Prezydent Rosji Władimir Putin przybył na okupowany Krym po raz pierwszy od trzech lat. Uczcił w ten sposób rocznicę pseudoreferendum z 2014 roku, w którym - według Kremla - większość mieszkańców opowiedziała się za przyłączeniem półwyspu do Rosji. Grupa Wagnera planuje do połowy maja zwerbować ok. 30 tys. nowych najemników - poinformował jej szef Jewgienij Prigożyn. "Wszyscy widzieliśmy zbrodnie wojenne popełniane przez Rosję od początku tej wojny. Popieramy ich rozliczanie" - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, komentując wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina. Sobota była 388. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zebraliśmy w relacji z 18.03.2023 r.

REKLAMA

22:40

Portal Euromaidan Press powołując się na wypowiedź przedstawiciela władz obwodu chersońskiego Sergija Khlana, podaje, że siły ukraińskie przeprowadziły skuteczny atak na rosyjską bazę 100 kilometrów za właściwą linią frontu. Do uderzenia miało dojść w jednej z wsi położonej w rejonie nowotrojckim. Rosjanie mieli założyć tam bazę w jednym z gospodarstw rolnych. Sergij Khlan twierdzi, że atak zakończył się zniszczeniem rosyjskiego sprzętu i zabiciem blisko 90 stacjonujących tam żołnierzy. Jeśli te informacje zostaną potwierdzone, będzie to pierwszy znany atak sił ukraińskich przeprowadzony tak głęboko na terytorium kontrolowanym przez okupantów.

Ukraine allegedly conducted a missile strike almost 100km deep in Russias defense, destroying a Russian base with equipment &personnelUkraines representative of the Kherson Oblast council Serhiy Khlan said about this, referring to the military &locals https://t.co/DVjQ6MZARq pic.twitter.com/3yq6jCwjVM

EuromaidanPressMarch 18, 2023

22:20

Według najnowszych komunikatów z Kijowa, siły ukraińskie stacjonujące na przedmieściach Bachmutu utrzymują Rosjan na bezpiecznym dystansie, co umożliwia systematyczne dostarczenie obrońcom miasta amunicji, pożywienia, sprzętu oraz lekarstw. Ukraińcy twierdzą, że w piątkowych walkach zlikwidowali 193 żołnierzy rosyjskich i ranili 199.

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty przyznał w sobotę, że wojska Kijowa utrzymują kontrolę nad głównymi drogami do miasta.

22:00

Ukraińska minister obrony Hanna Malar odpowiedziała na informacje prasowe sugerujące, że rząd wysyła na front nieprzygotowanych odpowiednio żołnierzy. Jest to jeszcze jedna rosyjska narracja, że zmobilizowani są wysyłani prosto do Bachmutu bez przygotowania - protestowała Malar cytowana przez portal The Kyiv Independent. Minister stwierdziła ponadto, że szkolenie nowych żołnierzy odbywa się obecnie w skróconych ramach czasowych, ale nie obniża to jakości nauczania.

The Kyiv Independent pisze, że w ciągu ostatnich kilku tygodni serwisy informacyjne donosiły o zwiększających się stratach Ukraińców w Bachmucie spowodowanych niedostatecznym przygotowaniem niektórych jednostek wojskowych.

21:51

Minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann w rozmowie z mediami zapytany, czy Putin musi spodziewać się aresztowania podczas podróży zagranicznych i jak zachowałyby się władze RFN, odpowiedział, że gdyby rosyjski dyktator wjechał na teren Niemiec, byłby natychmiast aresztowany.

Piątkowa decyzja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania wobec Władimira Putina sprawia, że Niemcy byłyby zobowiązane do aresztowania rosyjskiego dyktatora, gdyby wjechał na terytorium RFN i przekazania go do MTK - powiedział Buschmann w sobotę w rozmowie z portalem dziennika "Bild".

