Antonem Alichanowem. Przeczytaj, jakie tematy poruszono.

17:01

Wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna poinformowała w Brukseli, że władze w Kijowie nie zamierzają zwracać się do instytucji UE o umożliwienie powrotów Ukraińców z krajów UE do ojczyzny. Nasi obywatele powinni nadal móc korzystać z ochrony tymczasowej w tych państwach - oznajmiła.

16:44

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w grudniu 2023 roku siły rosyjskie po raz pierwszy użyły na Ukrainie nowy typ specjalnych granatów gazowych RG-VO.

16:38

Rosyjscy więźniowie biorą udział w walkach w Ukrainie już od połowy 2022 roku. Przez długi czas kuszono ich perspektywą ułaskawienia po przeżyciu sześciu miesięcy na froncie. Ta praktyka jest już jednak przeszłością - teraz, zamiast wolności, są oni warunkowo zwalniani z kolonii karnych, a służbę muszą pełnić aż do końca wojny.

16:30

Pierwsze materiay z Ukraiskiego kontrataku w rejonie kompleksu Carska Ochota - po rosyjskim przebiciu przedarciu sie do poudniowej Awdijiwki https://t.co/AIdSCJ5RJR

MartinnkaaaaJanuary 25, 2024

16:19

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow powiedział, że samolot Ił-76, który rozbił się w środę w obwodzie biełgorodzkim, transportował już wcześniej rakiety wykorzystywane do ataku na Charków.

16:11

Udostępniona w rosyjskich mediach lista ukraińskich jeńców wojennych, którzy rzekomo znajdowali się na pokładzie rozbitego samolotu transportowego Ił-76, zawiera rozbieżności - oświadczył ukraiński rzecznik praw człowieka. Dmytro Łubinec w rozmowie z agencją Reutera potwierdził, że na liście widnieją nazwiska obywateli Ukrainy, którzy wrócili już do kraju w ramach poprzednich wymian jeńców.

15:40

Niezależny kandydat Borys Nadieżdin zebrał już ponad 150 tys. podpisów popierających jego kandydaturę w wyborach prezydenckich w Rosji.

15:32

Nad obwodem mikołajowskim ukraińskie siły obrony powietrznej strąciły pocisk manewrujący Ch-59, wystrzelony przez rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny Su-34.

15:26

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że nic nie wie o ofercie, w ramach której niemieckie pociski manewrujące Taurus miałyby zostać przekazane do Wielkiej Brytanii i Ukrainie, a w zamian Berlin miałby otrzymać brytyjskie rakiety Storm Shadow.

15:20

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba udzielił wywiadu amerykańskiego magazynowi Foreign Affairs. Poruszył w nim temat nieporozumień między Kijowem a zachodnimi partnerami w sprawie wojny w Ukrainie.

Myślę, że mamy dwa problemy koncepcyjne. Po pierwsze, nawet nie wszyscy nasi przyjaciele uważają, że Władimir Putin jest zły. Nadal uważają go za człowieka, przywódcę, który popełnił poważny błąd, za który będzie musiał zapłacić, ale nie zło, które należy wyeliminować - powiedział szef ukraińskiego resortu dyplomacji.

15:13

Współpraca sojusznicza w ramach NATO ze szczególnym uwzględnieniem skutecznej pomocy dla Ukrainy to główne tematy naszej rozmowy - przekazał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po rozmowie z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem.

Wana rozmowa z Ministrem Obrony Niemiec Boris Pistorius. Wsppraca sojusznicza w ramach @NATO ze szczeglnym uwzgldnieniem skutecznej pomocy dla Ukrainy to gwne tematy naszej rozmowy. Nasza wsppraca pozwoli skutecznie reagowa na agresj Rosji na Ukrain. pic.twitter.com/69IDWhnpTK

KosiniakKamyszJanuary 25, 2024

15:07

Wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski ocenił, że rola Polaków mieszkających za granicą znacząco wzrosła po agresji rosyjskiej na Ukrainę, bo w wielu państwach doceniono ich solidarne zachowanie wobec Ukraińców. Tego kapitału nie można zmarnować - podkreślił.

14:50

Węgry "dały sygnał", że na kolejnym szczycie Unii Europejskiej 1 lutego zatwierdzą przyznanie Ukrainie 50 mld euro - oświadczyła minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen.

14:42

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że o godz. 15:17 czasu lokalnego (godz. 14:17 czasu polskiego) zarejestrowano aktywność rosyjskiego lotnictwa taktycznego nad Morzem Azowskim. W związku z tym w obwodach mikołajowskim, chersońskim, odeskim i kirowohradzkim ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

14:36

Rosyjski państwowy koncern działający w branży petrochemicznej Rosnieft planuje rozszerzyć swoją obecność na indyjskim rynku i zbudować tam rafinerię ropy naftowej - poinformował prezydent Rosji Władimir Putin.

14:30

Francja nie jest w stanie stwierdzić, czy zapewnienia Rosji, zgodnie z którymi to Ukraina stoi za środową katastrofą samolotu transportowego Ił-76, są prawdziwe - oświadczył rzecznik francuskiego resortu dyplomacji.

