Rosjanie kontynuują ofensywę na wschodzie i odnosi sukcesy. Armia zdobyła miasto Nowotoszkiwske w obwodzie ługańskim. W Chersoniu Rosjanie przejęli budynek rady miejskiej. Według ministerstwa obrony Ukrainy, agresor zbiera nowe wojska w obwodzie biełgorodzkim przy granicy. Dwie rakiety manewrujące wystrzelone przez wojsko rosyjskie przeleciały rano nad Chmielnicką Elektrownią Atomową. W Tyraspolu, stolicy nieuznawanego Naddniestrza leżącego w Mołdawii, doszło do kilku eksplozji. Polska przekazała Ukrainie czołgi – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Prawie milion ludzi udało się uratować na Ukrainie dzięki korytarzom humanitarnym – przekazała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Najważniejsze wydarzenia związane z 61. dniem wojny w Ukrainie przedstawiamy w naszej relacji z 25.04.2022 roku.
- Dwie rakiety manewrujące wystrzelone przez wojsko rosyjskie przeleciały rano nad Chmielnicką Elektrownią Atomową - poinformowała spółka Enerhoatom na Telegramie.
- Rosjanie poinformowali o utworzeniu korytarza humanitarnego z Mariupola, jednak strona ukraińska przekazała, że nie ma żadnego ugody między stronami konfliktu.
- Strona ukraińska poinformowała, że Nowotoszkiwske w obwodzie ługańskim zostało zdobyte przez Rosjan.
- Budynek rady miejskiej w Chersoniu został zajęty przez armię rosyjską.
- W Naddniestrzu, nieuznawanym państwie leżącym w granicach Mołdawii, doszło do serii eksplozji.
- Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska przekazała Ukrainie czołgi.
- Prawie milion ludzi udało się uratować na Ukrainie dzięki korytarzom humanitarnym - powiedziała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.
- Minęły właśnie dwa miesiące od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Żołnierze Władimira Putina próbowali zająć Kijów, ale ponieśli klęskę. Musieli wycofać się na południe i wschód kraju. Czy to znaczy, że Rosja jest w odwrocie? Ile jeszcze potrwa ta wojna i czy jej wynik jest przesądzony? To temat "Sztabu Generalskiego RMF FM", specjalnej debaty w RMF FM.
- 61. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia
To koniec relacji z 61. dnia inwazji Rosji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym raporcie: Wojna w Ukrainie>>>
"Ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego obecnie jest realne i nie można go lekceważyć" - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję Reuters. Dodał, że Moskwa opowiada się za zmniejszeniem tego zagrożenia.
Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył Ukrainę o "markowanie negocjacji pokojowych". Ocenił także, że wojna i tak się skończy zwarciem traktatu, którego treść "będzie zależeć od sytuacji na froncie".
Pod koniec ubiegłego tygodnia firma zbrojeniowa Rheinmetall złożyła wniosek do rządu Niemiec o zgodę na dostawę 88 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę - wynika z dokumentów, do których dotarł dziennik "Die Welt".
"Naszym celem jest zapewnienie, by Rosja nie była w stanie zrealizować swoich szerszych ambicji, wykraczających poza Ukrainę" - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Odniosła się w ten sposób do słów szefa Pentagonu Lloyda Austina o tym, że USA chcą osłabienia Rosji.
Prawie milion ludzi udało się uratować na Ukrainie dzięki korytarzom humanitarnym - powiedziała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Poinformowała też, że w drodze wymiany zdołano uwolnić z niewoli rosyjskiej 250 wojskowych i cywilów.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami American Jewish Committee. Wśród omawianych tematów były m.in. działania pomocowe podjęte dotychczas przez Polskę na rzecz obywateli Ukrainy, relacje transatlantyckie oraz stosunki polsko-izraelskie.
Na kierunkach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły dziś sześć rosyjskich ataków, zniszczono 40 jednostek sprzętu na ziemi i pięć w powietrzu - poinformował na Facebooku sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych, czyli wojsk ukraińskich walczących w Donbasie.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę poniosło śmierć siedmioro dziennikarzy, a 15 jest uważanych za zaginionych - poinformowało rządowe centrum komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego w Kijowie.
Wśród zabitych dziennikarzy jest troje Ukraińców i czworo obcokrajowców. Wszyscy zginęli podczas wykonywania pracy dziennikarskiej.
W obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, doszło do ostrzału z terytorium Rosji. Nikt nie ucierpiał - poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki. Ostrzelana została hromada (gmina) Białopole, na północ od Sum.
W poniedziałek ze wschodnich rejonów Ukrainy wywieziono do Rosji 9285 osób, w tym 733 dzieci - poinformował przedstawiciel rosyjskiego resortu obrony Michaił Mizincew.
Rosjanie oskarżyli także Ukraińców o "odrzucanie humanitarnych inicjatyw" i nie podejmowanie "praktycznych działań" w celu ewakuacji cywilów z zakładu metalurgicznego Azowstal.
Wybuchy w Naddniestrzu są prowokacją zorganizowaną przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa w celu wywołania paniki i podsycenia nastrojów antyukraińskich - poinformował wywiad wojskowy Ukrainy.
Szpiedzy dotarli do pisma sekretarza państwowej komisji ds. sytuacji Naddniestrza Wadima Szmalenki skierowanego do naczelnika obwodu kamieńskiego Wołodymyra Byczkowa. Wiadomość dotyczyła pilnego przygotowania informacji o dostępności i lokalizacji "chronionego punktu obrony cywilnej miasta". Ponieważ takiego nie odnaleziono, zdecydowano o jego stworzeniu.
