Siły Obronne Izraela zapowiedziały "znaczne wzmocnienie działań" na północy Strefy Gazy. Izraelczycy wezwali ponad milion mieszkańców tej enklawy do ewakuacji na południe. Po niemal ciągłym ostrzale tego terytorium, inwazja lądowa i próba oczyszczenia go z bojowników Hamasu wydają się niemal w stu procentach pewna. O wydarzeniach na Bliskim Wschodzie rozmawiamy w specjalnym wydaniu Rzutu na mapę z dziennikarzem, ekspertem Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego i pracownikiem wydziału bezpieczeństwa narodowego Akademii Sztuki Wojennej Witoldem Repetowiczem.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Wydanie specjalne Rzutu na mapę. Co się dzieje na Bliskim Wschodzie?

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Wydanie specjalne Rzutu na mapę. Co się dzieje na Bliskim Wschodzie?

Od kilku dni na południu Izraela gromadzą izraelscy żołnierze - zarówno czynni, jak i zmobilizowani rezerwiści i ochotnicy. Noc z czwartku na piątek minęła pod znakiem ostrzału Strefy Gazy. Do tej pory ponad 420 tys. palestyńskich cywilów było zmuszonych do opuszczenia swoich domów - przekazała dziś rano Organizacja Narodów Zjednoczonych. Za tymczasowe schrony w czasie izraelskich nalotów służyły im głównie szkoły prowadzone przez ONZ. Sytuacja humanitarna - według pracowników ONZ - staje się coraz bardziej dramatyczna.

Z przekazywanych informacji wynika, że od dwóch dni w kranach na terenie Strefy Gazy nie ma wody. Ludzie szukający schronienia w obiektach kontrolowanych przez ONZ spożywają co najwyżej jeden posiłek dziennie. Dostawy pomocy humanitarnej są niemożliwe ze względu na zamknięte przejścia graniczne i niemal ciągły ostrzał enklawy przez siły izraelskie.

Liczba ofiar po palestyńskiej stronie przekroczyła już 1,5 tys. Tamtejszy resort zdrowia donosi też o ponad 6,6 tys. rannych. IDF, czyli Siły Obronne Izraela, poinformowały, że minionej nocy uderzono w 750 celów militarnych, w tym podziemne tunele Hamasu. W porannym oświadczeniu rzecznik izraelskiego wojska powiedział: Walczymy z organizacją terrorystyczną Hamas, która na Palestyńczyków sprowadziła zniszczenie i zbudowała całą swoją strategię w sposób narażający życie cywilów.

Co dalej ze Strefą Gazy? Czy do muzułmańsko-żydowskiej wojny włączy się także libański Hezbollah? Jakim zagrożeniem dla świata jest konflikt na Bliskim Wschodzie? Odpowiedzi na te pytania szukamy w rozmowie z gościem specjalnego wydania Rzutu na mapę. Jest nim dziennikarz, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego i pracownik wydziału bezpieczeństwa narodowego Akademii Sztuki Wojennej Witold Repetowicz.