"Bild" podaje również, że przebywający z wizytą w Japonii kanclerz Olaf Scholz z zadowoleniem przyjął decyzję MTK. "Nikt nie stoi ponad prawem" - powiedział Scholz.

21:25

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) uznała udział Federacji Rosyjskiej w atakach terrorystycznych na terytorium Ukrainy. Za takie ataki ONZ uznała zbombardowanie teatru dramatycznego w Mariupolu oraz dworca kolejowego w Kramatorsku.

19:53

Stany Zjednoczone wznowiły deportacje do Rosji, przerwane krótko po rozpoczęciu wojny na Ukrainie - podaje "The Guardian".

Jak informuje gazeta, kilka dni temu wydalono ze Stanów Zjednoczonych do Rosji mężczyznę, który uciekł przed mobilizacją i starał się o azyl. Przybył do Stanów Zjednoczonych przez Meksyk.

Według jego prawnika, władze migracyjne, które rozpatrzyły prośbę Rosjanina, doszły do wniosku, że groźba wysłania do wojska nie jest wystarczającym powodem do udzielenia azylu. Podobne orzeczenia wydano przeciwko trzem kolejnym jej klientom z Rosji.

19:26

Minęło dziewięć lat, odkąd Rosja przeprowadziła fałszywe "referendum w sprawie statusu Krymu", to tak zwane głosowanie pod lufami karabinów było sprzeczne z konstytucją i prawami Ukrainy, oświadczyło w sobotę ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy, odnotowując przyjazd na Krym Władimira Putina poszukiwanego przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości za zbrodnie wojenne.

MSZ zwróciło uwagę, że Półwysep Krymski od dziewięciu lat cierpi z powodu zbrodniczego reżimu Kremla, który uczynił z niego bazę wojskową, strefę pozbawienia wolności i ucisku, agresji i terroru wobec wszystkiego i wszystkich którzy znaleźli odwagę, by stawić opór i bronić swoich demokratycznych praw i wartości.

Ta "akcja" zorganizowana przez Kreml pod lufami karabinów była sprzeczna z konstytucją i prawami Ukrainy, rażąco naruszyła normy prawa międzynarodowego i nie została uznana przez społeczność międzynarodową - czytamy w oświadczeniu.

18:55

Najpóźniej do początku kwietnia Hiszpania przekaże siłom ukraińskim sześć czołgów Leopard 2A4, poinformował w sobotę resort obrony Hiszpanii.

Spodziewamy się, że pojazdy te trafią na Ukrainę na przełomie marca i kwietnia - sprecyzowało ministerstwo obrony cytowane przez dziennik “El Mundo".

Ministerstwo potwierdziło, że sześć czołgów Leopard 2A4 ostatnie prace remontowe przechodzi w zakładzie w Alcala de Guadaira, w prowincji Sewilla, na południu kraju. Fabrykę tę, jak dodała gazeta, w czwartek odwiedzi minister obrony Margarita Robles.

Do końca marca maszyny dla ukraińskich wojsk testowane będą na poligonie w pobliżu Kordoby.

18:23

Południowe zgrupowanie rosyjskich sił okupacyjnych doświadcza krytycznych braków kadrowych i sprzętu bojowego, gdyż rosyjskie dowództwo wysyła wszystkie posiłki do Bachmutu i innych "gorących" rejonów, twierdzi ukraiński ekspert wojskowy Ołeksandr Kowalenko.

Według eksperta niezbędne uzupełnienia przestały napływać na południowy odcinek frontu Chersoń-Zaporoże od początku 2023 roku. Już wtedy wiele jednostek rosyjskich miało tam 70 proc. stanu cywilnego i 30-50 proc. stanu wojennego.

Wraz ze wzrostem intensywności walk w rejonie Bachmutu, a także w Wuhłedarze, Marjince, Awdijiwce oraz nasyceniu obwodu ługańskiego siłami i środkami do ofensywy na Łyman i Kupiańsk, bezpieczeństwo południa kilkakrotnie się pogorszyło i obecnie straciło minimum zdolności bojowych - tłumaczył Kowalenko w wypowiedzi dla agencji prasowej UNIAN.

