13 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Sprawdź, jak głosować w innym mieście albo za granicą. Kto nie może oddać głosu? Jak długo trwa cisza wyborcza, a ile głosowanie. Co zrobić, żeby głos był ważny.
Obwodowe lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę 13 października w godzinach od 7 do 21. Obwodowa komisja wyborcza, pod pewnymi warunkami, może przedłużyć głosowanie w danym lokalu.
Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania potrwa cisza wyborcza. W tym czasie nie wolno organizować wystąpień, agitować, rozklejać plakatów, nadawać audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem kandydatów ani publikować sondaży, czy tzw. orientacyjnych wyników. Cisza dotyczy też internetu. Zakazane jest wyrażanie poparcia czy pisanie politycznych komentarzy.
Cisza wyborcza trwa do końca głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza może jednak zdecydować się - pod pewnymi, określonymi warunkami - na jej przedłużenie.
Podsumowując:
- Głosujemy w niedzielę, 13 X w godz. 7-21
- Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę (11/12 X) do zamknięcia lokali (13 X, godz. 21), o ile PKW jej nie przedłuży
- Za zwykłe złamanie ciszy - do 5.000 zł kary; za publikowanie sondaży - do miliona złotych
- Ktoś kto, najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat
- Ktoś, kto nie jest prawomocnie pozbawiony praw publicznych przez sąd
- Ktoś, kto nie jest prawomocnie ubezwłasnowolniony przez sąd
- Ktoś, kto nie jest prawomocnie pozbawiony praw wyborczych przez Trybunał Stanu
Żeby głosować, trzeba być w spisie wyborców właściwej dla miejsca zamieszkania obwodowej komisji wyborczej. Chyba że ktoś chce głosować gdzie indziej
- W urzędzie gminy, gdzie chcesz głosować, złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania
- Jeśli chcesz zmienić miejsce głosowania na stałe, wpisz się w urzędzie gminy do stałego rejestru wyborców, nie do jednorazowego spisu
- Gdy nie wiesz, gdzie będziesz w dniu wyborów, weź zawczasu zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy właściwego dla twojego miejsca zameldowania; z zaświadczeniem tym możesz głosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą i na polskim statku morskim
Aby zagłosować trzeba mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, musi to być dokument ze zdjęciem: dowód osobisty, albo prawo jazdy. W kratce, przy kandydacie, tylko na jednej liście należy umieścić znak x. Kiedy postawimy x na listach różnych komitetów - głos będzie nieważny.
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych: 1 koalicyjny, 30 partyjnych i 57 komitetów wyborców. Żeby wprowadzić jakichkolwiek kandydatów do Parlamentu, komitet partyjny i wyborców musi przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy, a komitet koalicyjny 8-procentowy próg.
Pięć komitetów wyborczych zarejestrowało swoje listy wyborcze do Sejmu we wszystkich okręgach w Polsce.
- Lista nr 1: Polskie Stronnictwo Ludowe
- Lista nr 2: Prawo i Sprawiedliwość
- Lista nr 3: Sojusz Lewicy Demokratycznej
- Lista nr 4: Konfederacja Wolność i Niepodległość
- Lista nr 5: Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni
Kolejne numery list mają komitety, które zarejestrowały kandydatów do Sejmu tylko w niektórych okręgach wyborczych: nr 6 - Prawica (lider Bogusław Kiernicki), nr 7 - Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów (lider Wojciech Kornowski), nr 8 - Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy (lider Robert Raczyński), nr 9 - Skuteczni (lider Piotr Liroy-Marzec), nr 10 - Mniejszość Niemiecka (lider Ryszard Galla).
Listy pozostałych komitetów, o znaczeniu lokalnym, numerów nie mają.
Źródło: PKW