"Wróg sprowadził do Bachmutu większość swoich rezerw i znacząco wzmocnił siły, lecz wszystkie ataki zostały odparte przez naszych żołnierzy" - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. 14 amerykańskich kongresmenów - demokratów i republikanów - wystosowało list do prezydenta USA Joe Bidena z wnioskiem o natychmiastowe przekazanie Ukrainie myśliwców F-16. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow ocenił, komentując rosyjski atak na Kijów, że wymierzony był on w symboliczne miejsca miasta i że stolica Ukrainy jest "maniakalnym i niedosiężnym celem" Władimira Putina. Najważniejsze wydarzenia związane z 449. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbieramy w naszej relacji z 18.05.2023 r.

REKLAMA

21:57

Zniszczenia po rosyjskim ostrzale we wsi Cyrkuny w obwodzie charkowskim:

/ Mykola Kalyeniak / PAP
/ Mykola Kalyeniak / PAP
/ Mykola Kalyeniak / PAP
/ Mykola Kalyeniak / PAP
/ Mykola Kalyeniak / PAP
/ Mykola Kalyeniak / PAP
/ Mykola Kalyeniak / PAP
/ Mykola Kalyeniak / PAP

21:44

Fakt naprawy uszkodzonego systemu Patriot potwierdza Pentagon - podał Kyiv Independent.

Pentagon confirms damage to Patriot system in Ukraine, says it's already repaired.According to the U.S. Defense Department, a Patriot air defense system damaged in a Russian attack on Ukraine has already been repaired and is "fully back online and operational."

KyivIndependentMay 18, 2023

21:36

Nexta: Używany w Ukrainie system Patriot uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału, we wtorek, 16 maja, został naprawiony i jest używany.

The Patriot air defense system damaged as a result of the Russian strike on Kyiv on 16 May has been repaired and put back into service.This was announced at a briefing at the Pentagon by the representative of the US Department of Defense Sabrina Singh.Earlier, the Russian... pic.twitter.com/7zGzzIBYZX

nexta_tvMay 18, 2023

21:20

Unia Europejska obawia się prób odnowienia relacji Ankary z Brukselą, których podjęcie zapowiada w przypadku wygrania wyborów prezydenckich Kemal Kilicdaroglu. Urzędnicy unijni obawiają się, że zbliżenie Turcji ze Wspólnotą mogłoby skomplikować rozszerzenie UE o Ukrainę, nawet w przypadku zdecydowanie większego wsparcia, jakim wewnątrz organizacji cieszy się Kijów - wskazuje portal Politico.

Obecny prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan uzyskał w przeprowadzonych w niedzielę wyborach prezydenckich nieznacznie większy procent głosów niż jego główny przeciwnik i - również w związku z wygraną jego partii w wyborach parlamentarnych - jest faworytem drugiej tury, która będzie mieć miejsce 28 maja. "Niektórzy wewnątrz UE odetchną w przypadku jego wygranej z ulgą" - sugeruje Politico.

"Zarówno w Brukseli, jak i w innych stolicach UE, pojawiają się obawy, że Kilicdaroglu próbowałby przedefiniować i poprawić stosunki Turcji z UE. Obejmowałoby to nie tylko modernizację unii celnej i dążenie do porozumienia w sprawie liberalizacji wizowej, ale prawdopodobnie wiązałoby się również z próbą wznowienia od dawna zamrożonych negocjacji akcesyjnych" - podaje portal.

20:57

Pentagon pomyłkowo zawyżył wartość księgową broni przekazanej Ukrainie o 3 mld dol. Błąd ten może jednak ułatwić administracji prezydenta Joe Bidena wysłanie siłom ukraińskim dodatkowego uzbrojenia - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w resorcie obrony i Senacie USA.

Błąd w podliczaniu kosztów przekazanego Ukrainie sprzętu wojskowego wynika z zawyżenia wartości tej broni; zamiast liczyć jej wartość na podstawie zamortyzowanej ceny urzędnicy policzyli tzw. koszt jej zastąpienia - poinformowali rozmówcy agencji.

