Wszystkie duże miasta będą od soboty w czerwonej strefie - ustalili reporterzy RMF FM. Rząd dziś ma ogłosić nową listę czerwonych powiatów. Będzie ich ponad sto.
Na liście znajdą się na pewno wszystkie miasta wojewódzkie, a więc nie tylko Warszawa, czy Kraków - co było niemal przesądzone. Ale także: Olsztyn, Bydgoszcz, Kielce, czy Zielona Góra. Każda stolica województwa ma być od soboty w czerwonej strefie.
Na nowej liście znajdzie się więcej miast - chodzi o te dawniej zwane wojewódzkimi. W sumie lista zawiera ona ponad sto pozycji, w tym kilkadziesiąt to miasta na prawach powiatu.
Wprowadzenie strefy czerwonej oznacza dodatkowe obostrzenia. M.in. zakaz organizacji imprez sportowych z udziałem publiczności, mniej osób w komunikacji miejskiej oraz bary i restauracje zamykane po godzinie 22.
Przed południem w czwartek zbiera się rządowy zespół zarządzania kryzysowego i należy spodziewać się kolejnych radykalnych obostrzeń. Wszystko jest możliwe - nie wyklucza jeden z rządowych ministrów.
Wszystkie miasta wojewdzkie bd w strefie czerwonej! W sumie ponad 100 powiatw. A tam zapewne dodatkowe zakazy i nakazy. Zapewne jeszcze krcej otwarte bary i restauracje. - Wszystko jest moliwe - rdo. @RMF24pl
Piekarski_M15 padziernika 2020
Resort zdrowia poinformował w czwartek o kolejnych, zdiagnozowanych przypadkach Covid-19. Było ich ponad osiem tysięcy.
lubelskiego (315), witokrzyskiego (283), opolskiego (282), warmisko-mazurskiego (191), zachodniopomorskiego (177), lubuskiego (177), podlaskiego (139). Z powodu COVID-19 zmaro 7 osb, natomiast z powodu wspistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmary 84 osoby.
MZ_GOV_PL15 padziernika 2020
Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 6538 osób, u których potwierdzono zakażenie. 508 z nich podłączonych jest do respiratorów - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii wyzdrowiało 85 588 chorych.
Na kwarantannie przebywa 296 020 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 36 066 osób.
Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo, aby zminimalizować ryzyko transmisji infekcji Covid-19 i zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie Funduszu.
Ponadto zaleca, aby przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia i wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.
Ograniczenie nie powinno obejmować planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych - podkreśla NFZ.