Pracownicy transgraniczni, delegowani i sezonowi powinni mieć specjalne szybkie przejścia na granicach. Komisja Europejska opublikowała wytyczne dla państw członkowskich w celu zagwarantowania swobody przemieszania się tym pracownikom, mimo wprowadzonych ograniczeń z powodu pandemii koronawirusa.
Według Komisji Europejskiej, swobodę przekraczania granic powinni mieć pracownicy służby zdrowia, pielęgniarki, opiekunki osób starszych i dzieci, a także pracownicy transportu i sektora spożywczego. Ponadto w przypadku pracowników sezonowych, zwłaszcza w sektorze rolnym, kraje UE muszą ustanowić specjalne procedury, by zapewnić im płynny przejazd.
"Niektóre rządy krajowe wprowadziły kontrole na granicach wewnętrznych. Ale półtora miliona osób w UE mieszka w jednym kraju, a pracuje w innym. Muszą przekroczyć granicę, aby iść do pracy. Miejsca pracy wielu z tych osób są ważne dla nas wszystkich, aby przetrwać kryzys. Właśnie dlatego dziś publikujemy praktyczne rady dla rządów krajowych dotyczące pracowników mobilnych w UE" - powiedziała w przesłaniu wideo przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Komisja chce, by badania medyczne odbywały się tylko po jednej stronie granicy, aby się nie nakładać i nie wydłużać czasu oczekiwania. I powinny opierać się na elektronicznym pomiarze temperatury ciała.
Bruksela nic nie wspomina, co robić, gdy w jednym kraju jest obowiązkowa kwarantanna po przekroczeniu granicy. Na pytanie dziennikarki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginion w tej sprawie urzędnik KE odpowiedział, że środki muszą być proporcjonalne. KE zwraca uwagę, że ci pracownicy powinni mieć zapewnioną ochronę zdrowia tak jak inni obywatele kraju, w którym pracują.
W wytycznych podkreślono natomiast, że państwa członkowskie powinny zezwolić na dalsze przekraczanie granic przez pracowników przygranicznych, o ile praca w danym sektorze jest w przyjmującym państwie członkowskim nadal dozwolona. Kraje UE mają w ten sam sposób traktować pracowników transgranicznych i pracowników krajowych.