Kongres USA zostanie poinformowany o tej pomyłce jeszcze w czwartek.

Przedstawiciel ministerstwa obrony wyjaśnił, że gdy Pentagon zbada dogłębnie zestawienie kosztów, może się okazać, że zawyżono wartość przekazanej broni o jeszcze większą sumę.

Nie jest wprawdzie jasne, jak Kongres zareaguje na wiadomość o popełnionym błędzie, ale zmodyfikowanie wyceny przekazanej broni może pozwolić Bidenowi na wysłanie do Kijowa następnych dostaw uzbrojenia bez zabiegania w Kongresie o kolejne fundusze.

20:20

Agresywny ideolog Kremla Aleksandr Dugin atakuje prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i próbuje zniszczyć współpracę Ukrainy i Zachodu - napisał w Info Alercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera ocenił, że Dugin - jeden z głównych rosyjskich propagandystów, budujący strategie informacyjne dla rosyjskiego imperializmu znów próbuje rozgrywać Zachód prezentując "nowy plan wojny na Ukrainie".

W wypowiedzi dla reżimowej Tsargrad TV Dugin po raz kolejny potwierdził, że Rosja prowadzi wojnę z "kolektywnym Zachodem", więc o jej zakończeniu zdecydować mogą m.in. rozmowy z Zachodem. Dugin przedstawia dwie opcje rozwoju wydarzeń sygnalizując Zachodowi, iż "dialog jest możliwy", ale pod pewnym warunkiem - wskazał minister w KPRM.

Rosja od dawna stara si konfliktowa pastwa Zachodu. Robi to rwnie teraz, liczc na porzucenie przez partnerw Ukrainy.Odpowiedzi Zachodu powinno by twarde i konsekwentne wsparcie UA w jej walce z rosyjskim agresorem. https://t.co/Qh1rLFJ5GE

StZarynMay 18, 2023

Pierwsza opcja dopuszcza negocjacje z Zachodem i zakończenie walk, ale "jedynie" w przypadku "odsunięcia od władzy Zełenskiego" i "kapitulacji Kijowa". Druga natomiast - w razie braku zgody na zmianę władz w Kijowie - zakłada kontynuowanie i eskalację "wojny totalnej", aż do "całkowitego zwycięstwa Rosji" - podał w InfoAlercie pełnomocnik.

Zaznaczył, że Dugin wskazuje, iż Rosjanie w swojej ofensywie będą szli "po trupach", aż zatrzymają się na Lwowie.

Brak planów zajmowania dalszych ziem może świadczyć o kontynuacji propagandowej, fałszywej tezy Rosji o rzekomym podziale ziem Ukrainy pomiędzy Rosję i Polskę - ocenił.

Żaryn wskazał, że ideolog Kremla widzi "marne szanse na pokojowe rozwiązanie sytuacji w Ukrainie i zakłada, że kontynuowanie walk będzie trwało, dopóki Rosja nie osiągnie "całkowitej kapitulacji Kijowa i faktycznej kontroli nad całym terytorium Ukrainy - w tym: demilitaryzacji i denazyfikacji".

W ocenie zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych, te słowa trzeba analizować przez pryzmat kolejnej fazy wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

19:51

Waszyngton przygotowuje plany na wypadek, gdyby wojna na Ukrainie stała się wieloletnim zamrożonym konfliktem, trwającym lata lub dekady, tak jak wojna na Półwyspie Koreańskim - pisze portal Politico, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Sytuacja, w której wojna na Ukrainie stanie się zamrożonym konfliktem wydaje się coraz bardziej prawdopodobna i ewentualność taka jest omawiana przez różne resorty i agencje administracji prezydenta Joe Bidena.

