0,3 promila alkoholu w organizmie miał wiceprzewodniczący jednej z komisji wyborczych w pow. parczewskim (Lubelskie) - podała policja. Mężczyzna został już odsunięty od pracy w komisji. Incydenty związane z przebiegiem głosowania odnotowano m.in. w Małopolsce. Ze składu komisji w Tczewie (woj. pomorskie) usunięte zostały dwie osoby.

REKLAMA

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie nadkom. Andrzej Fijołek przekazał, że funkcjonariusze z powiatu parczewskiego otrzymali zgłoszenie o kierującym suzuki, który ma być nietrzeźwy.

Policjanci zauważyli ten pojazd, ale kierowca przyspieszył. Podjęto za nim pościg; mężczyzna nie zatrzymał się mimo sygnałów dźwiękowych, po czym zatrzymał się na posesji i wbiegł do domu - opisał rzecznik.

Uciekający wiceprzewodniczący komisji. Został sprawdzony alkomatem

Badanie alkomatem wykazało, że miał 0,3 promila alkoholu w organizmie. Ustaliliśmy, że jest to wiceprzewodniczący jednej z komisji wyborczych w powiecie parczewskim, który miał przerwę. Twierdził, że przed chwilą wypił dwa piwa - podał nadkom. Fijołek.

Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białej Podlaskiej Ewa Adamiak powiedziała PAP, że zastępca przewodniczącego komisji w gminie Siemień został już odwołany. Komisja się ukonstytuowała na nowo i wybrała nowego zastępcę - wyjaśniła Adamiak.

Odnosząc się do interwencji o naruszeniu ciszy wyborczej rzecznik lubelskiej policji wskazał, że w Chełmie funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o oklejonym banerami samochodzie, który jest zaparkowany przed punktem wyborczym. Według ustaleń pojazd pojawił się tam dzisiaj w trakcie głosowania. Na zgłoszenie komisji ustalamy właściciela samochodu - wyjaśnił nadkom. Fijołek.

Pomorskie. Dwie osoby usunięte z komisji wyborczej

Komisarz Wyborczy w Gdańsku usunął z jednego ze składów Obwodowej Komisji Wyborczej w Tczewie dwie osoby. Jedna z nich pytała wyborcę "dlaczego nie głosuje w referendum".

Dwie osoby z 9 osobowej Komisji zostały odwołane ze względu na to, że nienależycie wykonywały swoje obowiązki - podała rzecznik tczewskiego ratusza Małgorzata Mykowska.

Wyjaśniła, że do zdarzenia doszło w Obwodowej Komisji Wyborczej numer 25 w Tczewie.

Szczegóły odwołania jednego z członków Komisji podał PAP Komisarz Wyborczy w Gdańsku sędzia Rafał Terlecki. Jeden z członków Komisji wyraźnie zapytał wyborcę dlaczego nie głosuje w referendum - przekazał.

Zabrał kartę żonie i wyszedł z komisji wyborczej

W Małopolsce do godzin popołudniowych w niedzielę odnotowano trzy incydenty wyborcze.

W Zakopanem mężczyzna zabrał kartę do głosowania swojej żonie, pomiął ją i wyszedł z kartą w kieszeni z lokalu wyborczego. W Gorlicach starszy mężczyzna podarł kartę do głosowania, a następnie wrzucił do urny i wyszedł z lokalu wyborczego. Natomiast w Nowym Sączu mężczyzna zabrał kartę referendalną poza lokal wyborczy - powiedziała Katarzyna Cisło z Zespołu Prasowego Małopolskiej Policji.

O tych przypadkach policję powiadomiła komisja wyborcza. Wszystkie te osoby zostały ustalone, ale sprawcy nie są w tych przypadkach zatrzymywani, tylko drogą listowną otrzymają wezwania do wstawienia się na policji. Dalej o wymiarze kary zdecyduje sąd - dodała Cisło.

Według Kodeksu wyborczego za wyniesie karty do głosowania poza lokal wyborczy podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Zniszczona karta do głosowania, wyniesiona karta referendalna

W Częstochowie policja zatrzymała 43-latka, który wyniósł kartę referendalną z lokalu.

Zatrzymano osobę, która wychodząc z komisji zabrała ze sobą kartę referendalną, co widzieli członkowie komisji przy ul. Kukuczki. Została ustalona na podstawie wcześniejszego sprawdzania jej danych. Była nam znana, policjanci pojechali i ją zatrzymali. Będziemy go rozliczać - to 43-latek z Częstochowy - przekazała asp. sztab. Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W jednym z lokali wyborczych w Gąbinie osoba po otrzymaniu materiałów wyborczych zniszczyła je - poinformowała w niedzielę po południu rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Gabinie (woj. mazowieckie) sierż. szt. Monika Jakubowska. Jak wyjaśniła, zdarzenie dotyczyło zniszczenia wydanych kart do głosowania. W sprawie tej przyjęto zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - dodała.

Wybory i referendum 15 października 2023 r. Głosowanie do godz. 21

W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych - w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów - oraz w referendum ogólnokrajowym. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza i referendalna.