17:32

Umowa umożliwiająca eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, która wygasała w sobotę została przedłużona - poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Rosjan, którzy domagali się prolongaty jedynie na 60 dni - umowa obowiązywać ma dwa razy dłużej.

16:49

W wyniku rosyjskiego ostrzału Kramatorska zginęły co najmniej dwie osoby, a 5 zostało rannych - przekazał szef donieckiej administracji Pawło Kyryłenko.

Według przekazanych informacji, Rosjanie użyli amunicji kasetowej, uderzając m.in. w park. Uszkodzonych zostało kilkanaście budynków mieszkalnych i kilka aut.

16:40

Rosjanie dwukrotnie ostrzelali Konstantynówkę w obwodzie donieckim. Rannych został trzech cywilów - poinformował szef lokalnej administracji Ołeksij Rosłow.

15:39

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę zatwierdził sankcje wobec 300 osób cywilnych i 141 podmiotów prawnych z Rosji, Iranu i Syrii. Wśród osób objętych sankcjami jest syryjski dyktator Baszar al-Assad.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, Zełenski podpisał dekret w tej sprawie, potwierdzając sankcje zaproponowane przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Dekret opublikowano na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

Wśród osób fizycznych, których dotyczą restrykcje jest trzech obywateli Syrii, siedem - Iranu, a pozostałe osoby to obywatele Rosji. Sankcje przewidują m.in. 10-letnie zamrożenie aktywów i zakaz podróży na terytorium Ukrainy, jak również zakaz udziału w prywatyzacji i kupnie ziemi.

14:19

Prezydent Rosji Władimir Putin przybył na okupowany Krym. Razem z gubernatorem Sewastopola Michaiłem Razwożajewem wziął udział w otwarciu szkoły artystycznej. Podroż nie była planowana.

13:51

Japonia i Niemcy będą w dalszym ciągu wspierały Ukrainę i nakładały kolejne sankcje na Rosję - przekazała stacja NHK po rozmowie przywódców obu krajów, premiera Fumio Kishidy i kanclerza Olafa Scholza, któremu podczas wizyty w Tokio towarzyszy sześciu niemieckich ministrów.

Kishida oświadczył po spotkaniu z Scholzem, że Japonia będzie bacznie obserwować rozwój śledztwa przeciwko Władimirowi Putinowi po decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

13:39

Wystarczy, że Putin zrobi jeden krok poza granice Rosji i trafi do więzienia w Hadze - powiedziała była główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii i dla Rwandy Carla Del Ponte. Szwajcarska prawniczka skomentowała w ten sposób piątkową decyzję MTK o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina.

W wywiadzie opublikowanym w sobotę na łamach dziennika "La Repubblica" Del Ponte zapytana o to, czy wierzy w możliwość aresztowania Putina, odparła: Jedno jest pewne. Odtąd jego życie jako głowy państwa staje się trudne. Nie może wziąć udziału w jakimkolwiek szczycie międzynarodowym. Bezsprzecznie nakaz aresztowania definitywnie nadszarpuje jego wizerunek publiczny.

13:28

"Rosyjski pocisk uderzył w pojazd polskich wolontariuszy. Dwóch ochotników zostało rannych" - poinformował w mediach społecznościowych doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko.

13:17

Wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina to niezwykle ważna decyzja prawno-międzynarodowa. Społeczność międzynarodowa, która ratyfikowała MTK, uznaje Putina za zbrodniarza - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

13:05

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow oświadczył, że Kreml niepokoi się decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o nakazie aresztowania Władimira Putina. W ocenie HUR, zaczynają się już poszukiwania osoby, która zastąpi Putina.