Oznacza to, że na trzy dni przed incydentem władze Naddniestrza już się do niego przygotowywały i zadbały o instalację bezpiecznego i wygodnego bunkra - przekonuje wywiad wojskowy.
Polska przekazała Ukrainie czołgi - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polsat News.
Szef polskiego rządu - w nawiązaniu do słów brytyjskiego premiera Borisa Johnsona - został zapytany o to, czy Polska wysłała bądź wyśle na Ukrainę swoje czołgi. Premier odpowiedział: "Tak".
Premier @MorawieckiM w #GoWydarze: Tak, Polska przekazaa czogi na Ukrain, ale ze wzgldw bezpieczestwa naszych ukraiskich przyjaci nie bdziemy mwi o ich liczbie.
PremierRPApril 25, 2022
Nie będę dzisiaj o tym mówił. Przekażemy to w swoim czasie, ze względów bezpieczeństwa, przede wszystkim naszych ukraińskich sąsiadów, przyjaciół, nie będziemy o tym mówić - mówił.
Brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział w Izbie Gmin, że Rosja straciła w wojnie ok. 15 tys. żołnierzy.
Obok ofiar śmiertelnych są straty w sprzęcie i wiele źródeł sugeruje, że w sumie do tej pory ponad 2000 pojazdów opancerzonych zostało zniszczonych lub zdobytych. Obejmuje to co najmniej 530 czołgów, 530 transporterów opancerzonych i 560 bojowych wozów piechoty. Rosja straciła również ponad 60 helikopterów i myśliwców - powiedział.
Zniszczony rosyjski bombowiec pod Charkowem.
Rosyjskie wojsko zajęło budynek Rady Miejskiej Chersoniu - poinformował mer miasta Ihor Kołychajew.
W Kreminnej okupanci wylecieli w powietrze w merostwie podczas swojego zbiegowiska. Nie pilnowali zasad bezpieczeństwa, (...). Wyznaczeni przez orków (Rosjan) na stanowiska zdrajcy, także znajdowali się w pomieszczeniu. Krótko mówiąc: już nie ma komu przeprowadzać narad - powiedział szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Największy samolot świata, ukraiński transportowiec An-225 Mrija, który został zniszczony przez rosyjskie wojska, zostanie zbudowany na nowo - zadeklarował Jurij Husiew, dyrektor państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom.
Prowadzimy rozmowy z międzynarodowymi partnerami. Chcemy pozyskać odpowiednie środki finansowe i przyciągnąć światowe korporacje, które pomogą w odbudowie samolotu. Maszyna zostanie wyposażona w bardziej nowoczesne rozwiązania technologiczne. Nasi specjaliści zachowali projekt oraz dokumentację naukowo-techniczną, dlatego są zdania, że podczas odbudowy maszyny można będzie wykorzystać m.in. kilka zachowanych silników - wyjaśnił Husiew, cytowany przez agencję UNIAN.
W ocenie dyrektora Ukroboronpromu strata samolotu była dużym ciosem dla Ukrainy. "Rosyjscy okupanci zniszczyli nasz najpotężniejszy transportowiec, który ustanowił 240 światowych rekordów. Mrija powinna nam teraz dostarczać niezbędną pomoc, ale to zadanie wypełniają obecnie inne samoloty Antonowa" - poinformował Husiew.
Wojska rosyjskie próbują zniszczyć szlaki dostaw pomocy w uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym od państw-partnerów Ukrainy i w tym celu atakują z powietrza linie kolejowe - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie.
Wojska rosyjskie prowadzą uderzenia rakietowo-bombowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej, angażując zwłaszcza bombowce strategiczne, okręty i jednostki podwodne. Próbują zniszczyć szlaki dostaw pomocy wojskowo-technicznej od państw-partnerów. W tym celu koncentrują uderzenia na węzły kolejowe - głosi komunikat z godz. 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce).
Przeciw osobom znajdującym się w kombinacie Azowstal, gdzie walczą obrońcy Mariupola nad Morzem Czarnym, może zostać użyta broń chemiczna - przekazał ukraiński wywiad. Wicepremier Ukrainy natomiast poinformowała, że wciąż nie ma ustaleń w sprawie korytarza humanitarnego z zakładu, gdzie zostali obrońcy miasta i ukrywający się cywile. Jak zaznaczyła Iryna Wereszczuk, ogłoszony przez Rosje w trybie jednostronnym korytarz "nie zapewnia bezpieczeństwa".
Na zdjęciach satelitarnych regionu z okolicy Mariupola znaleziono trzeci masowy grób. Mogiła znajduje się w pobliżu zajętej przez Rosjan wsi Stary Krym.
Na wojnie w Ukrainie zginęło już 317 rosyjskich oficerów i co najmniej 500 żołnierzy z elitarnych jednostek desantu, piechoty morskiej i specnazu - podała rosyjska niezależna Mediazona po przeanalizowaniu 1744 publicznych informacji o śmierci rosyjskich wojskowych.
Jak zaznaczają autorzy analizy, jest to jedynie ta grupa 1744 zabitych, o których informacje były opublikowane w mediach, sieciach społecznościowych, na stronach urzędów od 24 lutego do 22 kwietnia.
Realnie straty są większe - twierdzi Mediazona, a takiego samego zdania są eksperci wojskowi. Nie o wszystkich zabitych informują prasa, media, władze lokalne - zaznacza portal.
Szef frakcji parlamentarnej rządzącej na Ukrainie partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija zapowiedział, że zwróci się do UE i USA z apelem o sankcje wobec gruzińskiego oligarchy Bidziny Iwaniszwilego, z powodu stanowiska Gruzji wobec inwazji rosyjskiej.