14:23

Poligon niedaleko Iłowajska w samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej został ostrzelany przez siły ukraińskie. Są zabici i ranni - podał telegramowy kanał "Astra".

14:17

Rozmawiamy z Ukrainą m.in. o wprowadzeniu systemu licencjonowania importu z Ukrainy - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Wyjaśnił, że chodzi o określenie kwot przywozu niektórych towarów, których nie będzie można przekroczyć.

14:10

Były piłkarz i trener reprezentacji Ukrainy Andrij Szewczenko został wybrany na prezesa Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej - poinformowała strona internetowa organizacji.

14:02

Na pokładzie samolotu transportowego Ił-76, który rozbił się w środę w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, mieli znajdować się przedstawiciele rosyjskich władz cywilnych i wojskowych, lecz w ostatniej chwili nie zezwolono im na lot - powiadomił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

Dosłownie w ostatnim momencie rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poleciła tym osobom skorzystanie z innych rodzajów transportu. Znamy ich nazwiska, zostaną one ujawnione. Przekażemy posiadane przez nas materiały na potrzeby międzynarodowego śledztwa - zadeklarował wojskowy w rozmowie z Radiem Swoboda.

Przedstawiciel HUR poinformował, że do kostnicy w Biełgorodzie przewieziono w środę tylko pięć ciał, a rosyjskim służbom ratunkowym uniemożliwiono przeprowadzono oględzin miejsca katastrofy. Wszystkie te fakty wskazują na możliwość umyślnych działań kraju-agresora - zauważył rozmówca Radia Swoboda.

Wcześniej Andrij Jusow oznajmił, że samolot transportowy Ił-76 mógł przewozić zarówno pociski rakietowe, jak też ludzi. W ocenie przedstawiciela HUR istnieje prawdopodobieństwo, że Rosja wykorzystywała jeńców wojennych jako żywe tarcze. Wojskowy podkreślił, że na razie nie sposób ustalić, kto zestrzelił samolot, lecz - jak przyznał - mogli to zrobić również Rosjanie.

Tego dnia obie strony używały dronów, Rosjanie - dronów kamikadze, Ukraińcy - dronów rozpoznawczych. Według źródeł rosyjskich, Rosjanie aktywowali swoją obronę przeciwlotniczą, by strącić ukraińsie drony - powiedział agencji Reutera.

Samolot wojskowy Ił-76 rozbił się w środę w Rosji w graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim. Moskwa po katastrofie ogłosiła, że samolot z 65 jeńcami ukraińskimi został zestrzelony przez Ukraińców. Władze w Kijowie podały zaś, że Ił-76 transportował pociski rakietowe S-300.

13:56

Samolot transportowy Ił-76, który rozbił się w środę w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, został prawdopodobnie zestrzelony przez rakietę wystrzeloną z amerykańskiego systemu przeciwlotniczego Patriot - podało radio Franceinfo, powołując się na anonimowe źródło we francuskim wojsku.

13:51

Białoruskie służby prowadzą serię przeszukań w domach byłych więźniów politycznych i ich bliskich w całym kraju. Na wydarzenia za naszą wschodnią granicą zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które podkreśliło, że działania Mińska wymagają zdecydowanej reakcji. Resort zaapelował o jak najszybsze przyjęcie kolejnego pakietu sankcji przeciw Białorusi.

13:44

Władimir Putin przybył do Królewca, stolicy graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Prezydent Rosji ma się tam spotkać ze studentami Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. Immanuela Kanta i gubernatorem Antonem Alichanowem.

13:37

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow powiedział, że samolot transportowy Ił-76, który rozbił się w środę w Rosji, mógł przewozić zarówno pociski rakietowe, jak i ludzi. Jego zdaniem, Rosja mogła wykorzystywać jeńców wojennych jako żywe tarcze.

13:28

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow powiedziała agencji Reutera, że w środę - w dzień, w którym w obwodzie biełgorodzkim spadł rosyjski samolot transportowy Ił-76 - aktywne były rosyjskie systemy obrony powietrznej.

13:20

Na 27 lat pozbawienia wolności skazał sąd w Petersburgu Darię Triepową, oskarżoną o zabójstwo prokremlowskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego. Sąd uznał, że kobieta dopuściła się aktu terroru.

Bloger zginął, gdy eksplodowała statuetka, którą Daria Triepowa dała mu na spotkaniu autorskim w Petersburgu w kwietniu 2023 roku. 26-latka utrzymywała, że o wręczenie statuetki prosiły ją inne osoby i że nie wiedziała, że w środku jest ładunek wybuchowy.

13:12

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z Prokuraturą Generalną Ukrainy zapobiegła kradzieży środków publicznych o wartości ok. 1,5 mld hrywien (ok. 35 mln euro) 35 mln euro przeznaczonych na zakup pocisków artyleryjskich dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

13:05

Igor Striełkow (wł. Girkin), były przywódca donbaskich "separatystów", poszukiwany za zbrodnie wojenne w Ukrainie, został skazany przez sąd w Moskwie na cztery lata pozbawienia wolności pod zarzutem "nawoływania do ekstremizmu". Orzeczono wobec niego także trzyletni zakaz administrowania stron internetowych.

