"Dążymy do ustabilizowania sytuacji, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca; dążymy do tego, aby nasza strategia nie doprowadziła do zamknięcia gospodarki" - zapewnił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. "Zadecydowaliśmy, że wprowadzamy godziny dla seniorów - od godz. 10 do godz. 12 w sklepach, aptekach i drogeriach; apelujemy, by osoby starsze, na ile można, pozostawały w domach" - mówił premier i jak dodał - te zmiany obowiązywać będą od czwartku 15 października. Szef rządu poinformował także, że rząd nie widzi potrzeby obowiązkowej nauki zdalnej w szkołach.

REKLAMA

Wprowadzamy godziny dla seniorów. Tak, jak to było wiosną. Dla osób powyżej 60. roku życia - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Takie godziny będą obowiązywać w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach od 10 do 12. Godziny dla seniorów będą obowiązywać od czwartku 15 października. Ten system wsparcia dla naszych seniorów powinien obejmować też organizacje społeczne. (...) Proszę również o nawiązywanie kontaktów z osobami starszymi, co do tego, czy potrzebują pomocy w wyprowadzeniu psa, zrobieniu zakupów, aby rzeczywiście poprzez ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych i jednoczesne udzielanie pomocy osobom starczym (...) doprowadzić do ograniczenia ryzyka kontaktów - mówił Morawiecki.

od 15.10 w sklepach spoywczych, drogeriach i aptekach obowizuj godziny dla seniora zaostrzone zostan zasady epidemiczne w DPS i placwkach opieki zalecamy maksymalne ograniczenie kontaktu dla osb nieaktywnych zawodowo pow. 70 r.. pic.twitter.com/dIlm5CSB16

PremierRPOctober 10, 2020

Podjęliśmy też decyzję o przekazaniu 38 mln zł dla domów pomocy społecznej - oświadczył Morawiecki. Tam są nasi seniorzy i to ich chcemy przede wszystkim chronić - dodał premier, tłumacząc, że pieniądze zostaną przeznaczone na kupno artkułów ochrony osobistej.

Jak poinformował premier, rząd będzie informował o podejmowanych decyzjach w związku z walką z epidemią - w cyklu tygodniowym.

Szkoły bez obowiązku nauki zdalnej

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że po konsultacji z epidemiologami uznał, iż na dzisiaj nie ma konieczności prowadzenia w szkołach obowiązku nauki zdalnej.

Jak dodał na sobotniej konferencji prasowej, nauka zdalna nie odbywa się bez żadnych kosztów społecznych.

"Słyszymy wyraźnie, że są bardzo poważne uszczerbki na zdrowiu - również psychicznym - w sytuacji długotrwałej izolacji. To dlatego dzisiaj szukamy i znajdujemy rozwiązania hybrydowe, mieszane, które z jednej strony pozwalają uczyć zdalnie, w których dochodzi do szerokiego rozprzestrzeniania się Covid-19, ale z drugiej strony chcemy możliwie w wysokim stopniu utrzymać normalne funkcjonowanie społeczeństwa" - mówił.

Premier przypomniał także, że uczniowie nie mają obowiązku noszenia maseczki w trakcie lekcji, powinni je mieć w trakcie przerwy na szkolnym korytarzu.

Premier: Nasz cel to utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych

Premier przedstawił też strategiczne cele na najbliższe tygodnie.

Jako pierwszy cel wskazał "możliwe ograniczenie przede wszystkim liczby zgonów i zapewnienie tym osobom, które są najbardziej narażone na utratę zdrowia, zgon, czyli naszych seniorów".

Po drugie - wskazał - zapewnienie wydolności służby zdrowia.

Trzeci nasz cel strategiczny na najbliższe tygodnie, miesiące, to utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych. Tak, żeby tam gdzie się da, gospodarka funkcjonowała normalnie. Te branże, które w największym stopniu wiążą się z kontaktowaniem ludzi między sobą - tak jak w ostatnich kilku miesiącach miały ograniczenia, tak i będą miały ograniczenia w kolejnych miesiącach. Jednak pozostałe zakłady przemysłowe, firmy, przedsiębiorstwa - handlowe, usługowe, chcemy aby mogły funkcjonować - zapewnił.

Strategia dziaa na najblisze tygodnie: cotygodniowe raportowanie kolejnych decyzji, zapewnienie wydolnoci systemu zdrowia, ochrona grupy najwikszego ryzyka - osb starszych, podwyszony reim sanitarny w gospodarce. pic.twitter.com/Uh8MJAVS1z

PremierRPOctober 10, 2020

Premier zaprasza opozycję do współpracy

Szef rządu podczas konferencji prasowej podkreślał wagę współpracy i spójności działań w walce z epidemią koronawirusa. Zapraszam już dzisiaj na początku tygodnia opozycję na spotkanie. Dochodziło już do kilku takich spotkań wiosną tego roku, które na pewno były dobre i dzisiaj także zapraszam opozycję, żeby przedyskutować pomysły, wątpliwości. Chcemy być jedną drużyną - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że wspólne działania musza być nastawione na to, aby w jak najszybszy sposób zwalczyć epidemię koronawirusa.

Cały kraj w żółtej strefie

Od dzisiaj, z powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, cała Polska znajduje się w strefie żółtej.

Oznacza to m.in., że w przestrzeni publicznej wszyscy musimy nosić maseczki: w sklepach, autobusach, ale także na ulicach.

Również od dzisiaj w strefie czerwonej - z jeszcze ostrzejszymi restrykcjami - znajdują się 32 powiaty i sześć miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Od dzisiaj nosimy maseczki również na ulicy

Kolejny rekord zakażeń w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 5300 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To kolejny rekord zakażeń w Polsce. Zmarły kolejne 53 osoby.

Bilans pandemii koronawirusa w Polsce to 121 638 zarażonych i 2972 zgonów.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 4 725 osób, u których potwierdzono zakażenie. W ciągu doby liczba ta wzrosła o 269 osób. 346 jest pod respiratorami (wzrost o 26 osób).