Scenariusz taki wydaje się tym bardziej prawdopodobny, że żadna ze stron konfliktu nie wydaje się gotowa na to, by kiedykolwiek przyznać się do porażki. Ponadto w amerykańskiej administracji zaczyna przeważać opinia, że ukraińska kontrofensywa nie okaże się "śmiertelnym ciosem" dla najeźdźcy - relacjonuje Politico.

Nie można też wykluczyć, że zamrożony konflikt byłby rozwiązaniem politycznie łatwiejszym do zaakceptowania przez Stany Zjednoczone i inne kraje wspierające Ukrainę, oznaczałoby by to bowiem ograniczenie kosztów wspierania Kijowa.

Jeden z rozmówców portalu, znający szczegóły debaty na temat Ukrainy, jaką prowadzi administracja, wyjaśnia: "planujemy długoterminowo, niezależnie od tego, czy będzie to konflikt zamrożony czy topniejący".

19:24

Po inwazji Rosji na Ukrainie wzrosła rosyjska aktywność biznesowa na Węgrzech. Co najmniej cztery firmy powiązane z wywiadem i kręgami politycznymi rozpoczęły od tego czasu działalność na Węgrzech - napisał portal Wolna Europa.

Na Węgrzech pod koniec marca 2023 roku istniały 674 spółki należące w całości lub częściowo do Rosji. Spośród nich 97 zostało założonych po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Oznacza to, że 15 proc. wszystkich firm należących do Rosji, a działających na Węgrzech zostało utworzonych w ciągu 13 miesięcy po wybuchu wojny - zauważa portal.

Jak zaznaczają autorzy śledztwa, w porównaniu z okresem przedwojennym zainteresowanie rosyjskich firm działalnością na Węgrzech rzeczywiście wzrosło, jednak Rosjanie wciąż bardziej interesują się pod tym względem takimi krajami, jak Niemcy, Francja czy Włochy, a także Turcja i Izrael.

Przedsiębiorcy rosyjscy chcą przenieść się do Unii Europejskiej, ponieważ obawiają się warunków biznesowych w Rosji na dłuższą metę - donosi Wolna Europa. Po inwazji na Ukrainę i wprowadzaniu kolejnych sankcji Rosjanie zaczęli też zakładać firmy za granicą w celu ich obejścia. Powstało wówczas wiele firm-przykrywek służb specjalnych - dodaje portal.

19:00

Najnowsze informacje o sytuacji w Bachmucie przekazała na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Wróg sprowadził do Bachmutu większość swoich rezerw i znacząco wzmocnił siły, lecz wszystkie ataki zostały odparte przez naszych żołnierzy - poinformowała wiceminister.

Hanna Malar dodała też, że siły ukraińskie kontrolują południowo-zachodnią część Bachmutu.

Wróg zaatakował również północne przedmieścia Bachmutu; ataki zostały odparte. W tym rejonie nasze wojska posunęły się naprzód o 500 metrów - napisała Malar. Obrona Bachmutu i jego przedmieść spełnia swoje cele wojskowe. Obecnie zyskujemy czas na pewne zaplanowane działania - dodała.

18:45

Norwegia nie ma w planach wysłania samolotów F-16 na Ukrainę, nie chcę spekulować na temat ewentualnych przyszłych darowizn - oświadczył norweski minister obrony Bjoern Arild Gram, pytany przez dziennikarzy o możliwość przekazania myśliwców.

Jak przypomina agencja Reutera, Norwegia jest kolejnym po Wielkiej Brytanii oraz USA krajem, który wyklucza wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę.

Gram spotkał się w czwartek w Northwood pod Londynem ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallacem. Politycy poinformowali o przekazaniu Ukrainie przez oba kraje trzech radarów do lokalizacji artylerii oraz ośmiu artylerii dalekiego zasięgu MLRS.

18:19

Jednym z tematów spotkania liderów grupy G7 będzie pokój w Ukrainie - podał Kyiv Independent.

G7 leaders to discuss international summit on Ukraine peace.Group of Seven leaders will discuss the idea of holding an international summit on peace in Ukraine when they meet in Japan this week, Reuters reported, citing an EU official.