W wieżach Kremla panuje coraz większe niezadowolenie z powodu tego, co się dzieje. Oni (elity rosyjskie - przyp. red.) w coraz ciemniejszych (barwach) widzą własne perspektywy, czyli katastrofę geopolityczną reżimu Putina. Mówi się już nawet o poszukiwaniu następcy Putina i to bynajmniej już nie Putin go szuka - powiedział Jusow, cytowany przez portal zn.ua.

12:49

Rosyjska prywatna firma wojskowa, znana jako grupa Wagnera, planuje do połowy maja zwerbować ok. 30 tys. nowych najemników - poinformował szef grupy Jewgienij Prigożyn.

Bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina przekazał w serwisie Telegram, że centra rekrutacyjne grupy Wagnera, które - jak powiedział - zostały otwarte w zeszłym tygodniu w 42 rosyjskich miastach, zatrudniają średnio 500-800 osób dziennie.

12:30

Funkcjonująca pod auspicjami ONZ Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) zajmie się sprawą zestrzelenia w 2014 roku przez Rosjan samolotu malezyjskich linii lotniczych MH17 - poinformował minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra.

Hoekstra napisał na Twitterze, że ICAO odrzuciło w piątek protesty Kremla w sprawie wniosku Niderlandów i Australii dotyczącego rozpatrzenia przez tę organizację sprawy przeciwko Rosji, związanej z zestrzeleniem samolotu przed dziewięcioma laty. Oba kraje zwróciły się do ICAO w ubiegłym roku.

"To ważny krok w kierunku prawdy, sprawiedliwości i odpowiedzialności" - ocenił szef niderlandzkiego MSZ. Hoekstra podkreślił, że Holandia będzie nadal współpracować z Australią, aby pomóc krewnym 298 ofiar "pogodzić się z ogromną stratą".

17 lipca 2014 roku Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk.

W listopadzie ubiegłego roku sąd w Hadze skazał dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina, oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności, oskarżając ich o spowodowanie tragedii.

12:19

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz z zadowoleniem przyjął decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Stwierdził, że "nikt nie jest ponad prawem".

MTK jest właściwą instytucją do prowadzenia dochodzeń ws. zbrodni wojennych. Faktem jest, że nikt nie stoi ponad prawem i właśnie to staje się teraz jasne - zaznaczył Scholz na wspólnej konferencji prasowej z premierem Japonii Fumio Kishidą w Tokio.

12:00

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu powiedział, że Turcja będzie dążyć do dalszego przedłużenia umowy zbożowej na Morzu Czarnym, umożliwiającej eksport zboża z Ukrainy.

Rosja zgodziła się na przedłużenie umowy tylko o dwa miesiące. Będziemy starać się o dalsze jej przedłużenie po tym czasie - powiedział Çavuşoğlu, cytowany przez agencję Reutera.

11:42

Ukraińscy wojskowi z oddziału sił specjalnych o nazwie Białe Wilki zniszczyli dziesięć rosyjskich czołgów w ciągu jednej nocy - poinformowała na Twitterze Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

"Spalono także jeden transporter opancerzony przeciwnika. Żołnierze mają na koncie 11 zniszczonych celów w ciągu jednej nocy" - dodała SBU w komunikacie.

? ! ! . , ! . ! pic.twitter.com/XvRP5LBWY5

ServiceSsuMarch 18, 2023

Nie wyjaśniono, jakiego typu czołgi były celem ataku. Portal informacyjny lb.ua poinformował, że oddział SBU zniszczył te pojazdy na kierunku donieckim, na wschodzie Ukrainy.

Amerykańska telewizja CNN podała na początku lutego, że Rosja mogła stracić połowę z około 3 tys. czołgów, z którymi zaczynała inwazję na Ukrainę. CNN przytoczyła dane blogu wojskowego Oryx, szacującego, że 1000 rosyjskich czołgów zostało zniszczonych, a ponad 500 przejętych przez armię ukraińską.