Arachamija oświadczył, że Iwaniszwili jest powiązany z rosyjską elitą polityczną. Z powodu tych powiązań - jego zdaniem - władze Gruzji nie wspierają Ukrainy w obecnej wojnie z Rosją.
Polityka obecnych władz gruzińskich polega na wykonywaniu wskazówek z Kremla. To właśnie jest powodem retoryki nieuznawania zbrodni wojennych Rosji popełnianych na Ukrainie i prób dopomożenia Rosji w obchodzeniu sankcji - oświadczył Arachamija.
Rosyjscy żołnierze zrównali z ziemią Nowotoszkiwske w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; nie było tam już czego zdobywać, zajęli wypaloną ziemię w tej miejscowości - poinformował na Telegramie szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Okupanci opanowali Nowotoszkiwske po wcześniejszym długotrwałym niszczeniu tej osady nalotami bombowymi. Trwają walki o pozostałe okoliczne miejscowości. Wróg stosuję tę samą taktykę: równa wszystko z ziemią - relacjonował Hajdaj.
Rosyjskie wojska zajęły dotychczas około 80 proc. terytorium obwodu ługańskiego. W regionie panuje dramatyczna sytuacja humanitarna - zniszczeniu uległa większość obiektów użyteczności publicznej, w tym m.in. placówek służby zdrowia. Wcześniej w poniedziałek Hajdaj przekazał doniesienia, że w wyniku działań zbrojnych cały obwód ługański został pozbawiony prądu.
Rosyjskie media informują o trzech eksplozjach, które miały miejsce w budynku Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego w nieuznawanym Naddniestrzu leżącym w granicach Mołdawii.
() . , . , . pic.twitter.com/1ufdOmw1en
SputnikATOApril 25, 2022
Na zdjęciach opublikowanych w internecie widać zniszczony budynek oraz resztki pocisku. Jak podaje "Komsomolskaja Prawda", nikomu nic się nie stało, budynek był pusty ze względu na święta.
Kilka dni temu rosyjski generał Rustam Minniekajew informował, że w drugiej fazie "operacji specjalnej" (jak Rosja nazywa inwazję - red.) celem będzie "wyzwolenie Naddniestrza".
Zbrodnie na ludności cywilnej popełnione przez Rosjan na Ukrainie nigdy nie ulegną przedawnieniu - zapewnił w rozmowie z CNN Portugal lizboński prawnik Paulo Saragoca da Matta, pełniący funkcję sędziego ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Może dojść do sytuacji niczym z filmu, że za wiele lat w odległym kraju odpowiedzialni za te zbrodnie zostaną schwytani podczas urlopu i szybko osądzeni - powiedział Saragoca da Matta.
Dodał, że materiały audiowizualne z miast takich jak Bucza, gdzie podczas rosyjskiej inwazji dokonano licznych zabójstw cywilów, to wystarczające dowody, aby oskarżyć wojska rosyjskie, ich dowódców oraz polityków podejmujących w tej sprawie decyzje.
Według informacji naszego wywiadu na Morzu Czarnym znajduje się obecnie osiem rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski manewrujące. Ich łączna salwa to obecnie 58 pocisków - powiedział rzecznik resortu obrony.
Ukraińskie wojsko zauważyło w obwodzie biełgorodzkim w Rosji dodatkowe jednostki, mające zbudować "grupę wojsk we wschodniej strefie operacyjnej" - poinformował rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanik.
Zaznaczył, że głównym celem Rosji pozostaje okrążenie wojsk ukraińskich, ustanowienie kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz zapewnienie korytarza lądowego do Krymu.
Pięć osób zginęło, a 18 zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę kolejową w pobliżu miejscowości Żmerynka i Koziatyn w obwodzie winnickim - poinformowała prokuratura w Winnicy.
Główne wysiłki wroga nadal koncentrują się na obszarach Rubiżnego, Siewierodoniecka, Popasnej, a także Iziumu, Słowiańska i Kramatorska. Próbują ruszyć w kierunku granic regionu chersońskiego. Nasze oddziały zadają im obrażenia artyleryjskie - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca kancelarii prezydenta Ukrainy.
Ukraińskie media informują, że Rosjanie przejęli miasto Nowotoszkiwskie w obwodzie ługańskim.
Rosjanie ostrzelali wieś Bezruki w obwodzie charkowskim. Zginęło trzech cywilów.
W oblężonym przez rosyjskie wojska Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rozpoczęła działalność tzw. milicja samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej; ukraińscy policjanci są zmuszani do służby w tej formacji - poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Funkcjonariuszy naszej policji zobowiązano do stawienia się do służby w rejonowych (powiatowych) wydziałach milicji wroga. Bez komentarza - napisał Andriuszczenko.
Uznanie przez zagraniczne parlamenty działań Rosji na Ukrainie za akt ludobójstwa ma charakter polityczny; trudno zebrać dowody na ludobójstwo, jednak śledztwo w sprawie przymusowego wywożenia dzieci ukraińskich na tereny okupowane i do Rosji może być obiecujące - uważa prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.
Mówiąc o dowodach, dotyczących ludobójstwa na Ukrainie, prokurator wyjaśniła: Musimy udowodnić, że dochodzi do zniszczenia określonej grupy ludzi w określonych celach. Ma to być historia zagłady cywila, nie jako indywidualnej osoby, ale cywila, ponieważ należy on do określonej grupy narodowej. I tę motywację trzeba będzie w każdym pojedynczym przypadku udowodnić. Dlaczego linia dotycząca deportacji dzieci jest tak obiecująca w śledztwie dotyczącym ludobójstwa? Bo musimy udowodnić, że dzieci były tutaj, a teraz są gdzie indziej, i że zostały tam przemieszczone z konkretnym zamiarem.