KyivIndependentMay 18, 2023

17:50

Prezydent USA Joe Biden, który w czwartek przybył do Hiroszimy na szczyt G7, spotkał się z premierem Japonii Fumio Kishidą. Przywódcy uzgodnili, że będą nadal wspierać Ukrainę, wzmocnią współpracę obronną i przeciwstawią się ekonomicznej presji Chin - poinformował Biały Dom.

Stany Zjednoczone i Japonia będą też blisko współpracować, by zareagować na zagrożenie, jakim jest postawa Korei Północnej - przekazał w komunikacie Biały Dom.

Przywódcy ustalili również, że surowe sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę zostaną utrzymane w mocy - głosi komunikat.

Natomiast rzecznik japońskiego rządu poinformował, że Biden i Kishida podkreślili w rozmowie także znaczenie ochrony strategicznych technologii.

Sam premier Japonii powiedział podczas briefingu dla prasy po jego spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych, że szczyt G7 odbywa się, gdy "wspólnota międzynarodowa znalazła się na zakręcie historii".

Szczyt G7 w Hiroszimie odbędzie się w dniach 19-21 maja.

17:05

Dopóki Krym nie wróci do Ukrainy, nie może być mowy o normalizacji stosunków międzynarodowych - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas oficjalnych obchodów dnia pamięci o ludobójstwie Tatarów krymskich z 1944 roku.

Cały czas działamy na rzecz wyzwolenia Krymu; powrót półwyspu do systemu państwowego Ukrainy jest przesądzony (...) Obecnie coraz więcej przywódców innych państw zdaje sobie sprawę, że bez powrotu Krymu (do Ukrainy) (...) nie ma mowy o obowiązywaniu prawa międzynarodowego w pełnej mocy - podkreślił Zełenski.

Ukraiński przywódca przypomniał, że administracja państwowa przygotowuje się do reintegracji Krymu i poinformował, że podpisał dekret zatwierdzający skład Rady Doradczej ds. wyzwolenia półwyspu - napisał portal Ukrinform.

Jestem przekonany, że nadejdzie czas, kiedy wszyscy będziemy mogli spotkać się 18 maja z przekonaniem, że na naszym Krymie - w jego kwitnących ogrodach i gościnnych domach - toczy się wolne życie (...) i nie ma śladu okupacji. Tak będzie! - powiedział Zełenski.

18 maja jest na Ukrainie Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa Tatarów krymskich, upamiętniającym ich deportację przeprowadzoną przez władze sowieckie w 1944 roku, a przez parlament Ukrainy uznanym za ludobójstwo.

16:39

Kyiv Independent na Twitterze: W wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu charkowskiego zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Rosyjska rakieta spadła na wieś Cyrkuny.

Russian rocket strike kills 1, injures 2 in Kharkiv Oblast. At least one person was killed and two more were injured by a rocket strike in the village of Tsyrkuny, Kharkiv Oblast Governor Oleh Syniehubov reported on May 18.

KyivIndependentMay 18, 2023

16:12

Amerykańska firma Red Cat Holdings przekaże 200 dronów swojej produkcji walczącym z Rosją siłom zbrojnym Ukrainy - poinformowało przedsiębiorstwo w oświadczeniu prasowym.

Według producenta, drony te mają wysoki stosunek mocy do masy, co zapewnia szerokie możliwości manewrowe. Bezzałogowe statki Red Cat mogą być używane w walce, kiedy brakuje sygnału GPS i jest on blokowany przez systemy walki elektronicznej - opisał portal Militarnyj.

Firma planuje dostarczyć drony na Ukrainę w czerwcu bieżącego roku. Na liście znajdują się m.in. nowe "nocne" statki Teal 2 - są one specjalnie przystosowane do wykonywania trudnych zadań bojowych w nocy, wyposażone w kamerę termowizyjną Hadron 640R amerykańskiej firmy Teledyne FLIR. Teal 2 może przebywać w powietrzu przez 30 minut i wykonywać zadania w promieniu do 5 km na wysokości do 3 tys. metrów.

