Najwięcej mandatów do sejmików wojewódzkich w tegorocznych wyborach samorządowych zdobyło PiS - 254. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) otrzymała 194 mandaty, PSL – 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD Lewica Razem - 11 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość ma samodzielną większość w sześciu sejmikach, a KO - w jednym.
W całym kraju w sejmikach wojewódzkich do zdobycia było 552 mandatów (w poprzednich wyborach było to 555 mandatów; o trzy zmniejszyła się liczba radnych w sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego).
Najwięcej - 254 - mandaty otrzymało PiS. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) zdobyła 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD Lewica Razem 11 mandatów.
Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka - 5 mandatów, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - dwa mandaty, oraz KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - jeden mandat.
PiS wygrał wybory w dziewięciu sejmikach województw: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim.
Ale samodzielną większość ma w sześciu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim.
Koalicja Obywatelska wygrała w siedmiu sejmikach województw: kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
Samodzielną większość KO uzyskała w jednym sejmiku - województwa pomorskiego. Zakładając możliwość współpracy z ludowcami, koalicja KO i PSL miałaby szansę na rządzenie w sejmikach województw: kujawsko-pomorskim (18 mandatów na 30 wszystkich), mazowieckim (26 na 51), warmińsko-mazurskim (19 na 30) oraz wielkopolskim (22 na 39).
W województwach lubuskim i zachodniopomorskim zbudowanie większości koalicyjnej zależało będzie od decyzji radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców. W opolskim - od radnych Mniejszości Niemieckiej. Z kolei w sejmiku woj. śląskiego - od decyzji radnych SLD, a w dolnośląskim - od Bezpartyjnych Samorządowców i KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska.
Frekwencja w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wyniosła 54,90 proc. Głosów ważnych oddano 98,85 proc., nieważnych - 1,15 proc.
Wybierz z listy miasto i sprawdź wyniki wyborów na prezydentów największych miast: