15 października Polscy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Przeprowadzone zostanie też referendum. Poniżej znajdziecie pomocne informacje: w jakich godzinach będą czynne lokale wyborcze, kto może wziąć udział w głosowaniu i co zrobić, żeby nasz głos był ważny.
Wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku odbędą się w niedzielę 15 października. Tego samego dnia odbędzie się referendum.
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00.
Udając się do lokalu pamiętajmy, żeby wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, np. dowód osobisty.
Głosować mogą obywatele polscy, którzy są pełnoletni, mają pełne prawa publiczne i znajdują się w spisie wyborców.
Spis wyborców sporządza wójt, burmistrz lub prezydent miasta na podstawie Centralnego Rejestru Wyborców.
Aby w wyborach parlamentarnych oddać ważny głos, należy udać się do lokalu wyborczego w niedzielę 15 października.
Musi to był lokal, w którym wpisani jesteśmy na listę wyborców.
Podczas wyborów 2023 komisja wyda trzy karty do głosowanie:
- Listę kandydatów do Sejmu
- Listę kandydatów de Senatu
- Listę tematów referendum
Lista referendalna będzie zawierać cztery pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Na listach kandydatów do Sejmu i Senatu należy postawić znak X przy jednym nazwisku.
Znowelizowany w styczniu 2018 r. Kodeks wyborczy wprowadził nową definicję znaku X, według której są to "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki".
Dopisek lub znak, który ma formę nieprzecinających się linii nie ma wpływu na ważność głosu. Jeśli jednak w jednej kratce jest już przez wyborcę postawiony znak X, a wyborca dokonując dopisku lub stawiając znak w innej kratce, zawrze w niej taki dopisek lub znak, który będzie zawierał przecinające się linie, to automatycznie wypełni definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki), co oznaczać będzie, że wyborca postawił kolejny znak X, a to skutkuje nieważnością głosu.
Tzw. zamazanie kratki w sposób, w rezultacie którego da się wyróżnić przecinające się linie, także wypełnia definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki).
Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.