16:07

Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w mieście Oczaków w obwodzie mikołajowskim:

15:57

Musimy pokazać jedność przeciwko rosyjskiej agresji. Rosja jest wyzwaniem na skalę globalną - powiedział minister Kułeba podczas dyskusji zatytułowanej "Strategic Utility of Unity" w ramach konferencji Stategic Ark 2023 zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Biorą w niej udział ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba oraz szef PISM Sławomir Dębski.

15:40

14 amerykańskich kongresmenów - demokratów i republikanów - wystosowało list do prezydenta USA Joe Bidena z wnioskiem o natychmiastowe przekazanie Ukrainie myśliwców F-16 - poinformowała agencja Ukrinform.

Wstępne wahania krajów sojuszniczych dotyczące tego, czy dostarczyć Ukrainie czołgi, dowiodły, iż "przykład Stanów Zjednoczonych ma fundamentalne znaczenie" w kwestii militarnego wsparcia dla Kijowa - napisali parlamentarzyści w liście zainicjowanym przez demokratycznego kongresmena Jareda Goldena.

Sygnatariusze pisma podkreślili, że dostawy maszyn F-16 są niezmiernie ważne dla Ukrainy i "skutecznego rozwiązania rosyjsko-ukraińskiej wojny na uczciwych warunkach" - relacjonuje Ukrinform. Agencja przypomniała, że przedstawiciele Pentagonu poinformowali, iż nie przeciwstawialiby się przekazaniu myśliwców F-16 Ukrainie przez kraje trzecie.

15:16

Możliwa jest watykańska misja w sprawie pokoju na Ukrainie - poinformował religijny portal Il Sismografo. Według tego źródła, na taką misję wysłanników papieża Franciszka zgodzili się osobno zarówno prezydent Wołodymyr Zełenski, jak i Władimir Putin.

Portal religijny podaje, że obaj prezydenci wyrazili osobno zgodę na rozmowy ze specjalnymi wysłannikami papieża na temat możliwości zawieszenia broni. Wysłannikiem na Ukrainę miałby być przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Matteo Maria Zuppi, a w Rosji arcybiskup Claudio Gugerotti, prefekt dykasterii ds. Kościołów Wschodnich i były nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, Białorusi, Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie.

O możliwej misji pokojowej Franciszek powiedział po raz pierwszy dziennikarzom 30 kwietnia w drodze powrotnej z Budapesztu do Rzymu.

14:55

Nexta opublikowała krótkie nagranie z ukraińskiego Bachmutu.

Bachmut to miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Przed wojną zamieszkiwały je ponad 72 tysiące osób.

Bakhmut now pic.twitter.com/lrKd1YqAmJ

nexta_tvMay 18, 2023

14:27

Skutki rosyjskich ostrzałów:

Opis / IGOR TKACHENKO / PAP/EPA
Opis / IGOR TKACHENKO / PAP/EPA
Opis / IGOR TKACHENKO / PAP/EPA
Opis / IGOR TKACHENKO / PAP/EPA
Opis / SERGEY DOLZHENKO / PAP/EPA
Opis / SERGEY DOLZHENKO / PAP/EPA
Opis / SERGEY DOLZHENKO / PAP/EPA

14:11

Ambasador Ukrainy przy NATO Natalia Halibarenko powiedziała, że sojusznicy jej kraju powinni mieć realistyczne oczekiwania w sprawie kontrofensywy.

Jedna kontrofensywa nie determinuje kursu całej wojny - powiedziała ambasador w wywiadzie dla litewskiej telewizji LTR.

Ambassador: One counteroffensive cannot determine course of entire war.Ukraine's Ambassador to NATO Natalia Halibarenko said that allies should have realistic expectations about the upcoming counteroffensive in an interview with Lithuanian media outlet LRT on May 18.