11:23

"Wojna na Ukrainie to jeden z największych konfliktów zbrojnych po II wojnie światowej. (Długość) aktywnej linii frontu wynosi 1500 km. Walki toczą się na polach, w lasach i na wodzie, w powietrzu i w miastach" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w serwisie Telegram.

"Ukraińcy walczą o swą ojczyznę" - podkreślił prezydent, dodając, że stoi jeszcze przed nimi zadanie "wyzwolenia wszystkich okupowanych terytoriów". Zapewnił, że "Ukraina na pewno to uczyni".

10:51

Piątkowa decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania wobec Władimira Putina potwierdziła, że nikt nie stoi ponad prawem. Putin będzie musiał sobie uzmysłowić, że to już nie fikcja, lecz rzeczywistość - ocenił były prezes MTK Chile Eboe-Osuji, sprawujący tę funkcję do 2021 roku.

10:24

Przede wszystkim, to jest pierwsze zwycięstwo wymiaru sprawiedliwości w tej barbarzyńskiej wojnie. Wierzę w to, że prędzej czy później Putin jednak będzie osądzony i to dobrze, że Międzynarodowy Trybunał Karny jest na drodze sprawiedliwości. Wszyscy oczekujemy, żeby Rosja i przywództwo rosyjskie nie pozostały bezkarne - mówił Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce. W ten sposób Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM komentował decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnionymi w Ukrainie.

10:06

W Sewastopolu na anektowanym przez Rosję Krymie doszło do eksplozji. Władze okupacyjne po raz kolejny twierdzą, że wybuchy są związane z ćwiczeniami na jednym z poligonów - podała ukraińska agencja Ukrinform.

Agencja powołała się na związany z Tatarami Krymskimi kanał CTRC w serwisie Telegram, który powiadomił, że "w Sewastopolu od rana jest głośno". Poinformowano też o "panice wśród ludności" w Sewastopolu.

Ukrinform oznajmił, że również w lokalnych kanałach na Telegramie mieszkańcy Sewastopola donoszą o wybuchach w różnych częściach miasta.

Poczynając od sierpnia 2022 roku, na Krymie niemal codziennie można usłyszeć odgłosy eksplozji. Miejscowa administracja z nadania Moskwy za każdym razem utrzymuje, że jest to efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia bezzałogowców nadlatujących od strony Ukrainy - przypomniało w połowie lutego Radio Swoboda.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Władze w Kijowie i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.

09:41

Od ponad godziny na terytorium całej Ukrainy obowiązuje alarm przeciwlotniczy. To kolejne zagrożenie atakiem z powietrza. Jak informowaliśmy wcześniej - minionej nocy siły rosyjskie uderzyły w kilka ukraińskich obwodów, w tym na okolice Lwowa. Trzy irańskie drony blisko zachodniej granicy Ukrainy udało się zestrzelić. Kolejne dwa strącono w trakcie ich lotu w kierunku Kijowa.

09:29

Przywódca Chin Xi Jinping podczas wizyty w Moskwie będzie omawiał z Władimirem Putinem sposoby uchylania się od sankcji nałożonych na Rosję. Tak prognozuje w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

09:21

Władze Rosji prawdopodobnie szykują się do umożliwienia szerszego poboru do armii. Chociaż oficjalnie poborowi nie są kierowani na wojnę, to ich większa liczba pozwoli wysłać do walk dodatkowych żołnierzy zawodowych - oceniło w brytyjskie ministerstwo obrony.

09:09

Japońska agencja Kyodo cytuje źródła rządowe w Waszyngtonie, które potwierdziły, że podczas inwazji Rosji na Ukrainę doszło do użycia amunicji produkcji chińskiej. Nie podano jednak informacji, jakiego rodzaju jest to amunicja ani czy została dostarczona Kremlowi przez Pekin.

08:57

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o zbrodnie wojenne. Chociaż szanse na to, by rosyjski przywódca stanął przed sądem są mało prawdopodobne, niektórzy z jego najbardziej zagorzałych zwolenników - głównie propagandyści pracujący dla kontrolowanych przez państwo mediów - mogą mieć teraz powody do niepokoju - pisze "Newsweek".

