Przyjęcie weselne zorganizowane w jednym z lokali w Malanowie w województwie wielkopolskim zostało wczoraj przerwane przez interwencję policji i sanepidu. Wylegitymowano 81 osób, o sprawie została poinformowana prokuratura.
Od połowy października w Polsce obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji. Co więcej, restauracje nie mogą gościć klientów i serwować im posiłków na miejscu. Rząd zdecydował się ta wprowadzenie takiego rozwiązania w związku z pandemią koronawirusa.
Nie wszyscy stosują się jednak do restrykcji. Wczoraj w sali bankietowej w Malanowie zorganizowano przyjęcie weselne. Na miejscu po godzinie 19 pojawiła się policja i sanepid.
81 osób zostało wylegitymowanych - potwierdził w rozmowie z RMF24.pl oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Turku asp. sztab. Mateusz Latuszewski.
Policyjna interwencja była związana z możliwością popełnienia przestępstwa z § 1 art.165 Kodeksu karnego dotyczącego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej. Za takie przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.
Po kontroli sanepid wydał decyzję o zaprzestaniu działalności sali bankietowej z rygorem natychmiastowej wykonalności. Goście musieli więc opuścić lokal.
Cała interwencja zakończyła się po godz. 23.00, nie doszło do żadnych incydentów. Policja nie podaje na razie, w jaki sposób tłumaczyli się organizatorzy zgromadzenia.
Jak zaznacza Latuszewski, policjanci już wcześniej kontrolowali lokal. Właściciel miał więc świadomość, że podejmiemy działania kontrolne, jeśli zdecyduje się na zorganizowanie wesela - zaznaczył.
Z konsekwencjami muszą się też liczyć weselnicy.
Jako pierwszy informację podał lokalny portal iturek.net.
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem nie mogą działać wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. pozostaną. Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostaną zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte.
W miejscach kultu religijnego obowiązuje nadal limit osób - na 1 osobę musi przypadać 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Żłobki i przedszkola są nadal nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Również uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczyć się będą w dalszym ciągu zdalnie.
Hotele pozostają w większości przypadków zamknięte. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także obiekty dla np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
Wciąż są zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, siłownie, baseny, aquaparki i parki rozrywki. Restauracje mogą wydawać posiłki wyłącznie na wynos.