Rosja wydala z kraju 40 niemieckich pracowników dyplomatycznych - poinformowało MSZ. Decyzja została podjęta w reakcji na podobne działania Niemiec wobec dyplomatów rosyjskich.
Stany Zjednoczone przygotowują się do wysłania do Ukrainy systemów przeciwlotniczych Stinger i systemów rakiet przeciwpancernych Javelin.
Our @usairforce Airmen prepare supply crates containing Stinger anti-aircraft systems, Javelin anti-armor systems, and other equipment bound for Ukraine at Dover Air Force Base in April 2022. pic.twitter.com/nh51xhkSuK
DeptofDefenseApril 24, 2022
W ciągu ostatniej doby ukraińska armia odparła siedem ataków w Donbasie i zniszczyła ponad 50 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego - poinformował rzecznik resortu obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanik.
Ministerstwo wylicza, że zniszczono m.in. 13 czołgów, 3 systemy artyleryjskie i 17 wozów opancerzonych. Zestrzelono także trzy drony Orłan-10.
Podkreślił, że rosyjskie wojsko próbuje przebić się przez ukraińską obronę w rejonach Siewierodoniecka, Popasnej, Rubiżnego, Awdijewki i Marinki.
Zidentyfikowaliśmy 279 ulic i placów w Kijowie, których nazwy są związane ze Związkiem Sowieckim, Rosją i Białorusią; przemianujemy je - zapowiedział sekretarz stołecznej rady miasta Wołodymyr Bondarenko. W planach jest też demontaż 60 obiektów (pomników, tablic pamiątkowych etc.) o podobnym charakterze.
Oczekujemy w tej kwestii propozycji od mieszkańców Kijowa, pomysły można zgłaszać do 1 maja. (...) Niektóre nazwy, takie jak “ulica Moskiewska" lub “Plac Amurski" powinny zostać zmienione. Nad innymi, takimi jak np. “ulica Białoruska", jeszcze się zastanowimy, ponieważ na Ukrainie mieszka wielu Białorusinów - w tym ludzie, którzy uciekli przed reżimem Łukaszenki i ochotnicy walczący po naszej stronie przeciwko rosyjskim wojskom - przekazał Bondarenko, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.
W obwodzie kijowskim powstało 11 tymczasowych mostów, które zastąpiły przeprawy zniszczone podczas ofensywy rosyjskiej - poinformował Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Trwa przywracanie prądu i elektryczności w regionie.
W ponad połowie budynków w regionie znów jest światło - napisał Tymoszenko.
W okupowanej w marcu przez wojska rosyjskie Borodziance znów zapewniono pracę wodociągów dla około 30 proc. mieszkańców i w miejscowym szpitalu.
W miejscowościach w całym obwodzie kijowskim naprawiane są ulice. Dotąd udrożniono prawie 170 km ulic.
Ukraińska obrona powietrze zestrzeliła rosyjski myśliwiec Su-34 w rejonie Charkowa.
Kanclerz Olaf Scholz chce przekazać członkom Komisji Obrony Bundestagu informację o niemieckiej pomocy dla ukraińskiego wojska, jednak stanie się to dopiero w maju - informuje agencja dpa.
Ze względu na harmonogram, kanclerz nie mógł przyjąć zaproszenia na najbliższą środę, pod uwagę brany jest termin 11 maja - powiedział w Berlinie rzecznik rządu Steffen Hebestreit.
Pytanie, jaki wkład Niemcy, a szczególnie Bundeswehra, mogą faktycznie wnieść w kwestii dostaw broni, jest teraz dla Ukraińców sprawą życia lub śmierci - podkreśliła w swoimi zaproszeniu dla kanclerza Scholza, wystosowanym do niego w ubiegłym tygodniu, szefowa parlamentarnej komisji obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann.
Doradca Ramzana Kadyrowa Apty Alaudinow powiedział, że miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim zostało przejęte przez rosyjską armię.
Trzy rakiety trafiły w kolej nieopodal Zdołbunowa - poinformował gubernator obwodu rówieńskiego Witalij Kowal. Jedna osoba została ranna. Pociski uszkodziły także okna i dachy okolicznych ok. 20 domów.
Pomimo rosyjskich deklaracji, nie ma żadnej ugody co do korytarzy humanitarnych dla cywilów ukrywających się w zakładzie Azowstal - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Korytarze humanitarne są otwierane za zgodą dwóch stron. Korytarz ogłoszony jednostronnie nie zapewnia bezpieczeństwa, a zatem w rzeczywistości nie jest korytarzem humanitarnym - podkreśliła. W to można by uwierzyć, jeśli by Rosjanie wcześniej wiele razy nie zrywali korytarzy humanitarnych - napisała Wereszczuk.
Rosjanie stwierdzili, że "ponownie otwierają korytarz humanitarny" w Mariupolu, jednocześnie poddając pod wątpliwość, że jacyś cywile ukrywają się w bunkrach zakładu metalurgicznego.
Rosyjskie media rozpowszechniają nieprawdziwe informacje, że na terenie zakładu Azowstal w Mariupolu przebywa co najmniej 400 zagranicznych najemników - przekazał doradca mera miasta Petro Andruszczenko. Według niego Rosjanie robią to w celu "usprawiedliwienia braku zdolności do ostatecznego zajęcia Mariupola".
Około 10 posłów ukraińskiego parlamentu uciekło za granicę podczas wojny z Rosją i nie wróciło do kraju. Wśród uciekinierów są głównie członkowie prorosyjskiej, zdelegalizowanej partii Opozycyjna Platforma "Za Życiem".