08:34

Mołdawia może pozostać państwem neutralnym podczas wojny na Ukrainie, ale będzie sukcesywnie zwiększać inwestycje w swoją obronę - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową były mołdawski wiceminister spraw zagranicznych Iulian Groza.

Jak wyjaśnił, Mołdawia, "która jest państwem neutralnym na mocy swojej konstytucji" nie zamierza być bierna wobec ataku Rosji na kraj sąsiada. Przypomniał, że władze w Kiszyniowie nie są bierne w tym konflikcie i potępiły już "agresję Rosji oraz jej okrucieństwa wobec Ukrainy i Ukraińców".

08:23

Jak informuje reporter RMF FM Mateusz Chłystun, za Ukraińcami kolejna niespokojna noc.

W okolicach miasta Dnipro dwa irańskie drony Shahed-136 uderzyły w obiekt infrastruktury krytycznej. Miejscowa administracja nie informuje o szczegółach, przekazuje jedynie, że zniszczenia są bardzo poważne. Obronie przeciwlotniczej udało się zniszczyć dwa irańskie drony lecące minione nocy w kierunku Kijowa. Łącznie - jak informuję Siły Zbrojne Ukrainy - podczas nocnego ataku zestrzelono 11 z 16 bezzałogowców skierowanych z Rosji na terytorium Ukrainy - przekazał nasz dziennikarz.

Z kolei w Zaporożu do nocnego ataku rosyjska armia użyła rakiet S-300, których celem była dzielnica mieszkaniowa. Zaporoska administracja informuje o poważnych zniszczeniach kilku bloków, nie informuje na razie o poszkodowanych - dodał.

08:17

Dostawy broni z Chin do Rosji stają się coraz bardziej prawdopodobne, a liderzy UE muszą wyraźnie oznajmić Pekinowi, że zaważyłoby to na całości stosunków europejsko-chińskich - ocenia w rozmowie z Polską Agencją Prasową Andrew Small z amerykańskiego think tanku German Marshall Fund (GMF).

08:08

"W kilku miejscowościach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy okupacyjne rosyjskie władze wzywają na ćwiczenia wojskowe wszystkich mężczyzn w wieku poborowym. Na anektowanym Krymie Rosjanie budują umocnienia" - podał w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Tzw. władze lokalne na tymczasowo okupowanych i zagarniętych terenach obwodu ługańskiego ogłosiły początek dużych ćwiczeń wojskowych. Zaangażowani mają zostać wszyscy mieszkańcy płci męskiej w wieku poborowym, posiadający paszporty z napisami 'ŁNR' (samozwańcza, kontrolowana przez Moskwę Ługańska Republika Ludowa - przyp. red.) i "Federacja Rosyjska", w miejscowościach: Starobielsk, Szczastia, Nowy Ajdar, Nowopskow i Nyżniotepłe" - głosi komunikat sztabu opublikowany na Facebooku.

"W ten sposób okupanci próbują ukryć powszechną mobilizację w tych miejscowościach" - dodano w oświadczeniu.

Poranny raport sztabu informuje także, iż Rosjanie budują okopy i fortyfikacje na Krymie, przymusowo angażując do tych prac ludność cywilną. "Prace te trwają w rejonie pomiędzy miejscowościami Iszuń i Wojinka, na północy Półwyspu Krymskiego. Ludzie muszą pracować bez wynagrodzenia" - dodał sztab.

07:52

Atakując całe terytorium Ukrainy, wróg posyła bardzo dużą liczbę rakiet ponad naszym regionem. Skuteczność naszej obrony powietrznej wzrosła jednak od początku wojny z około 12 do 85 procent - powiedziała fotoreporterowi Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka dowództwa południowej armii Ukrainy Natalia Humeniuk.

