PSL-Koalicja Polska jest wśród 5 sił politycznych, które wchodzą do Sejmu. Ugrupowanie uzyskało 9,4 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll przygotowanego przez Ipsos dla trzech stacji telewizyjnych.

REKLAMA

Jak podaje firma Ipsos, która realizowała badanie, do Sejmu dostało się 5 sił politycznych. Najwięcej głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, które wybrało 43,6 proc. wyborców. Druga w zestawieniu jest Koalicja Obywatelska, która otrzymała 27,4 proc. głosów. Miejsce na podium zyskała również Lewica - 11,9 proc. Do parlamentu dostały się także: PSL-Koalicja Polska (9,4 proc. głosów) i Konfederacja (6,4 proc.).

Jeśli ta prognoza się sprawdzi, wówczas PSL zdobędzie 34 mandaty.

Polacy w niedzielnym głosowaniu wybierali 460 posłów i 100 senatorów. Do zdobycia większości w Sejmie potrzebne jest 231 mandatów.

Porozumienie PSL i Kukiz'15: Pakiet obywatelski, gospodarczy i antykorupcyjny

Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15 potwierdziły wspólny start w wyborach parlamentarnych w sierpniu.

Nie może być tak, że Polacy będą wybierać albo starą prawicę, albo nową lewicę - mają też do wyboru, pierwszy raz chyba od wielu, wielu lat, formacje współpracujące, potrafiące się porozumieć mimo różnic - mówił wówczas lider ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Porozumienie podpisane przez PSL i Kukiz’15 obejmuje trzy pakiety: obywatelski, gospodarczy i antykorupcyjny.

W ramach pakietu obywatelskiego PSL i Kukiz'15 chcą: zmienić ordynację wyborczą na mieszaną tak, by przynajmniej połowa Sejmu wybierana była w jednomandatowych okręgach wyborczych, wprowadzić głosowanie internetowe, wprowadzić możliwość odwołania posła w trakcie kadencji, wprowadzić e-konsultacje wszystkich procedowanych ustaw.

Stronnictwo i Kukiz'15 postulowały także ustanowienie raz w roku dnia referendalnego zarówno na szczeblu krajowym, jak i samorządowym. Próg frekwencyjny przy referendum ogólnokrajowym zostałby obniżony do 30 proc., a dostosowanie się władz do wyniku referendum będzie obligatoryjne.

Według planów PSL-u i Kukiz’15, wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego, Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędziów pokoju obywać się ma w wyborach powszechnych.

Pakiet gospodarczy zawiera: dobrowolność w opłacie składek ZUS przez przedsiębiorców, zwolnienie seniorów z obowiązku opłacania podatku dochodowego od emerytur i rent.

Będziemy również dążyć do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Naszym celem jest 50 proc. OZE w polskim miksie energetyczny - podkreślił Kukiz.

W ramach pakietu antykorupcyjnego, PSL i Kukiz'15 dążą do wprowadzenia ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15 w życie. Ustawa ta - zdaniem Kukiza - zwiększa przejrzystość i jawność życia z polityki oraz eliminuje z polityki wszystkie osoby skazane za przestępstwa korupcyjne.

Z kim ludowcy współtworzyli rządy koalicyjne w poprzednich latach?

PSL to polska partia polityczna, powstała 5 maja 1990 z połączenia PSL "Odrodzenie" (będącego kontynuacją ZSL) oraz wilanowskiego PSL. Skupia w głównej mierze osoby o poglądach agrarnych, centrowych i chadeckich.

W latach 1993-1997 partia współtworzyła rząd koalicyjny z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, w okresie 2001-2003 z SLD i Unią Pracy, a w latach 2007-2015 z Platformą Obywatelską. W 1992 oraz w okresie 1993-1995 ówczesny prezes PSL Waldemar Pawlak pełnił urząd premiera. PSL należy do Europejskiej Partii Ludowej.

Kukiz'15 to komitet wyborczy wyborców powołany przez Pawła Kukiza na wybory parlamentarne w 2015 - a po tych wyborach klub poselski w Sejmie VIII kadencji, a także stowarzyszenie stanowiące struktury ruchu. W 2015 roku Kukiz'15 uzyskał 8,8 proc. głosów, wprowadzając swoich przedstawicieli do Sejmu.