Wielka Sobota to przede wszystkim wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej. W ciągu dnia wierni adorują Chrystusa w grobie oraz święcą pokarmy. RMF FM jest w Kalwarii Pacławskiej i okolicach, skąd od piątku relacjonujemy wszystko, co związane z Triduum Paschalnym.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Wielka Sobota zwykle rozpoczyna się od ciemnej jutrzni, czyli nabożeństwa liturgicznego i modlitwy psalmami odprawianej o świcie. W Kalwarii Pacławskiej jutrznię wykonują franciszkańscy nowicjusze.
Później jest czas na adorację Chrystusa w grobie Pańskim oraz szczególnie rozpowszechnioną w naszym kraju tradycję święcenia pokarmów. Wierni gromadzą się w świątyni z koszykami pełnymi pokarmów, które zostają poświęcone, a następnie spożywane podczas uroczystego wielkanocnego śniadania.
Ekipa RMF FM dotarła też do Nowosiółek Dydyńskich w okolicach Kalwarii Pacławskiej, gdzie w świetlicy święcone były pokarmy.
Kalwaria Pacławska jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych kalwarii w Polsce. Znajduje się 25 kilometrów od Przemyśla. Jej budowa rozpoczęła się w 1665 r.
Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej znajduje się na szczycie góry o wysokości 465 m n.p.m. Miejsce wybrano ponoć nieprzypadkowo. Swoim pejzażem i położeniem miało przypominać Jerozolimę. Opiekę nad Kalwarią Pacławską od początku sprawują franciszkanie.