Spośród kilkuset pytań nadesłanych przez użytkowników portalu Interia.pl, dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki wybrał 28. Następnie zadaliśmy je dziesięciu kandydatom. Oto odpowiedzi Janusza Korwin-Mikkego

REKLAMA

-Jeśli miałby Pan zgadzać się na obniżkę lub podwyżkę podatków, to których w pierwszej kolejności? (~wotos)

1. Obniżkę - wyłącznie

2. Podatku dochodowego do 0%

Jest to najbardziej niesprawiedliwy i przy tym demoralizujący z podatków i należy go jak najszybciej zlikwidować.

-W jakim wieku Polacy powinni przechodzić na emeryturę? Zgodzi się Pan na podwyższenie wieku emerytalnego, o ile lat maksymalnie i na objęcie powszechnym systemem emerytalnym służb mundurowych? (~zmartwiona)

Przede wszystkim to sami zainteresowani powinni decydować o tym, kiedy przejdą na emeryturę - jest to ich sprawa. Zawartych umów należy dotrzymywać a podwyższenie wieku emerytalnego jest zerwaniem umowy, więc o ile zainteresowani nie wyraziliby na to zgody

- NIE

-Czy należy coś zrobić z niebotycznymi zarobkami prezesów banków i dużych firm? (~zuzanna)

A to nie ja im płacę, więc nie do mnie należy "robienie z tym" czegokolwiek - to przede wszystkim. Po drugie - wysokość wynagrodzenia za pracę to sprawa pracodawcy.

-Czy, kiedy i przy jakiej wartości złotego powinniśmy wejść do strefy Euro? (~renegat)

Do przyjęcia Euro zobowiązują Polskę zawarte umowy. Kiedy - jeśli o mnie chodzi to idealnym czasem na to będzie 2.02.2222 roku. Wówczas Euro nie będzie już istnieć, więc i kursu nie będzie.

-Czy jest Pan za utrzymaniem przywilejów górniczych kosztem reszty społeczeństwa ?(~zawiedziony)

Jestem zdecydowanie przeciwny jakimkolwiek grupowym przywilejom, w tym również górniczym. Jestem jednak równie zdecydowanym orędownikiem dotrzymywania zawartych umów.

-Czy uważa Pan za niezbędne wprowadzenie dotacji dla samorządów na budowanie tzw. tanich mieszkań?(~radzyniak)

Nie, wręcz przeciwnie - jestem temu zdecydowanie przeciw. Jestem też za stworzeniem takich warunków pracy w Polsce, żeby jej obywatele mogli bez większych problemów pozwolić sobie na posiadanie własnego mieszkania.

-Czy dopuszcza Pan możliwość za wprowadzenia jakiejkolwiek płatności za szkolnictwo wyższe, np. za drugi kierunek studiów? (~renegat), (~Marina-studentka)

Wprowadzenie pełnej odpłatności za naukę przy jego prywatyzacji jest podstawowym elementem programu reform szkolnictwa, w tym wyższego jeśli ktokolwiek chciałby poważnie myśleć o tym, by szkolnictwo stało na XXI wiecznym poziomie. Drugim elementem jest całkowita decentralizacja.

-Czy w ramach reformy publicznej służby zdrowia możliwe jest dopuszczenie współpłatności np. za pobyt w szpitalu i dodatkowe ubezpieczenia? (~renegat)

Możliwe jest wszystko. Ważniejsze jest, by uświadomić sobie, że pojęcie "współpłacenie" to neologizm mający zamaskować fakt zwiększonego drenażu naszych kieszeni bo to my finansujemy nasze leczenie. A żeby sprawić, by opieka medyczna w Polsce stała na możliwie wysokim poziomie niezbędna jest jej całkowita prywatyzacja.

-Czy zgodziłby się Pan na ustawową gwarancję finansowania zabiegów in vitro z budżetu? (brutus)

Nie - nie ma ku temu żadnego powodu.

-Jak długi powinien być urlop macierzyński? (~kasia k.)

Nie wiem. W mojej opinii tak długi, by zdążyć wychować dziecko. W każdym zaś razie tak długi, na jaki może pozwolić sobie rodzina.

-Czy podpisałby Pan jako ewentualny Prezydent ustawę dającą uprawnienia do dziedziczenia parom homoseksualnym? (~Krystyna z Wrocławia)

Mają przecież takie prawo obecnie. Należy w tym celu sporządzić - najlepiej przed notariuszem - testament.

-czy zgodziłby się Pan na depenalizację posiadania miękkich narkotyków?(~!)

Tak.

-Czy podpisałby Pan ustawę wprowadzającą prawo do eutanazji na życzenie chorego? (~viki)

Nie. Rzez jasna ani mi w głowie zabraniać komukolwiek popełnić samobójstwo, natomiast pozbawienie życia innego człowieka powinno być bezwzględnym i nienaruszalnym taboo.

-Czy zgodzi się Pan na wprowadzenie ustawowego zakazu cielesnych kar dla dzieci?(~lotar)

Nie. O wychowaniu dzieci powinni decydować rodzice.

