Wielki finał charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM w Bukowinie w gminie Biszcza na Lubelszczyźnie! Znajdująca się w tej niewielkiej miejscowości szkoła podstawowa zyskała supernowoczesną, w pełni multimedialną pracownię językową. Nauczyciele i uczniowie mogą korzystać w niej z niedostępnych wcześniej pomocy naukowych. W pracowni może uczyć się jednocześnie 18 uczniów, którzy w czasie lekcji mogą korzystać m.in. z interaktywnej tablicy z projektorem multimedialnym i słuchawek z mikrofonem, pozwalających im komunikować się z nauczycielem. "Jest zupełnie inne zaangażowanie uczniów. Mam nadzieję, że taki entuzjazm utrzyma się na długo" - powiedziała nam w czasie pierwszej lekcji w nowej sali anglistka pani Anna Schab.
Każdy uczeń przebywający na lekcji w tej wyjątkowej pracowni językowej ma do dyspozycji słuchawki z mikrofonem. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu nauczyciel może prowadzić konwersację z każdym z uczniów z osobna, w określonej grupie lub ze wszystkimi jednocześnie. Podczas lekcji część uczniów może np. oglądać film w czasie, kiedy pozostali rozmawiają z nauczycielem czy też słuchają nagrania, które pozwoli im rozwiązać zlecone przez nauczyciela zadanie. Możliwości jest wiele.
Możliwości mamy niemalże nieograniczone. Możemy tutaj ćwiczyć mówienie, słuchanie na wszelkie możliwe sposoby, pojedynczo, w grupach. Otrzymaliśmy oprogramowanie trenera wymowy. Nauczyciel może łączyć się z uczniami indywidualnie i indywidualnie z nimi ćwiczyć - wylicza w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Kotem nauczycielka angielskiego pani Anna Schab.
Jak przyznaje, "do tej pory bywało tak, że niektóre dzieci się nudziły, bo inne nie nadążały za nimi i trzeba było dostosować zajęcia do słabszych uczniów". Teraz dzięki narzędziom, które daje nowa pracownia, "można pracować z uczniami w różnym tempie, w zależności od umiejętności i szybkości przyswajania materiału" - podkreśla.
Możliwości jest bardzo wiele, jest przepięknie. Teraz muszę się nauczyć obsługi pracowni, tego, jak to działa... Po godzinach poćwiczę - uśmiecha się anglistka.
A jest się czego uczyć, bo podstawówka w Bukowinie dostała supernowoczesny sprzęt.
Odeszliśmy od tablic kredowych - weszliśmy w XXI wiek. Tablica interaktywna - najnowocześniejsza, z projektorem krótkoogniskowym, z bogatym oprogramowaniem. Niewątpliwie jest jedną z najlepszych w Polsce - zaznacza Piotr Grzegorzek z Nowej Szkoły, która jest partnerem naszej charytatywnej akcji.
Co w tej nowoczesnej pracowni najbardziej spodobało się dzieciom? Ilu uczniów, tyle odpowiedzi... Posłuchajcie sami:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Po uroczystym otwarciu pracowni przyszedł czas na pierwszą lekcję. Zajrzał na nią reporter RMF FM Krzysztof Kot, by zapytać, jak dzieciom uczy się w nowych warunkach.
Jest super! Coś innego, jest wiele atrakcji, ekstra! Dużo lepiej, niż było - usłyszał od uczniów, zaś nauczycielka angielskiego pani Anna Schab potwierdziła, że świetnie sprawdza się nowy system komunikacji: Jest zupełnie inne zaangażowanie uczniów. Wszyscy są podekscytowani, bardzo chętnie się uczą. Mam nadzieję, że taki entuzjazm utrzyma się na długo.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Lekcje - lekcjami, ale wielki finał Lepszego Jutra z RMF FM to przecież również święto. A jak świętować - to z tortem! Tort się więc pojawił, oczywiście żółto-niebieski, była też wata cukrowa i popcorn. Jak się cieszy Bukowina? Zobaczcie!
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Niewielka szkoła podstawowa w Bukowinie to jedyne miejsce w okolicy, w którym dzieci uczą się języka obcego. Najbliższa szkoła językowa mieści się w oddalonym o mniej więcej 40 kilometrów Biłgoraju.
Nowoczesna pracownia językowa, która powstała dzięki akcji Lepsze Jutro z RMF FM, to dla dzieci z Bukowiny wyrównanie szans edukacyjnych, o czym marzyły dyrektor podstawówki pani Irena Klecha i anglistka pani Anna Schab. Marzenia się spełniły!
Parterami akcji LEPSZE JUTRO z RMF FM są Firma Wiśniowski, firma DEFRO i Nowa Szkoła.
Akcja charytatywna Lepsze Jutro z RMF FM wprowadziła nauczanie języka obcego w szkole w Bukowinie w XXI wiek.
Na potrzeby pracowni zaadaptowana została sala służąca wcześniej za bawialnię. Była zimna, w środku były odrapane ściany i stara, blisko 60-letnia, drewniana tablica. Poruszanie się po niej mogło skończyć się nabiciem siniaka, a wszystko przez... dziurawą podłogę. Przy wejściu trzeba było ją przykryć kawałkiem blachy, deskami i wykładziną. Podłoga w tej sali nie była wymieniana od... 58 lat, czyli od chwili wybudowania szkoły. Teraz to już przeszłość - jest zupełnie nowa.
Bukowina to jedno z pięciu miejsc, w których w ramach tegorocznej edycji akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM inwestujemy w edukację najmłodszych.
Nowoczesne, profesjonalnie wyposażone pracownie szkolne powstały już w szkole w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku, gdzie dzieci otrzymały od nas pracownię polonistyczną, w szkole podstawowej w Kluczborku na Opolszczyźnie, która prowadzi już lekcje z uczniami w nowoczesnej pracowni matematycznej, a także w warmińsko-mazurskim Morągu - tam podstawówka otrzymała profesjonalną salę komputerową.
Na tym nie koniec. Jeszcze w tym tygodniu czeka nas wielki finał akcji w małopolskich Raciechowicach. Tam, w niedużej szkole podstawowej, powstaje nowoczesna pracownia chemiczno-biologiczna.
W tym roku nasza cykliczna akcja charytatywna Lepsze Jutro z RMF FM odbywa się pod hasłem: "Nowoczesna szkoła to lepszy start w przyszłość". W poprzedniej edycji w czterech miejscach w Polsce powstały dzięki naszej akcji place zabaw dla dzieci, gry edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia. Lepsze Jutro z RMF FM zawitało wtedy do Dobroszyc, Zagórza, Olsztyna i Krzczonowic.
Początek akcji miał natomiast miejsce 2 lata temu w Szydłowcu, gdzie RMF FM wybudował dom dla rodziny pana Grzegorza. Do naszej redakcji napłynęło wówczas wiele listów i sygnałów z prośbą, by na tym nie poprzestawać. Dlatego też stworzyliśmy cykliczny projekt Lepsze Jutro z RMF FM.
Obiecujemy: kolejna odsłona naszej charytatywnej akcji w przyszłym roku!
(e)