Rosyjska agresja na Ukrainę zniszczyła ukraińskie aktywa o wartości około 650 miliardów dolarów - powiedział w wystąpieniu telewizyjnym Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w poniedziałek przez portal Kyiv Post.
W pierwszym tygodniu wojny ponieśliśmy straty o wartości około 100 miliardów dolarów. To majątek zniszczony przez rosyjskich okupantów. Suma ta rośnie z każdym dniem. Teraz powiedziałbym, że te straty to około 650 miliardów dolarów - przekazał Ustenko.
Jego zdaniem, biorąc pod uwagę dodatkowe straty spowodowane niekorzystnymi procesami finansowymi i gospodarczymi, wielkość szkód wyrządzonych gospodarce Ukrainy sięgnęła ok. jednego biliona dolarów.
Z obwodu ługańskiego ewakuowano dzisiaj zaledwie 73 osoby. To mieszkańcy Siewierodniecka, Lisiczańska i Popasnej. Jutro akcja ma być kontynuowana.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała na Facebooku kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskich wojskowych. W nagraniu dowódca batalionu rozpoznania wydaje żołnierzowi rozkaz ostrzelania grupy dzieci wracających ze szkoły. "Bądź odważny" - mówi rosyjski oficer.
Rosja i Białoruś do odwołania nie mogą organizować międzynarodowych zawodów łyżwiarskich. Przeznaczono 200 tys. franków szwajcarskich na pomoc ukraińskiej federacji w związku z tragiczną sytuacją, w jakiej znaleźli się jej członkowie - głosi komunikat Międzynarodowej Federacji Łyżwiarskiej (ISU).
W oświadczeniu wyjaśniono, że Rada ISU na bieżąco monitoruje wydarzenia na Ukrainie i ich wpływ na działalność federacji. Rada potwierdziła swoją solidarność ze wszystkimi dotkniętymi konfliktem i ponownie zdecydowanie potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę.
Lekarze medycyny sądowej znaleźli w ciałach cywilów zabitych przez Rosjan w Buczy fleszetki - małe rzutki umieszczane w pociskach, by zwiększyć siłę rażenia, które szeroko stosowano w czasie I wojny światowej - podał brytyjski "The Guardian".
Dwie rakiety manewrujące wystrzelone przez wojsko rosyjskie przeleciały rano nad Chmielnicką Elektrownią Atomową - poinformowała spółka Enerhoatom na Telegramie.
Jak podano, rakiety leciały prawdopodobnie w kierunku Równego albo Zdołubnowa w obwodzie rówieńskim.
"Rosyjskie siły zbrojne znów bezmyślnie ostrzeliwują terytorium Ukrainy, odpalając pociski manewrujące i inne rakiety strategiczno-taktyczne w maksymalnie krytycznej bliskości od obiektów nuklearnych. To kolejny akt terroryzmu jądrowego, jakich od początku wojskowej agresji Rosji przeciw Ukrainie jest coraz więcej" - oznajmił Enerhoatom.
Wcześniej informowano, że podczas alarmu przeciwlotniczego w Zdołubnowie rozległy się odgłosy wybuchów, a świadkowie podali, że po dwóch wybuchach znikło światło i internet. W pobliżu obiektów kolejowych widać było dym.
Minęły dwa miesiące od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Żołnierze Władimira Putina próbowali zająć Kijów, ale ponieśli klęskę. Musieli wycofać się na południe i wschód kraju. Czy to znaczy, że Rosja jest w odwrocie? A może tylko się przegrupowuje i ponownie spróbuje uderzyć na Kijów? Ile jeszcze potrwa ta wojna i czy jej wynik jest przesądzony? To jest tematem "Sztabu Generalskiego RMF FM", specjalnej debaty, która rozpoczęła się o 12:02 w RMF FM, RMF24 na RMF24.PL oraz w naszych mediach społecznościowych.
Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji ZDF stwierdził, że błędem było to, że jego kraj nie wsparł militarnie Ukrainy dużo wcześniej. Z pewnością powinniśmy byli wspierać Ukrainę militarnie dużo wcześniej i nie mówię tu tylko o dniach czy tygodniach, ale o latach - stwierdził Habeck.
Kobiety muszą być gotowe do obrony siebie i swoich rodzin w warunkach wojny z Rosją, dlatego organizujemy dla nich kursy na strzelnicy - mówi Rusłan Marcinkiw, mer miasta Iwano-frankiwsk leżącego w zachodniej Ukrainie w reportażu brytyjskiego dziennika "The Guardian".
Z końcem marca Marcinkiw ogłosił, że strzelnice znajdujące się w pięciu szkołach w mieście zostaną otwarte, by uczyć cywilów strzelania z broni. Kursy są otwarte dla wszystkich, jednak ich głównymi odbiorcami są kobiety.
Women need to be ready: the Ukrainian city where mums and daughters are learning to shoot https://t.co/OTBCOsvxcA
guardian25 kwietnia 2022
Rosyjska armia uczyniła tegoroczną Wielkanoc w Ukrainie czerwoną od krwi - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w poniedziałek w mediach społecznościowych.
"Proponowano Rosji wielkanocne zawieszenie broni. Ale świat prawosławny zobaczył, że dla rosyjskich agresorów Wielkanoc nic nie znaczy.
Dla nich to prostu czerwona data w kalendarzu, która wymaga specjalnych słów, specjalnego zachowania, ale nie tego, co nazywa się wiarą, i nie tego, co nazywa się chrześcijańską dobrocią. Rosyjska armia uczyniła tę Wielkanoc czerwoną nie tylko formalnie w kalendarzu, ale też czerwoną od krwi" - oznajmił Zełenski.
Cały obwód ługański został pozbawiony prądu - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.
