W piątek w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej zostaną wylosowane numery list wyborczych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w więcej niż w jednym okręgu wyborczym. Jak poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, w losowaniu weźmie udział dziewięć komitetów.
W pierwszej kolejności losowane będą numery dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych. W dalszej kolejności poznamy numery dla list pozostałych komitetów.
We wszystkich 41 okręgach wyborczych listy zarejestrowało pięć komitetów wyborczych: KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Polskie Stronnictwo Ludowe i KW Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Listy wyborcze zarejestrowały też, ale nie w całym kraju, komitety: KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, KW Prawica, KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów oraz KWW Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy.
W wyborach do Sejmu w całym kraju będzie obowiązywała jednostronicowa karta do głosowania. Na karcie będą umieszczone zarejestrowane w danym okręgu wyborczym listy kandydatów na posłów. Uchwałę w tej sprawie podjęła w poniedziałek PKW. Początkowo Komisja rozważała możliwość, by w zależności od wielkości okręgu wyborczego i liczby zarejestrowanych list kandydatów, karta do głosowania miała postać karty jednostronicowej lub broszury.
W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów jest Częstochowa, a największym Warszawa - tu do zdobycia jest aż 20 mandatów.
Nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki. Senatorowie wybierani są w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję.
***
Co poniedziałek do wyborów parlamentarnych zapraszamy o godz. 18 na debaty wyborcze "Po prostu Polska". Transmisja na żywo na stronach głównych RMF 24, Interia.pl i dziennik.pl.
W najbliższym programie politycy dyskutować będą o zdrowiu.
Zobaczcie, co mówili o podwyżkach dla nauczycieli, podczas debaty o oświacie.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video