Humeniuk odniosła się do obecnej sytuacji na Morzu Czarnym oraz zagrożenia dla wybrzeża Ukrainy i południowego obszaru operacyjnego. Podkreśliła, że zagrożenie rosyjskie nadal istnieje i pochodzi z terytoriów czasowo okupowanych.

Chcę podkreślić, że okupacja jest tymczasowa, ponieważ Siły Zbrojne Ukrainy skutecznie wykonują swoje zadania, aby jak najszybciej te tereny wyzwolić. Mając już pewne doświadczenie, wierzymy, że nam to się uda - powiedziała.

07:41

W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, który jest podejrzany o zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Stawia go to w jednym szeregu z podejrzewanymi lub skazanymi watażkami z krajów afrykańskich.

W chwili obecnej na stronie MTK znajduje się lista 51 oskarżonych, na których ciążą zarzuty zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości czy ludobójstwa. Niektórzy z nich zostali uniewinnieni, część podejrzanych znajduje się w areszcie, inni zostali skazani na kary więzienia. W pozostałych przypadkach mowa o etapie przedprocesowym w oczekiwaniu na aresztowanie podejrzanego i postawienie go przed sądem w Hadze.

Na liście osób, wobec których wydany został nakaz aresztowania, znajdują przede wszystkim afrykańscy politycy i wojskowi, podejrzani lub skazani o krwawe zbrodnie. W piątek dołączyli do niej Putin oraz oskarżana o te same co on zbrodnie rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa.

07:30

"Rosyjscy zbrodniarze, którzy pozostaną przy życiu po militarnej klęsce Moskwy, będą musieli zrobić przystanek w Hadze podczas swojej podróży do piekła" - napisał na Twitterze ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca, komentując piątkową decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania dla Władimira Putina.

"Powiedziałem na forum Rady Bezpieczeństwa (ONZ), że dla zbrodniarzy wojennych nie ma czyśćca. Oni idą prosto do piekła" - dodał dyplomata.

I said at the Security Council that there is no purgatory for war criminals, they go straight to hell. Today Id like to say that those of them who will remain alive after military defeat of Russia will have to make a stop in The Hague on their way to hell https://t.co/TNAgREQEiV

SergiyKyslytsyaMarch 18, 2023

Sędziowie MTK przychylili się w piątek do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

Decyzja Trybunału sprawi, że Putin stanie się banitą na arenie międzynarodowej. Podróże dyktatora do większości krajów świata będą odtąd utrudnione - oceniła rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

MTK, powołany do życia w 2002 roku na mocy Statutu Rzymskiego, ma swoją siedzibę w Hadze w Holandii. Stronami Statutu są obecnie 123 państwa, w tym m.in. Polska. Dokumentu nie przyjęły m.in. Rosja, Ukraina, Białoruś, Stany Zjednoczone, Chiny oraz Indie.

07:22

Z MiGów-29 korzystają obecnie cztery państwa, ale nie wszystkie tak intensywnie uczestniczą w przekazywaniu uzbrojenia Ukrainie, dlatego ciężar w tym zakresie spadnie na Polskę i Słowację - powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

W czwartek prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że "w ciągu najbliższych dni" Polska przekaże Ukrainie 4 MiGi-29. Pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane - powiedział.

W piątek decyzję o przekazaniu samolotów tego typu Ukrainie ogłosiła także Słowacja. Nasi południowi sąsiedzi dostarczą Ukrainie 13 maszyn, z których część prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.

Myślę, że to jest kwestia dni, najdalej najbliższych tygodni, kiedy MiGi-29 zostaną faktycznie przekazane Ukrainie - powiedział Wawrzyk.

07:18

Ludzie muszą wierzyć w siłę swojej armii oraz siłę sojuszników. Wiemy, że Estonia nie powstrzyma rosyjskiej agresji samodzielnie, dlatego pewność wsparcia ze strony zdolnych do tego partnerów jest tak ważna. Im wyraźniej zdajemy sobie sprawę np. z siły Polski, tym pewniejsza jest determinacja do obrony samych Estończyków - powiedział Polskiej Agencji prasowej Helmuth Martin Reisner, dyrektor ds. determinacji obronnej w ministerstwie obrony Estonii.

