Sanktuarium Maryjne w Licheniu to miejsce odrodzenia duchowego, ale również odpoczynku fizycznego, emocjonalnego, w samotności czy w gronie rodziny, przyjaciół. Miejsce spotkania z kulturą i historią. Idealne na wielkanocne wyciszenie.
Z okazji Wielkiej Soboty w sanktuarium ustawiono kilka wielkich stołów, na których wierni mogli ustawiać swoje wielkanocne koszyczki. Święcenie pokarmów trwało od wczesnego ranka do późnego popołudnia.
Ksiądz pobłogosławił również wyjątkową święconkę potężnych rozmiarów, którą w Niedzielę Wielkanocną podzielą się wszyscy, którzy zjechali na Wielkanoc do sanktuarium. Ta tradycja ma już 10 lat.
Na stole pojawiło się 40 kilogramów mięsa i prawie sto jaj, 25 mazurków i 25 bab wielkanocnych.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Sanktuarium Maryjne w Licheniu to także nasza historia. Wszystkie ważne momenty historii Polski w dziewiętnastym i dwudziestym wieku odcisnęły swój ślad na dziejach tego miejsca. Sanktuarium to objawienia Matki Bożej: w 1813 r. pod Lipskiem i w 1850 - w lesie Grąblińskim.
To trudny czas okupacji hitlerowskiej, którego świadectwem jest podziurawiona od kul pistoletu pasyjka znajdująca się w Kaplicy Krzyża, niełatwe lata komunizmu i "rzucania kłód pod nogi" przez ówczesne władze, ukoronowanie Cudownego Obrazu przez prymasa Wyszyńskiego w 1967 r., budowa Golgoty z przywożonych przez pątników z całej Polski kamieni, wreszcie budowa bazyliki.
Bazylika została zbudowana w ciągu dziesięciu lat (1994-2004) w szczerym polu. Jest największym kościołem w Polsce. W ołtarzu głównym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Licheńskiej.
Sanktuarium to również usytuowany na licheńskim wzgórzu parafialny kościół św. Doroty; to w nim prawie półtora wieku znajdował się Cudowny Obraz. W pobliżu znajduje się źródełko.
Źródło: lichen.pl
(j.)