Tony pierogów, słodyczy i hektolitry barszczu będą czekały na potrzebujących w najbliższą niedzielę 22 grudnia na krakowskim Rynku Głównym. Trwają przygotowania do 28. edycji Wigilia dla Bezdomnych i Potrzebujących.
Tysiące potrzebujących znów spotkają się na krakowskim rynku. W niedzielę 22 grudnia odbędzie się już 28. edycja Wigilia dla Bezdomnych i Potrzebujących. Charytatywne przedsięwzięcie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa tak długo, jak długo będą chętni do skorzystania z posiłku.
Organizatorzy już od początku tygodnia przygotowują kilkadziesiąt tysięcy porcji.
Będzie barszcz, bigos i pierogi. W tym roku będzie też nowość, czyli chłopski kociołek, który mam nadzieję, że zasmakuje wszystkim - mówił reporterowi RMF FM Jan Kościuszko, organizator wydarzenia.
Poza ciepłymi posiłkami goście otrzymają paczki świąteczne z produktami o długim terminie przydatności do spożycia. Nie chcemy, aby ktokolwiek czuł się samotny ani wykluczony. Wierzymy, że nawet najmniejszy gest ma moc zmiany czyjegoś dnia - podkreśla Jan Kościuszko, organizator wydarzenia.
Oprócz setek stołów na krakowskim rynku stanie także polowy szpital, w którym osoby potrzebujące za darmo będą mogły poddać się badaniom - również tym bardziej skomplikowanym.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Oprócz podstawowych badań ciśnienia, czy glukozy możemy wykonać cały pakiet USG. Pula tych badań jest w tym roku naprawdę duża. Każda osoba jest anonimowa, można przyjść z każdym problemem i będziemy w stanie się tym zająć - podkreśla lekarka Anna Bernacik.
Z doświadczenia wiemy, jak duże potrzeby zdrowotne mają osoby w kryzysie bezdomności. Dlatego przygotowaliśmy zespół lekarzy i wolontariuszy gotowych nieść pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - mówi Anna Bernacik.
W tym roku w specjalnym namiocie medycznym będzie można skorzystać z konsultacji kardiologicznych, internistycznych, endokrynologicznych, dermatologicznych czy stomatologicznych. Pielęgniarki pomogą przy doraźnym zaopatrywaniu ran i wstępnej selekcji pacjentów.
Organizatorzy zapewniają, że z badań, nawet mimo ogromnego zainteresowania, będzie mógł skorzystać każdy. Żaden potrzebujący nie wyjdzie też z wigilii głodny. Świąteczne potrawy w razie potrzeby będą dowożone na bieżąco.