Wybuch w budynku kontroli pojazdów na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej. Eksplozję spowodował gaz, który zgromadził się w studzience kanalizacyjnej. Jedna osoba została ranna.

REKLAMA

Do wybuchu doszło w budynku kontroli pojazdów na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy w czasie kontroli ciężarówki. To obiekt, gdzie dokonywane są szczegółowe kontrole samochodów (są tam na wyposażeniu m.in. podnośniki), co do których np. są podejrzenia o przemyt.

Celnicy rozcinali miejsce, gdzie mogły być ukryte nielegalne przedmioty. W znajdującej się w budynku studzience zgromadził się prawdopodobniej jakiś gaz, który od iskry zapalił się - ustalił dziennikarz RMF FM Piotr Bułakowski. Potem wewnątrz pojawił się ogień.

Informację tę potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej Maciej Czarnecki.

Był wyrzut studzienek (kanalizacyjnych) w budynku kontroli szczegółowej, spowodowany nagromadzeniem gazów - przekazał.

Portal Remiza.pl pisze, że zapalił się także samochód znajdujący się w środku budynku. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, pojazd został ugaszony przez same służby działające na granicy (Straż Graniczną i Krajową Administrację Skarbową). Strażacy natomiast tylko dogasili ciężarówkę.

#KRAJ: Wybuch w studzience kanalizacyjnej w budynku kontroli pojazdw na przejciu granicznym w Kunicy. Samochd znajdujcy si w rodku zapali si. Jedna osoba zostaa ranna.

remizaplOctober 28, 2021

Jedna osoba jest poszkodowana, ale obrażenia nie są poważne - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada. Pokrywa studzienki raniła bowiem kierowcę pojazdu w nogę. Służby udzieliły mu pomocy medycznej. Nic nie stało się funkcjonariuszom, którzy kontrolowali ciężarówkę.

Po swojej interwencji straż pożarna dopuściła budynek do dalszej eksploatacji - poinformował Maciej Czarnecki. Nie wiadomo jeszcze, jakie straty materialne zostały poniesione w związku z wybuchem.

Utrudniony dostęp do informacji

Uzyskanie szczegółowych informacji na temat tego wypadku jest mocno utrudnione.

Funkcjonariusze argumentują, że to strefa stanu wyjątkowego i nie mają obowiązku informować o zdarzeniach z tego obszaru.

Stan wyjątkowy na granicy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta przedłużające stan wyjątkowy o 60 dni.

Od początku roku straż graniczna zanotowała 26,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 14,7 tys. w samym październiku.