Jakie jest najbardziej polskie słowo? "Żółć", "gżegżółka", "solidarność", a może "Szczebrzeszyn"? Zobacz nasze propozycje i zadecyduj, głosując w ankiecie i w komentarzach!

REKLAMA

Najbardziej polskie słowo może być wybierane z wielu kategorii. Często można spotkać się z opinią, że najbardziej polskie jest słowo "żółć". Ten czteroliterowy wyraz jest najdłuższym, jaki składa się z samych głosek występujących wyłącznie w polskim alfabecie, co z pewnością czyni go unikatowym.

Najtrudniejsze i najpiękniejsze

Inni uważają, że najbardziej polskie są te słowa, które sprawiają największą trudność obcokrajowcom. Do tej grupy, oprócz żółci, zaliczyć można wyrazy takie jak: "szczęście", "Pszczyna", "następstw", "źdźbło", "bezwzględny", "Szymankowszczyzna" i "Szczebrzeszyn".

Dla obcokrajowców koszmarem są nie tylko polskie znaki diakrytyczne i zbitki szeleszczących głosek, ale też zasady polskiej ortografii. Te ostatnie niejednokrotnie sprawiają trudność również rodakom. To właśnie z tego powodu w naszym rankingu na najbardziej polskie słowo pojawia się "gżegżółka". Koszmar piszących dyktanda, który łamie podstawowe zasady ortograficzne, wpajane nam od pierwszych lat edukacji.

W poszukiwaniu najbardziej polskiego słowa, warto też uwzględnić te, które uważamy za najpiękniejsze. Tutaj wybór jest ogromny i zazwyczaj oparty na osobistych doświadczeniach i odczuciach respondentów. Wśród propozycji pojawiła się: "miłość", "duchowość", "gwiazdka" a także "prażynki" i "pierogi". Wśród obcokrajowców wyjątkową popularnością cieszy się słowo "filiżanka" oraz... "cielęcina"!

Oddające charakter Polaków, czy nieprzetłumaczalne?

Za najbardziej polskie słowo można też uznać słowo najbardziej nasycone cechami charakterystycznymi dla naszego narodu. Złośliwi zauważają, że również tutaj idealnie wpisuje się proponowana wcześniej "żółć", jednak inną propozycją jest słowo "solidarność".

"Solidarność" doskonale łączy w sobie kilka cech wcześniejszych wyrazów. Zawiera charakterystyczne dla polskiego alfabetu głoski, z pewnością nie jest najłatwiejszym słowem dla obcokrajowców i budzi pozytywne skojarzenia. Prawdopodobnie - za sprawą NSZZ "Solidarność" - jest też jednym z najbardziej kojarzonych na świecie polskich wyrazów, a także opisuje jedną z naszych najlepszych cech narodowych i uniwersalnych wartości.

Przez wielu Polaków, zwłaszcza tych posługujących się na co dzień językami obcymi, za najbardziej polskie uznawane są te najtrudniejsze do przetłumaczenia na inne języki wyrazy. Tutaj często wskazywane są słowa takie jak "kombinować" i "załatwiać", które nie mają swoich odpowiedników w językach obcych, a w języku polskim są mocno zakorzenione.

Z problemem nieprzetłumaczalności borykał się już Fryderyk Chopin, który tworząc na emigracji nie mógł odnaleźć właściwego odpowiednika dla słowa "żal". U Chopina żal przyjął formę problemu egzystencjalnego, a nie mogąc wyrazić go słowami, skupił się na wyrażaniu go poprzez muzykę.

Z okazji przypadającego dzisiaj Narodowego Święta Niepodległości, jako najbardziej polskie słowo proponujemy także "niepodległość".

Na najbardziej polskie słowo zagłosuj w ankiecie RMF FM. Twoja propozycja się nie została uwzględniona? Napisz ją w komentarzu!