KyivIndependentMay 18, 2023

13:47

Rosyjski minister obrony twierdzi, że rakiety o wysokiej precyzji uderzyły w militarne cele na terenie Ukrainy - podaje agencja Reutera cytując TASS.

13:04

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow ocenił, komentując rosyjski atak na Kijów, że wymierzony był on w symboliczne miejsca miasta i że stolica Ukrainy jest "maniakalnym i niedosiężnym celem" Władimira Putina.

Przedstawiciel władz Ukrainy określił ataki rosyjskie jako "bezsensowne" i "superkosztowne". Są one potrzebne Kremlowi, by "podnieść temperaturę patriotycznej histerii" wewnątrz Rosji - uznał Daniłow.

12:38

Ponad tysiąc rosyjskich obywateli uciekło do Finlandii przed mobilizacją. Teraz kraj czeka na instrukcje UE, co z nimi zrobić - podaje Sky News.

12:10

Sąd Okręgowy w Pradze skazał Jakuba Jaszka na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata za pochwalanie zbrodni wojennych. Według prokuratury dopuścił się tego czynu, nosząc na demonstracji antyrządowej w marcu w Pradze naszywki z literą "Z" oraz logo rosyjskiej grupy Wagnera.

11:59

Na 15 lat więzienia skazał ukraiński sąd mieszkańca obwodu chersońskiego na południu kraju, który w trakcie okupacji tych terenów przekazywał siłom rosyjskim informacje o osobach nastawionych proukraińsko - oznajmiła prokuratura generalna w Kijowie.

11:34

Przywódcy państw G7, którzy od piątku do niedzieli spotkają się w ramach szczytu tej grupy w japońskiej Hiroszimie, przedyskutują kwestię śledzenia szlaków handlu diamentami z Rosji; te działania są niezbędne, by na późniejszym etapie móc wprowadzić zakaz importu rosyjskich diamentów - ujawniła agencja Reutera.

11:28

59-letni Nikolaos B., który jest właścicielem firmy zbrojeniowej w Rijen na południu Holandii, został aresztowany w Paryżu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, informuje amerykański Departament Sprawiedliwości. B. miał przekazywać m.in. technologie wykorzystywane w testowaniu broni atomowej.

10:58

Od czerwca do Japonii trafi ukraiński personel wojskowy na leczenie i rehabilitację - podała lokalna agencja informacyjna Kyodo News, powołując się na własne źródła.

10:37

Rosjanie dwukrotnie usiłowali zabić dowódcę wojsk Obrony Terytorialnej Ukrainy generała Ihora Tancurę; nie jest jasne, skąd mieli dane o trasie podróży generała podczas jego wizyty na froncie - podał portal Ukrainska Prawda.

10:27

Sąd w Kirgistanie skazał obywatela tego państwa na 10 lat pozbawienia wolności za nielegalną służbę w rosyjskiej armii i udział w inwazji Rosji na Ukrainę; najemnik tłumaczył, że pojechał na wojnę, ponieważ liczył, że dzięki temu szybciej uzyska rosyjskie obywatelstwo - podało Radio Azattyk, czyli kirgiska filia Radia Swoboda.

10:25

Wierzymy w to, że już w lipcu na szczycie NATO w Wilnie zostaną podjęte decyzje, które będą zmierzały do umożliwienia Ukrainie dołączenia do Sojuszu - powiedział podczas konferencji PISM Strategic Ark 2023 w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

09:50

Państwo rosyjskie faktycznie zakazuje wyższym rangą urzędnikom rezygnowania z pracy, w czasie gdy trwa "specjalna operacja wojskowa", choć wielu z nich jest prawdopodobnie bardzo sceptycznie nastawionych do wojny przeciwko Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:31

Stany Zjednoczone nie tylko nie zgadzają się na przekazanie Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16, ale także sprzeciwiają się szkoleniom ukraińskich pilotów w obsłudze tych maszyn, które mogłyby być realizowane na F-16 należących do europejskich państw NATO - ujawnił amerykański dziennik "New York Times".

