"Wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw Covid-19 to ostateczność" - ocenił na wirtualnej konferencji prasowej dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge. "Powinno się po to sięgać jedynie wtedy, gdy wszystkie inne środki, by zwiększyć liczbę zaszczepień zostaną wyczerpane" – uważa.

REKLAMA

Efektywność obowiązkowych szczepień jest uzależniona od kontekstu społecznego. (...) To, co jest akceptowalne w jednym społeczeństwie czy wspólnocie, może nie być akceptowane i tolerowane w innej - powiedział regionalny szef WHO, podkreślając, że w przypadku obowiązkowych szczepień potrzebne jest społeczne zaufanie do władz.

Na briefingu europejskiego oddziału WHO zaapelowano także o otoczenie większą ochroną przed zakażeniem dzieci w wieku 5-14 lat. Grupę tą oceniono jako najbardziej dotkniętą zachorowaniami na Covid-19.

U dzieci (...) liczba infekcji SARS-CoV-2 jest dziś dwa, a nawet trzy razy wyższa w porównaniu z całością populacji - zauważył Kluge.

Jak przypomina Reuters, coraz więcej państw w Europie, w tym Niemcy, rozważa wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw koronawirusowi. W Austrii po ogłoszeniu w listopadzie obowiązkowych szczepień wybuchły duże protesty. Obowiązek ma tam zacząć obowiązywać od 1 lutego 2022 roku.

Poza Europą, szczepienia przeciw Covid-19 są obecnie obowiązkowe w Indonezji, Mikronezji i Turkmenistanie - informuje Reuters.

Obowiązek szczepień przeciw Covid-19 w Polsce

Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych - ogłosił dziś na konferencji prasowej ws. nowych obostrzeń minister zdrowia Adam Niedzielski.

Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe - powiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Szczepienia w Polsce

W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 3 717 520 osób - podano we wtorek na stronach rządowych. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw Covid-19 wynosi ponad 43 mln. W pełni zaszczepionych jest ponad 20,5 mln obywateli.

W Polsce od końca grudnia 2020 r.okuwykonano 43 054 863 iniekcje. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 526 999 osób.