Możliwe, że w późnych godzinach wieczornych będzie możliwe podanie oficjalnych wyników wyborów samorządowych - powiedział sędzia PKW Włodzimierz Ryms. Przedstawiciele PKW poinformowali również, że według ich informacji system informatyczny działa.

REKLAMA

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki zaznaczył, że ostateczne wyniki wyborów będą znane wtedy, gdy komisarze wyborczy sporządzą zbiorcze wyniki wyborów na terenie województwa i zostaną one przekazane do PKW.

W tej chwili zastanawiamy się, jak zakończyć głosowanie; wykonujemy ciężką pracę, by doprowadzić do jak najszybszego podania oficjalnych wyników - mówili przedstawiciele PKW pytani, czy będą wyciągane konsekwencje w związku z awarią wyborczego systemu informatycznego.

Proszę o odrobinę cierpliwości - jeśli chodzi o moja osobę - chcemy dokończyć wybory - powiedział szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

Nie rozumiem, skąd się wziął cały ten szum, że wyników jeszcze nie ma - mówił Czaplicki na konferencji prasowej. Proszę się nie spodziewać, że wyniki wyborów zostaną podane minutę po zakończeniu głosowania, tak jak są podawane sondaże, bo one są całkowicie nieporównywalne - dodał.

Pytany, czy system informatyczny już działa, Czaplicki powiedział, że z informacji PKW wynika, iż większość komisji przystąpiła do pracy. Wiele komisji rozpoczęło pracę od szóstej rano. Nasi informatycy widzą, co się dzieje i zapewniają, że system działa. Według nas system powinien pozwalać na wszystkie wydruki - powiedział Czaplicki.

Dodał, że sporządzenie wydruków wyników sejmików wojewódzkich wiąże się z dłuższą drogą - muszę być sporządzone protokoły obwodowe do sejmiku, które są przekazywane do powiatowej komisji wyborczej. Z kolei powiatowe komisje wyborcze sporządzają zbiorcze wyniki głosowania w powiecie i te wyniki są przekazywane do wojewódzkiej komisji wyborczej - wyjaśniał.

Będzie raport dot. systemu informatycznego

PKW poinformowała również, że po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych zostanie przygotowany raport dotyczący systemu informatycznego m.in. sposobu jego wdrożenia i funkcjonowania.

Sędzia Włodzimierz Ryms poinformował, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się pod koniec maja, przystąpiono do przygotowań odrębnego oprogramowania dla wyborów samorządowych. Przetarg, jak podkreślił Ryms, został ogłoszony w maju, a w sierpniu został wybrany wykonawca, który w tym miesiącu przystąpił do prac informatycznych.

Trwała cały czas intensywna praca i współpraca z tym wykonawcą, aby zdążyć z przygotowaniem oprogramowania. Przeprowadzano testy. Testy ujawniały pewne mankamenty. One były usuwane. Przeprowadzono audyt tego oprogramowania przez inną firmę, która oceniła, że to oprogramowanie jest dobre, sprawdzi się w wyborach, a wynik jest, jaki widzimy - powiedział sędzia Ryms.

(abs)