"Zbudowana niedawno w pobliżu Kreminnej podstacja elektryczna została 25 kwietnia uszkodzona przez armię rosyjską. Na razie bez energii elektrycznej są wszystkie miejscowości obwodu ługańskiego. Opracowujemy alternatywne warianty przywrócenia prądu w obwodzie" - napisał Hajdaj.
Według danych prokuratury na dzień 25 kwietnia w Ukrainie od początku wojny z Rosją zginęło 3818 cywilów, a ponad cztery tysiące osób zostało rannych - poinformowała ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa w wywiadzie przytoczonym przez agencję Interfax-Ukraina.
Wenediktowa podkreśliła, że nie ma możliwości zebrania danych z Mariupola. Także dostęp do części podkijowskich miejscowości, które znajdowały się pod rosyjską okupacją, pozostaje na razie niemożliwy.
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 21,9 tys. żołnierzy, a także 884 czołgi, 2258 pojazdów opancerzonych, 181 samolotów i 154 śmigłowce - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Od 24 lutego do 25 kwietnia siły rosyjskie straciły również 411 systemów artyleryjskich, 149 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 69 systemów przeciwlotniczych, 1566 samochodów, osiem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 201 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.
Ataki rakietowe na miasta Żmerynka i Koziatyn w obwodzie winnickim przeprowadziły siły rosyjskie - poinformował szef władz obwodowych Serhij Borzow w nagraniu zamieszczonym na Telegramie.
"Wróg stara się atakować obiekty krytycznej infrastruktury. Niestety są zabici i ranni. Trwają akcje ratunkowe" - oznajmił Borzow.
"SmarZek wracaj do Rosji" (pisownia orygnialna) - transparent z takim napisem pojawił się na trybunach w trakcie półfinałowego spotkania siatkarskiej Tauron Ligi. Przygotowali go kibice ŁKS-u Commercecon Łódź, który ostatecznie przegrał z Developresem Bella Dolina Rzeszów 1:3 i odpadł z rywalizacji o grę w finale najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.
Nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak koszmarne warunki tam panują. To jak obóz koncentracyjny - tak ukraińskie małżeństwo z Mariupola wspomina pobyt w rosyjskim obozie filtracyjnym. Olenie i Oleksandrowi udało się ostatecznie uciec z tego "piekła".
Pięć dworców kolejowych w centralnej i wschodniej Ukrainie zostało ostrzelanych rano przez wojska rosyjskie - poinformowały ukraińskie koleje na Telegramie.
Koleje podały, że są poszkodowani i ze względu na brak prądu na niektórych odcinkach torów - z Koziatyna w obwodzie winnickim do Żmerynki w tym samym obwodzie, do Szepietówki w obwodzie chmielnickim i do Fastowa w obwodzie kijowskim - co najmniej 16 pasażerskich pociągów będzie miało opóźnienia.
Opóźnione będą składy m.in. na trasie z Zaporoża do Lwowa, Chemilnickiego i Kowla, z Użhorodu do Łozowej, z Równego do Lwowa i z Kijowa do Charkowa. Największe opóźnienie - o 4 godz. - ma mieć pociąg z Truskawca do Kijowa.
Wybuchy w obwodzie winnickim. Według wstępnych informacji w obwodzie winnickim pociski spadły w południowej części regionu - bliżej granicy z Mołdawią. To były trzy, według innych źródeł cztery rakiety. Władze regionu apelują, by nie publikować informacji z miejsc ataku.
Są też doniesienia o atakach rakietowych w obwodzie lwowskim. Dokładnie w okolicy miejscowości Złoczów - to 50 km na wschód od Lwowa. Tam po atakach doszło do dwóch pożarów.
Maksym Kozyckij - szef administracji okręgu lwowskiego napisał z kolei, że istniała groźba uderzenia rakietowego z samolotu strategicznego Rosji z Morza Kaspijsksiego. Zadziałała obrona powietrzna.
Portal Suspilne podaje natomiast informacje, że głównym celem porannych ataków na zachodzie Ukrainy była infrastruktura kolejowa. Pod ostrzałem znalazło się 5 stacji kolejowych w centralnej i zachodniej Ukrainie. Są ranni. Na razie nie wiadomo, jakie są skutki tych ataków. Zapewne chodziło o zablokowanie dostaw uzbrojenia na wschód.
215 dzieci zginęło, a ponad 391 zostało rannych w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie - poinformowało biuro ukraińskiej Prokuratury Generalnej na Telegramie.
Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych w wyniku rakietowego ostrzału miasta Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim we wschodniej części Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Dmytro Łunin na Telegramie.
Łunin oznajmił, że niedziela była w obwodzie połtawskim dniem najintensywniejszych ostrzałów od początku rosyjskiej inwazji. Tego dnia 9 rosyjskich rakiet trafiło w największą elektrownię obwodu, która znajduje się w Krzemieńcu, a także w rafinerię w tym samym mieście.
Niemal we wszystkich dzielnicach Krzemieńca nie ma ciepłej wody.
Robimy wszystko, żeby realnie, a nie wyłącznie w sferze deklaracji, wspierać Ukraińców walczących o niepodległość. Robimy to nie tylko dlatego, żeby pomóc naszym sąsiadom. Również dlatego, że każdy zniszczony rosyjski czołg na Ukrainie zwiększa bezpieczeństwo Polski. Oddala ten moment, kiedy czołgi rosyjskie mogą zagrozić realnie Rzeczpospolitej Polskiej - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z decyzjami rządu w tej chwili nie mówimy o szczegółach tej pomocy - zastrzegł.
Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 2, 944 mln osób - poinformowała straż graniczna. W niedzielę funkcjonariusze odprawili 9,8 tys. podróżnych, natomiast w poniedziałek do godz. 7 rano - 1,8 tysięcy osób.
#PomagamyOd 24.02 dowjechao z2,944 mln os.Wczoraj tj.24.04 #funkcjonariuszeSG odprawili 9,8 tys.podrnych-spadek o 35% w porwnaniu z dniem wczeniejszym(15,1 tys).Dzi do godz.07.00 rano-1,8 tys.spadek o 31%W dn.24.04 zdowyjechao 11,8 tys.osb.Od 24.02-860 tys. pic.twitter.com/Ioj6srETt3
Straz_Graniczna25 kwietnia 2022
Siły rosyjskie próbują wydostać rakiety i tajne dokumenty z zatopionego krążownika Moskwa - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na niemiecki dziennik "Bild".
W miejscu zatopienia Moskwy pracuje specjalny okręt ratowniczy Kommuna - donosi Ukrainform.
"Ze względu na rozmiary Moskwy (187 m długości) liczącej 110 lat Kommunie raczej nie uda się podnieść z dna zatopionego krążownika. Ale będą podejmowane próby uratowania rakiet przeciwokrętowych i przeciwlotniczych, w które była wyposażona jednostka, a także tajnych dokumentów i sprzętu wojskowego" - twierdzi "Bild".
Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej, po powrocie z Kijowa, gdzie wczoraj rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Rosja coraz bardziej brutalizuje swoją agresję na Ukrainę, ale Ukraińcy są silni - dodał szef amerykańskiej dyplomacji.
Podkreślił, że przekazał Zełenskiemu zapewnienie o dalszej pomocy dla Ukrainy.
Rosja prowadzi działania ofensywne na wschodzie Ukrainy, by opanować całe obwody doniecki i ługański oraz zabezpieczyć korytarz lądowy do okupowanego Krymu - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie.
Rosyjscy najeźdźcy w dalszym ciągu ostrzeliwują Charków i szereg innych miejscowości we wschodniej części Ukrainy. Wróg bezskutecznie usiłował przeprowadzić operacje zaczepne na kierunku Izium-Barwinkowe oraz Izium-Słowiańsk - napisano.
Na południowym wschodzie kraju Rosjanie wciąż ostrzeliwali pozycje wojsk ukraińskich, w tym na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w obwodzie donieckim. Atakowali również Popasną w obwodzie ługańskim.
Siły ukraińskie zadają nieprzyjacielowi poważne straty. Tylko w obwodach donieckim i ługańskim odparto minionej doby siedem rosyjskich ataków, zniszczono 13 czołgów, trzy systemy artyleryjskie, 17 pojazdów opancerzonych, cztery wozy bojowe, 18 innych pojazdów i cztery cysterny z paliwem. Zestrzelono także trzy drony Orlan-10 - przekazał Sztab Generalny.
Co najmniej 4 eksplozje słyszane były w Winnicy. Na razie brak informacji, gdzie dokładnie uderzyły rosyjskie pociski.
Są doniesienia o wybuchach w obwodzie równieńskim - to 100 km od polskiej granicy - a także w mieście Umań.
Najnowsze komunikaty dotyczą także wybuchów w obwodzie lwowskim, ale szef administracji wojskowej uspokaja, że eksplozję słyszane w okolicy Lwowa to efekt pracy obrony przeciwrakietowej, a więc prawdopodobnie udało się strącić rosyjskie rakiety, zanim trafiły w cel.
Od czasu, gdy Rosja ogłosiła, że planuje skupić się na zajęciu Donbasu, nie dokonała ona żadnego przełomu na linii frontu i poczyniła tylko niewielkie postępy na niektórych obszarach - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
"Rosja poczyniła niewielkie postępy na niektórych obszarach, od kiedy skupiła się na tym, by w pełni zająć Donbas. Bez wystarczającego wsparcia logistycznego i bojowego Rosja nie dokonała jeszcze znaczącego przełomu. Decyzja Rosji o oblężeniu, a nie zaatakowaniu zakładów stalowych Azowstal w Mariupolu oznacza, że wiele rosyjskich jednostek pozostaje w mieście i nie można ich przerzucić. Ukraińska obrona Mariupola wyczerpała również wiele rosyjskich jednostek i zmniejszyła ich skuteczność bojową" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
"Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaproponowało, by wypłaty odszkodowań dla rodzin poległych członków personelu wojskowego były nadzorowane przez urzędników wojskowych, a nie cywilnych. To prawdopodobnie odzwierciedla zamiar ukrycia prawdziwej skali rosyjskich strat przed ludnością kraju" - dodano.
Pięć osób zginęło i pięć zostało rannych w wyniku ostrzelania przez wojska rosyjskie miejscowości obwodu donieckiego w niedzielę - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.W Nowoseliwce zabito dwie osoby, w Krasnohoriwce również dwie, aw Nowomychajliwce jedną.
Prezydent USA Joe Biden formalnie nominuje dziś Bridget Brink na ambasador USA w Kijowie - poinformowała agencja Reutera opierająca się na anonimowym źródle w amerykańskiej dyplomacji.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken miał powiadomić o nominacji Brink prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas swojej niedzielnej wizyty w Kijowie - dodaje agencja AP. Blinken zapowiedział w ukraińskiej stolicy, że amerykańscy dyplomaci wkrótce powrócą na Ukrainę.
Brink jest zawodową pracownicą amerykańskiej dyplomacji. Od maja 2019 r. zajmuje urząd ambasadora USA w Bratysławie. Wcześniej pracowała na placówkach w Serbii, na Cyprze, w Gruzji i Uzbekistanie oraz w prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
"Rzeczpospolita" dotarła do treści maila, w którym resort aktywów państwowych pyta spółki Skarbu Państwa o gotowość do udziału w procesie wsparcia naszego sąsiada w odbudowie po wojnie.