09:20

W ciągu minionej doby oddziały ukraińskie posunęły się naprzód w okolicach szturmowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu na odległość od 150 do 1700 metrów - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty.

09:14

Podczas nocnych ataków rakietowych Rosji armia Ukrainy zestrzeliła 29 z 30 rakiet manewrujących, odpalonych z samolotów, okrętów i systemów naziemnych przeciwnika - poinformowało dowództwo ukraińskich sił powietrznych.

08:23

Ruch kolejowy między Symferopolem a Sewastopolem na zaanektowanym przez Rosję Krymie został zawieszony. Nie podano oficjalnego powodu takiej decyzji. Wcześniej jednak pojawiły się informacje o eksplozji na linii kolejowej na Krymie.

Przeczytaj więcej na ten temat:

08:21

W środę z Ukrainy do Polski przyjechało 22,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 22,5 tys. - podała straż graniczna. Od agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. roku SG odnotowała 11 mln 934 tys. wjazdów do Polski i 10 mln 141 tys. wyjazdów na Ukrainę.

07:45

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną informuje w najnowszym raporcie, że oddziały rosyjskie szturmujące od sierpnia 2022 roku Bachmut w obwodzie donieckim posunęły się naprzód, a siły ukraińskie mają sukcesy w atakach prowadzonych wokół tego miasta. Takie oceny wynikają z wypowiedzi przedstawicieli obu stron.

07:20

Będziemy nadal rozwijać obopólnie korzystną i opartą na wzajemnym szacunku współpracę z Ukrainą, a także wspierać ten kraj w miarę posiadanych możliwości - oświadczyło MSZ Chin po wizycie specjalnego wysłannika rządu ChRL Li Hui w Kijowie.

06:57

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni.

06:48

Późnym wieczorem Rosjanie przypuścili atak rakietowy na Odessę. Jedna osoba zginęła, a dwie inne zostały ranne.

05:28

Według władz wojskowych o świcie w Kijowie i innych rejonach Ukrainy doszło do kilku eksplozji. Na razie nie ma informacji o ofiarach. W całym kraju obowiązuje alert przeciwlotniczy.

05:05

Trzy osoby, w tym pięcioletni chłopiec, zginęły w środę wskutek ostrzału wsi Zełeniwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował szef miejscowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.

Rosjanie ostrzelali wioskę około godz. 16 czasu miejscowego (ok. 15 w Polsce). Pociski dosięgły pięć osób, które szły do sklepu - napisał Prokudin na Telegramie.

05:04

Holandia zaprzecza, jakoby osiągnięto porozumienie w sprawie zakupu myśliwców F-16 dla Ukrainy, o czym informował we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak. "Rutte łagodzi oczekiwania dotyczące dostawy F-16 po oświadczeniach Wielkiej Brytanii" - komentuje dziennik "De Volkskrant".

05:03

Hiszpańska spółka Arquimea przekaże ukraińskiej armii drony-kamikadze Q-SLAM-40 łatwe w transporcie i montażu na polu bitwy. Nowoczesne urządzenia mogą być przenoszone w plecakach żołnierzy.

05:02

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział w telewizji ARD, że "był przerażony" obecnością swego partyjnego kolegi, byłego kanclerza Gerharda Schroedera na przyjęciu w rosyjskiej ambasadzie w Berlinie.

05:01

Portugalskie siły powietrzne wezmą udział w szkoleniu ukraińskich pilotów myśliwców - podało źródło w ministerstwie obrony w Lizbonie, cytowane przez media.

05:00

Władze Kuby ogłosiły zachęty dla firm z Rosji, aby skłonić je do inwestowania na karaibskiej wyspie - poinformowali przedstawiciele obu krajów podczas odbywającego się w Hawanie forum gospodarczego.