W Kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu odprawiona została Msza święta w intencji ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Celebrował ją metropolita wrocławski, arcybiskup Marian Gołębiewski. Wcześniej każdy chętny mógł oddać hołd prezydentowi w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.
Trumna z ciałem ostatniego prezydenta RP została rano wystawiona w sali Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim. Wrocławianie mogli do czasu Mszy św. wchodzić do zabytkowej sali i żegnać się z prezydentem. Później trumna została przeniesiona do pobliskiego kościoła, gdzie została odprawiona Msza. W nabożeństwie wzięło udział ok. 300 wiernych.
Abp Gołębiewski przypomniał zgromadzonym w kościele, że 2 listopada to Dzień Zaduszny w kalendarzu liturgicznym, czyli dzień, w którym modlimy się za dusze zmarłych. Dzisiaj do wszystkich zmarłych, za których się modlimy dołączamy modlitwę za ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego - podkreślił. Przypomniał też sylwetkę prezydenta: jego działalność w Szarych Szeregach w czasie II wojny światowej, aresztowanie przez NKWD i skazanie przez sąd wojskowy na karę śmierci, która ostatecznie została zmieniona na karę 10 lat łagrów.
Modląc się dzisiaj za ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie czynimy refleksję nad śmiercią - mówił Gołębiewski, przypominając, że Kaczorowski zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, gdy zmierzał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Po mszy trumna z ciałem prezydenta Kaczorowskiego powróciła do Oratorium Marianum, gdzie do godz. 22. wrocławianie mogli jeszcze żegnać się z prezydentem.
Ponowy pogrzeb Ryszarda Kaczorowskiego odbędzie się w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Specjalnie z tej okazji będzie bił krakowski Dzwon Zygmunta.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Nad ranem 22 października na terenie Świątyni Opatrzności Bożej przeprowadzono ekshumację ciała ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Równocześnie na Powązkach ekshumowano drugą ofiarę katastrofy smoleńskiej.
Zwłoki obu ofiar zostały przewiezione do Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ciała zostały poddane badaniu tomografem komputerowym. Z Krakowa ciała zostały przetransportowane do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Tam zostały pobrane próbki do badań DNA. Prokuratorzy spodziewają się, że otrzymają opinię główną w ciągu trzech-czterech miesięcy.