Sławomir Mentzen, który systematycznie zyskiwał na przestrzeni ostatnich tygodni, nagle zaczął tracić - wynika z najnowszego sondażu (zrealizowanego w dniach 7-9 kwietnia) Opinia24 dla RMF FM. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, do II tury weszliby Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Lider Konfederacji znalazł się nieoczekiwanie daleko za plecami kandydata popieranego przez PiS. To znaczące odwrócenie tendencji sondażowej w stosunku do wcześniejszych badań poparcia kandydatów na prezydenta. Nawrocki zyskuje, Mentzen traci, głównie wśród najmłodszych wyborców.
W maju Polacy wybiorą głowę państwa. Według najnowszego sondażu Opinia24 dla RMF FM potencjalna frekwencja w wyborach prezydenckich nie zmienia się w stosunku do poprzednich badań i może wynieść 69 proc.
Ankietowanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach, zapytano o to, na którego kandydata zamierzają zagłosować. Liderem rankingu pozostaje Rafał Trzaskowski z poparciem na poziomie 31,5 proc. Tym samym kandydat KO notuje nieznaczny spadek w stosunku do sondażu marcowego (32 proc.).
Największe zmiany dotyczą miejsca drugiego, na którym pozycja Karola Nawrockiego była do niedawna zagrożona przez Sławomira Mentzena. Wydaje się, że kandydat popierany przez PiS może odetchnąć. Najnowsze badanie pokazuje wyraźne odwrócenie tendencji wzrostowej poparcia lidera Konfederacji. Nawrocki w kwietniowym sondażu dla RMF FM może liczyć na poparcie rzędu 20 proc., co stanowi niewielki wzrost w stosunku do marca (19,5 proc.).
Sławomir Mentzen natomiast spada w sondażach. W marcu mógł liczyć na poparcie blisko 19-procentowe i poważnie mówiło się w kontekście kandydatury lidera Konfederacji o możliwej II turze. Dziś sytuacja się zmieniła i gotowość głosowania na Mentzena deklaruje 14,7 proc. badanych.
Na stabilnym czwartym miejscu jest Szymon Hołownia z 5,8 proc. poparcia, a pierwszą piątkę zamyka Grzegorz Braun z 3,5 proc.
Eksperci podkreślają, że fakt, iż Sławomir Mentzen może liczyć na najmłodszy elektorat niekoniecznie stanowi atut kandydata. Niestabilność preferencji politycznych wśród młodych jest zauważalna przy porównaniu wyników z badania marcowego z kwietniowym.
Miesiąc temu polityk Konfederacji mógł liczyć na niezwykle wysokie, 46-procentowe poparcie w najmłodszej grupie wiekowej (18-29 lat). W kwietniu jest już znacznie gorzej pod tym względem, bo na Mentzena chce głosować "zaledwie" co czwarty wyborca z tego przedziału wiekowego (27 proc.). Zauważalny jest także 7-procentowy spadek poparcia kandydata Konfederacji wśród mężczyzn, którzy w kwietniu najchętniej zagłosowaliby na Rafała Trzaskowskiego (28 proc.).
Korelacja między preferencjami partyjnymi i wyborem kandydata na prezydenta pozostaje stabilna. Wyborcy PiS wolą Karola Nawrockiego (68 proc.), choć nieznacznie rośnie w tej grupie odsetek osób niezdecydowanych (17 proc. w stosunku do 15 proc. w sondażu z marca). Wyborcy KO stawiają na Rafała Trzaskowskiego (87 proc.), a prezydent Warszawy może też liczyć na poparcie wśród zwolenników Trzeciej Drogi (19 proc. deklaruje głosowanie na Trzaskowskiego).
Sławomir Mentzen pozostaje niezmiennym liderem dla wyborców Konfederacji, choć Grzegorz Braun ma wśród nich poparcie na poziomie 9 proc.
Gdyby doszło do drugiej tury wyborów prezydenckich, w której starliby się ze sobą Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki do głosowania przystąpiłoby 88,1 proc. wyborców (wzrost o 5pp w stosunku do wyników sondażu sprzed miesiąca). Warto podkreślić, że w takim głosowaniu nie wzięłoby udziału aż 30 proc. elektoratu, który w pierwszej turze wspierałby Sławomira Mentzena.