Igor Girkin jest ścigany przez ukraiński wymiar sprawiedliwości za zbrodnie popełnione w Ukrainie. W 2022 roku został zaocznie skazany przez holenderski sąd na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą samolotu Malaysia Airlines w lipcu 2014 roku. Zginęło wówczas 298 osób. Mężczyzna jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym i objęty sankcjami.

12:57

Na ukraińskim froncie zestrzelono wiele samolotów, ale zniszczenie rosyjskiego transportowca Ił-76 może być najbardziej brzemienne w skutki. Co wiemy na temat katastrofy w obwodzie biełgorodzkim? Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła śledztwo w tej sprawie. Znaleziono czarne skrzynki samolotu, z którego tuż przed zderzeniem z ziemią wypadły tajemnicze przedmioty. A Rosjanie na pewno nie mówią całej prawdy o tym zdarzeniu, które wykorzystują do testowania wytrzymałości państw Zachodu.

12:49

Przedkładanie przez władze Rosji wydatków wojennych nad utrzymywanie cywilnej infrastruktury prowadzi do coraz częstszych awarii sieci ciepłowniczych, a te budzą niepokój na Kremlu w kontekście wyborów prezydenckich - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

12:40

Władze Tajlandii pod błahymi pretekstami odwołują występy rosyjskich artystów, którzy sprzeciwiają się wojnie prowadzonej przez Rosję; robią to na "prośbę" rosyjskich władz - poinformował rosyjski, niezależny od władz na Kremlu kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

12:09

Nie można mówić w sposób twierdzący, że na pokładzie samolotu transportowego Ił-76, który rozbił się w środę w Rosji, byli ukraińscy jeńcy; powinno być to przedmiotem śledztwa międzynarodowego - powiedział ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

12:00

Zaplanowana na dziś wizyta Władimira Putina w Królewcu nie ma na celu wysłania sygnału NATO - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rosyjskie media lokalne podały, że prezydent Rosji spotka się w Królewcu ze studentami i władzami obwodowymi.

10:45

Rafineria w Tuapse na południu Rosji, nad Morzem Czarnym, została minionej nocy zaatakowana przy użyciu drona. Jest to czwarty taki incydent w ciągu tygodnia. Atak był operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - podała agencja Reutera.

09:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał podróże po kraju do czasu wyjaśnienia okoliczności, w jakich rozbił się w Rosji samolot transportowy Ił-76 przewożący - według Moskwy - ukraińskich jeńców - poinformował portal RBK Ukraina.

Ukraiński przywódca zakazał także umawiania spotkań związanych jego urodzinami. Wołodymyr Zełenski 25 stycznia kończy 46 lat.

08:40

Potrzebne jest międzynarodowe śledztwo w sprawie zbrodni reżimu Wołodymyra Zełenskiego - poinformował nad ranem Kreml.

Ukraina i Rosja miały przeprowadzić wymianę jeńców. Rosjanie oświadczyli, że nie doszło do niej, bo samolot z 65 ukraińskimi jeńcami wojennymi został zestrzelony przez Ukraińców. Strona ukraińska oświadczyła wcześniej, że maszyna transportowa Ił-76 przewoziła pociski rakietowe S-300.

08:20

Rosjanie wystrzelili cztery rakiety kierowane S-300 z obwodu biełgorodzkiego i jeden z okupowanego obwodu donieckiego; celem tych pocisków były okolice Charkowa. O ewentualnych zniszczeniach lub ofiarach ataku rakietowego armia ukraińska nie informuje.

Agencja Reutera poinformowała natomiast, powołując się na gubernatora położonego na południu Ukrainy obwodu odeskiego Ołeha Kipera, że dwie osoby zostały ranne podczas nocnego ataku na Odessę.

"Pomimo skutecznej i owocnej pracy obrony powietrznej w celu odparcia ataków wroga, w Odessie został trafiony obiekt przemysłowy, a uszkodzeniu uległy budynki mieszkalne i infrastruktura cywilna" - oświadczył samorządowiec w serwisie Telegram.

07:00

Lider Republikanów w Senacie USA Mitch McConnell wyraził wątpliwość, czy wobec nacisków Donalda Trumpa partia powinna poprzeć negocjowaną od miesięcy ustawę wiążącą pomoc dla Ukrainy z reformami imigracyjnymi. Szanse na przyjęcie przez Kongres środków na wsparcie Ukrainy oddalają się, choć rozważane są różne pomysły.

Portal Punchbowl News podał, że Mitch McConnell, który przez wiele tygodni namawiał swoich partyjnych kolegów do przyjęcia oferowanych przez Demokratów ustępstw w sprawie imigracyjnych restrykcji w zamian za środki na pomoc dla Ukrainy, w środę na zamkniętym spotkaniu republikańskich senatorów miał stwierdzić, że "polityka wokół tego się zmieniła".

>>>NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE ZE ŚRODY ZNAJDZIECIE TUTAJ<<<