60 procent pytanych Polaków uważa, że papież powinien mieć możliwość przechodzenia na emeryturę. Ankietowani byli w tej sprawie wyjątkowo zgodni. Takie wyniki przynosi sondaż przeprowadzony przez MillwardBrown dla RMF FM.
55 procent ankietowanych mężczyzn i 65 procent pytanych kobiet uznało, że papież nie musi pełnić swojej funkcji dożywotnio i ma prawo do emerytury. Przekonanie o tym rosło wraz z wiekiem badanych: w grupie wiekowej 25-34 uważało tak 54 proc. osób, w grupie 35-44 już 60 proc. osób, wśród jeszcze starszych (45-59) kolejne 3 proc. więcej, natomiast wśród seniorów (pow. 60 roku życia) takiego zdania było 78 procent pytanych.
Poglądu na temat ewentualnej papieskiej emerytury nie różnicowało wykształcenie badanych: wyniki we wszystkich grupach były to bardzo podobne. Najwięcej odpowiedzi twierdzących na pytanie o możliwość przerwania posługi przez papieża udzielono w grupie ankietowanych z wykształceniem średnim (63 proc.); najmniej - wśród badanych z wykształceniem podstawowym (57 proc.).
W przypadku, kiedy wzięto pod uwagę pochodzenie badanych, widać pewną wyraźną tendencję: im większa miejscowość, tym więcej ankietowanych popierało pomysł papieskiej emerytury. Opowiedziało się za nim odpowiednio: 56 proc. mieszkających na wsiach, 60 proc. mieszkańców małych miast (do 100 tys.), 64 proc. mieszkańców średnich miast (od 100 do 499 tys.), oraz 67 proc. mieszkańców dużych miast (pow. 500 tys.).
Według ostatnich doniesień z Watykanu, konklawe rozpocznie się wcześniej niż zapowiadano - 5 lub 10 marca. Zdaniem włoskiej prasy, papież zmieni artykuł konstytucji apostolskiej Jana Pawła II o wakacie w Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona 1 marca, a więc dzień po abdykacji Benedykta XVI. Wszystko po to, aby jego następca miał więcej czasu na przygotowanie się do uroczystości Triduum Paschalnego i Wielkanocy. Eksperci uważają, że tym razem na konklawe kardynałowie będą szukać przede wszystkim młodszego kandydata na papieża.