W takim przypadku prezydentem zostałby Rafał Trzaskowski. Poparłoby go 48,2 proc. wyborców, natomiast Karola Nawrockiego - 39,8 proc. Tym samym, w porównaniu z ubiegłym miesiącem dystans pomiędzy tymi kandydatami zmniejszył się z 16pp do ok. 8pp. Wciąż stosunkowo duża pozostaje grupa wyborców niezdecydowanych (12 proc., wynik tożsamy z sondażem z marca), którzy jeszcze nie wiedzą, na kogo oddaliby swój głos.
Oprócz głosów zwolenników Koalicji Obywatelskiej (97 proc.) Rafał Trzaskowski mógłby liczyć także na zdecydowane poparcie wyborców Trzeciej Drogi (85 proc.). Na Karola Nawrockiego, obok elektoratu PiS (91 proc.), głosowaliby sympatycy Konfederacji (71 proc.)
Wyborcy Sławomira Mentzena z pierwszej tury wyborów, w drugiej turze w większości przekazaliby swoje głosy Karolowi Nawrockiemu (66 proc.), natomiast wyborcy Szymona Hołowni Rafałowi - Trzaskowskiemu (80 proc.).
Gdyby do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszli Rafał Trzaskowski i Sławomir Mentzen frekwencja wyborcza wyniosłaby 85,8 proc.
Prezydentem w tym przypadku zostałby Rafał Trzaskowski. Poparłaby go połowa wyborców (50,4 proc.), podczas gdy Sławomir Mentzen zyskałby 38,7 proc. głosów.
Trzaskowski mógłby liczyć przede wszystkim na głosy zwolenników Koalicji Obywatelskiej (96 proc.). Zyskałby także aż 94 proc. elektoratu Trzeciej Drogi, który chętniej wsparłby go w starciu ze Sławomirem Mentzentnem niż Karolem Nawrockim (różnica 11pp.).
Sławomir Mentzen zyskałby 92 proc. głosów sympatyków Konfederacji oraz znaczne poparcie (82 proc.) wyborców PiS. Warto zaznaczyć, że ci ostatni udzieliliby mu większego wsparcia (o 11pp.) niż wyborcy Konfederacji Karolowi Nawrockiemu, w scenariuszu, w którym starcie odbyłoby się pomiędzy Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim.
Wyborcy Karola Nawrockiego z pierwszej tury wyborów, w drugiej turze w większości przekazaliby swoje głosy Sławomirowi Mentzenowi (89 proc.). Ponownie ich wsparcie byłoby większe (aż o 23pp) niż przepływ głosów zwolenników Sławomira Mentzena z pierwszej tury wyborów, na rzecz Karola Nawrockiego, gdyby ten ostatni starł się w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim.
Wyborcy Szymona Hołowni w 90 proc. głosowaliby na Rafała Trzaskowskiego, a ich wsparcie dla niego byłoby większe niż gdyby stanął naprzeciw Karola Nawrockiego (o 10 pp.).
Sondaż został zrealizowany wg autorskiej metodologii przez firmę badawczą Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1000 osób w dniach 7-9 kwietnia. Zastosowano technikę wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). W próbie odzwierciedlono cechy społeczno-demograficzne populacji Polski 18+.
Opinia24 to wiodąca firma badawcza specjalizująca się w realizacji badań rynkowych i społecznych. Badanie firmy Opinia24 zostało uznane za najtrafniejszy sondaż przedwyborczy w 2023 roku w porównaniu z oficjalnymi wynikami wyborów podanych przez PKW. Za to osiągnięcie Opinia24 uzyskała pierwszą nagrodę w Konkursie o Puchar Pytii zorganizowanym przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ. Opinia24 należy do Europejskiego Stowarzyszenia Badaczy Rynku i Opinii Publicznej ESOMAR oraz posiada certyfikat PKJPA wydawany przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku OFBOR, co gwarantuje przestrzeganie najwyższych standardów branżowych.