"Resort Jacka Sasina pyta w nim zarządy tych spółek m.in. o ich wcześniejsze związki z Ukrainą, ewentualne jeszcze przedwojenne plany inwestycji w tym kraju, współpracę z ukraińskimi firmami. Chce też wiedzieć, czy poszczególne spółki rozważają udział w odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych, a jeśli tak, to jakie działania mogą podjąć. MAP zleca przy tym spółkom skarbu państwa przygotowanie odpowiedzi na te pytania do południa w poniedziałek. Zastrzega, że szczegółowe rozmowy będą się mogły odbywać po zakończeniu działań wojennych" - czytamy w gazecie.
Instytut Pileckiego w Berlinie, który zajmuje się badaniem historii XX wieku, w tym niemieckich nazistowskich zbrodni podczas II wojny światowej, wykorzystuje to doświadczenie, by zbierać zeznania uchodźców na temat zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie - informuje agencja Reutera.
Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono rano w niemal wszystkich obwodach Ukrainy - wynika z informacji portalu Hromadske, który opublikował mapę zagrożonych regionów.
Syreny alarmowe zabrzmiały wszędzie z wyjątkiem obwodów chersońskiego na południu kraju oraz donieckiego na wschodzie - podał portal Suspilne.
Rosyjscy okupanci żądają 5 tys. euro od matki z Mariupola za pozostanie przy życiu jej syna, który jest jeńcem wojennym - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.
Siły ukraińskie zabiły minionej doby 73 rosyjskich żołnierzy, zniszczyły siedem sztuk sprzętu i odzyskały kontrolę nad pięcioma kolejnymi miejscowościami na południu Ukrainy - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
Zapasów wody i żywności wystarczy tylko na kilka dni - mówią kobiety, które ukrywają się w podziemiach zakładów Azowstal w Mariupolu. Przebywają tam od dwóch miesięcy.
Ja proszę Anglię, Francję, ja proszę Kanadę, Japonię, ja proszę Izrael, ja proszę Turcję. Ja wszystkich proszę. Pomożecie nam? Wyzwólcie nas - błagają.
To nagranie opublikował ukraiński pułk Azow. Zakłady Azowstal to ostatni punkt ukraińskiego oporu w Mariupolu.
Amerykański sekretarz Stanu Antony Blinken i Sekretarz Obrony Lloyd Austin odwiedzili w niedzielę Kijów i wykorzystali pierwszą oficjalną wizytę na Ukrainie od czasu inwazji Rosji, aby ogłosić stopniowy powrót amerykańskich dyplomatów do kraju. Przedstawiciele USA poinformowali o zwiększeniu pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Przedstawiciele USA zadeklarowali również nową pomoc dla Ukrainy w wysokości 713 milionów dolarów.
Pożary w Briańsku, niedaleko granicy z Ukrainą. Ogień wybuchł wcześnie rano, m.in. w magazynie ropy naftowej.
Rosjanie używają gwałtów na kobietach i dzieciach podczas wojny na Ukrainie jako broni. Kanada będzie pomagać w dokumentowaniu tych przestępstw - poinformowała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
Minister dodała, że Kanada będzie współpracować z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, Międzynarodowym Trybunałem Karnym i innymi instytucjami, by gromadzić dowody przemocy seksualnej.
Naszą relację z 61. dnia wojny w Ukrainie zaczynamy od podsumowania najważniejszych informacji z nocy:
- Rodzinne miasto prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Krzywy Róg, przygotowuje się do ataku rosyjskich wojsk. Ukraińska armia spodziewa się, że ofensywa rosyjskich najeźdźców rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni, poinformował na Telegramie szef administracji wojskowej miasta Ołeksandr Wilkul. Krzywy Róg jest ważnym ośrodkiem przemysłowym Ukrainy ze względu na wydobycie rudy żelaza. W ostatnich tygodniach Krzywy Róg był celem powtarzających się ataków rakietowych.
- Rosja planuje przeprowadzić zainscenizowane referendum w Chersoniu w południowej Ukrainie, aby uzasadnić swoją okupację, tak samo, jak zrobiła na Krymie w 2014 r. - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. "Miasto to jest kluczowe dla rosyjskiego celu, jakim jest stworzenie korytarza lądowego do Krymu i zdominowanie południowej Ukrainy. Rosja już wcześniej przeprowadziła nielegalne referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej w 2014 r., aby wstecznie usprawiedliwić zajęcie półwyspu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
- Bruksela przygotowuje się do nałożenia na Rosję "inteligentnych sankcji" na import ropy - pisze brytyjski "The Times".
Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział dziennikowi, że władze w Brukseli wkrótce przedstawią szósty pakiet sankcji przeciwko prezydentowi Putinowi, który będzie zawierał "jakąś formę" embarga na ropę naftową. Nakładając sankcje, musimy robić to w taki sposób, aby zmaksymalizować presję na Rosję, a jednocześnie zminimalizować szkody uboczne dla nas samych - powiedział Dombrovskis. W ubiegłym roku UE pokryła ok. 25 proc. zapotrzebowania na ropę importem z Rosji.
- "Gratulacje dla prezydenta i prawdziwego przyjaciela Emmanuela Macrona z okazji zwycięstwa w wyborach" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze. Przywódca Ukrainy podziękował za poparcie Francji i wyraził przekonanie, że wspólnie "kroczymy razem ku nowym zwycięstwom". "Za silną i zjednoczoną Europę!" - zakończył swoje życzenia Zełenski.