-Czy podpisałby się Pan pod decyzją o amnestii dla osób z niskimi wyrokami? (~Sromotnik Bezwstydny)

Zapewne tak - na pewno kiedy dotyczyłoby to takich "poważnych przestępstw" jak na przykład jazda na rowerze po kieliszku, posiadanie kilku skrętów.

-Czy zgodziłby się Pan na podatkowe zrównanie wszystkich podmiotów - kościołów i księży? (~zdzispal)

Wszyscy, bez wyjątku powinni płacić równe podatki - na tym polega sprawiedliwość.

-Czy jest Pan za oddzieleniem uroczystości państwowych od ceremonii religijnej i zdjęciem krzyży z urzędów i szkół?

Nie dostrzegam konieczności rozdzielania ceremonii religijnych od uroczystości państwowych, ostatecznie to nie państwo świętuje a jego obywatele, natomiast symbole religijne z urzędów należy oczywiście usunąć. Co do szkół - o tym powinni decydować ich właściciele.

-Czy w katolickim kraju jakim jest Polska farmaceuci powinni zostać objęci klauzulą sumienia tak by nie być zmuszonymi do sprzedaży środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych (~Zuzanna)

Sumienie z definicji jest czymś, co klauzulom się wymyka. Jak do tej pory nie wiadomo mi nic o przymusie ciążącym na nich w tej mierze - właściciel apteki ma zdaje się pełne prawo nie handlować tym, co uważa za niewłaściwe?

-Którego z kandydatów byłby Pan gotów poprzeć w drugiej turze, ew. którego poparłby Pan, gdyby sam Pan nie startował? (~tur)

Nie zastanawiałem się nad tym.

-Czy prezydenci Polski powinni - z racji sprawowania tego urzędu i wyboru w wyborach powszechnych - być "z urzędu" chowani na Wawelu?(~prawy)

Nie. Wawel to miejsce symboliczne i wyjątkowe dla Polski i jedynie ludzie o wyjątkowych zasługach powinni być móc tam spoczywać. Bycie prezydentem samo w sobie nie jest niczym wyjątkowym a już na pewno nie jest zasługą.

-Czy będąc prezydentem zrzeknie się Pan pobierania pensji z tego tytułu?(~marcin)

Wychodzę z założenia, że za pracę należy się wynagrodzenie. Jest oczywiście kwestią dyskusyjną wysokość tego wynagrodzenia.

-Czy jest Pan gotów ujawnić raport o stanie swojego zdrowia i czy jako prezydent będzie Pan corocznie taki raport ujawniał?

Nie znam powodu dla którego byłoby to konieczne.

-Czy po wygraniu wyborów złoży Pan legitymację partyjną? (~ja)

Taki jest wymóg prawa, więc oczywiście tak.

-Jakimi językami posługuje się Pan w stopniu, który nie zmusza do sięgania po pomoc tłumacza?(~wyborca pierwszy)

Dobrze znam angielski i rosyjski, słabo - acz komunikatywnie - francuski, włoski, portugalski, łacinę.

-Jaka będzie Pana pierwsza inicjatywa ustawodawcza? (~Boguśka)

Pierwsza ustawa będzie dotyczyła armii a konkretnie ustanowienia naczelnego dowódcy armii na czas wojny.

-Czy jest Pan zwolennikiem okręgów jednomandatowych? (~KAX)

Tak.

-Jak liczna powinna być polska armia? (~tomi)

150 000 żołnierzy.

-Czy Polska powinna być orędownikiem rozszerzania Unii Europejskiej, o jakie kraje?

Polska nie powinna być orędownikiem wpychania w nieszczęście żadnego państwa. Powinniśmy budować koalicję państw zmierzających do budowy strefy wolnego rynku europejskiego bez euro socjalnej biurokracji - jestem przekonany że już niedługo będzie to koalicja większościowa.

-Czy wyznaczy Pan rządowi datę wycofania polskich wojsk z Afganistanu (~PUCIO PUCIO)

Trudno w tej chwili powiedzieć - nie mam wszystkich potrzebnych do podjęcia takiej decyzji informacji.

-Załóżmy sytuację hipotetyczną Rosja grozi Ukrainie, że wkroczy na jej terytorium (np.Krym). Czy Polska powinna się mieszać w ten konflikt? (~Paweł)

W hipotetycznej sytuacji, kiedy Polskę łączyłby sojusz wojskowy z którymś z tych państw i warunki tego sojuszu zawierałyby taki wymóg - owszem. W hipotetycznej sytuacji, kiedy sojuszu byśmy nie mieli, natomiast obiektywne dobro Polski (albo jej żywotny interes) wymagałoby opowiedzenia się po którejś ze stron - również.

-Czy wobec prześladującej Polonię Białorusi należy stosować raczej politykę kija czy marchewki? (~ciekawy)

Nic mi nie wiadomo o prześladowaniach Polonii w Białej Rusi.