Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego, płyta "Kwiatu Jabłoni" i rodzinny piknik, Masa Powstańcza i nowa książka. To tylko część wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 78. rocznicy wybuchu niepodległościowego zrywu.

REKLAMA

SPEKATKL 1 SIERPNIA

1 sierpnia o północy w Sali Pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie premiera "Kwatery bożych pomyleńców". Spektakl w reżyserii Katarzyny Kasicy powstaje na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego.

Bohaterami tej opowieści są Afrykander, Quadratus, Tatar i pan Wincenty. Lekarz, dziennikarz, inżynier i doktor nauk humanistycznych. Cztery osobowości, cztery religie. Wykształceni inteligenci, Polacy, Europejczycy.

Lekkie w tonie rozmowy mają być lekarstwem na zbyt dokuczliwą realność. Jednak bolesna rzeczywistość nie daje o sobie zapomnieć. "Zaczęło się" - powtarzają bohaterowie tego spektaklu.

"Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy można mówić o śmierci bez patosu (...) i czym dla nas tak naprawdę jest ta śmierć" - mówi w RMF FM reżyserka.

W obsadzie są Leszek Bzdyl, Maria Ciunelis, Grzegorz Falkowski, Antonina Haber, Barbara Jonak, Lech Łotocki, Maciej Miszczak oraz Zbigniew Waleryś.

/ Albert Zawada / PAP
/ Albert Zawada / PAP
/ Albert Zawada / PAP
/ Albert Zawada / PAP
/ Albert Zawada / PAP
/ Albert Zawada / PAP
/ Albert Zawada / PAP
/ Albert Zawada / PAP
/ Albert Zawada / PAP
/ Albert Zawada / PAP

"WARSZAWIACY ŚPIEWAJĄ (NIE)ZAKAZANE PIOSENKI"

Koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" wraca na warszawski plac Piłsudskiego po prawie dwóch latach spowodowanej pandemią przerwy. Znów będzie można zaśpiewać wspólnie piosenki powstańcze w centrum stolicy. To m.in "Warszawianka", "Marsz Mokotowa", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Pałacyk Michla" czy "Mała dziewczynka z AK".

Śpiewnik z tekstami piosenek będzie można pobrać ze strony 1944.pl na kilka dni przed wydarzeniem. Orkiestrę i chór poprowadzi Jan Stokłosa. Ten koncert 1 sierpnia o 20.30 na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

PREMIERA KSIĄŻKI

"Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać". Te słowa wypowiedział wicepremier polskiego rządu Jan Stanisław Jankowski 1 września 1944 roku. To właśnie te słowa znalazły się przy wejściu na wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostały także tytułem najnowszej książki wydanej przez MPW.

Najnowszą opowieść o jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach Polski przygotowała grupa historyków pracujących w Muzeum Powstania Warszawskiego. Książka stanowi summę ich wiedzy fachowej oraz muzealnego doświadczenia, a także setek godzin spędzonych wśród Powstańców. Dzięki temu powstała publikacja, która pokazuje 63 dni walki z Niemcami na kilku poziomach.

PŁYTA KWIATU JABŁONI

W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło zespół "Kwiat Jabłoni" do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 78. rocznicę wybuchu powstania. Płyta "Wolne serca" to covery 10 piosenek. Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz sami wybrali utwory, które w ważny dla nich sposób opowiadają o wolności.

"Chcemy stworzyć wraz z innymi muzykami album przypominający o tym, że wolność jest piękną wartością, która stanowi warunek szczęśliwego i godnego życia wszystkich ludzi" - mówią muzycy "Kwiatu Jabłoni".