07:01

Przesłuchania z workiem na głowie, bicie, rozbieranie do naga i wielogodzinne trzymanie wiadra nad głową - tak pobyt w rosyjskiej niewoli wspomina w rozmowie z reporterem Polskiej Agencji Prasowej Julia, która po 17 miesiącach więzienia w Doniecku wróciła na Ukrainę w ramach wymiany jeńców. Kobieta wciąż szuka zatrzymanego razem z nią męża.

Julia mieszkała z mężem i dwójką dzieci w Torezie (dziś Czystiakowe), górniczym mieście w obwodzie donieckim, które w 2014 roku znalazło się pod rosyjską kontrolą.

To był marzec 2021 r., czyli niemal rok przed rosyjskim atakiem na Ukrainę. Przyszli po nas w nocy z tzw. ministerstwa bezpieczeństwa państwowego (MGB) DRL. Zaczęli nas oskarżać, że jesteśmy ukraińskimi szpiegami, że pracujemy dla SBU. Zabrali mnie i męża. Włożyli mi na głowę worek. Nie mogłam oddychać, mówiłam im o tym, ale nikt nie reagował. Jak tylko próbowałam rozluźnić worek, oni zaciskali go jeszcze mocniej. Chyba im się to podobało - stwierdza.

Julia uważa, że została zatrzymana za swoją proukraińską pozycję, której nie ukrywała w rodzinnym mieście. Wielu wiedziało, że jesteśmy za Ukrainą i że przy pierwszej okazji wyjedziemy, bo życie tam było po prostu nie do zniesienia. Tak, ludzie o tym wiedzieli i niewykluczone, że doniósł na nas ktoś znajomy. Tego jednak nie wiem na pewno, to pozostaje zagadką - mówi.

06:55

"Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły 10 spośród 11 dronów kamikadze produkcji irańskiej, którymi rosyjskie wojska zaatakowały w piątek wieczorem cele w naszym kraju. Na szczęście nie ma ofiar wśród ludności cywilnej" - powiadomił w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Jeden z bezzałogowców Shahed-136 uderzył w obiekt przemysłowy. Łącznie w ciągu minionej doby agresorzy przeprowadzili 34 ataki lotnicze, z czego 11 z wykorzystaniem dronów" - czytamy w raporcie sztabu opublikowanym na Facebooku.

06:50

Od 24 lutego 2022 roku zatrzymano 18 osób, które współpracowały ze służbami z Rosji lub Białorusi - poinformował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła siatkę szpiegowską. Sprawa jest traktowana priorytetowo - zapewnił.

06:39

Nagranie z drona ukraińskiej armii, który zrzuca materiał wybuchowy na radziecki samobieżny artyleryjsko-rakietowy system przeciwlotniczy 2K22 Tunguska.

Ukrainian army's drone harassing the Russian 2K22 Tunguska surface-to-air gun and missile systemhttps://t.co/2w24Unau3v pic.twitter.com/L2Rmj3xQZg

EuromaidanPressMarch 18, 2023

06:23

Minionej nocy Rosjanie po raz kolejny zaatakowali Konstantynówkę w obwodzie donieckim. W efekcie doszło do pożaru.

. pic.twitter.com/mhLnyaSeiJ

ua_zinkoviyMarch 17, 2023

06:12

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, szef Pentagonu Lloyd Austin i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy m.in. na temat sytuacji na froncie - przekazał w piątek Biały Dom. Do rozmowy miał dołączyć również prezydent Wołodymyr Zełenski.

Jak podano w komunikacie, Sullivan, Austin i gen. Milley rozmawiali z szefem kancelarii prezydenta Andrijem Jermakiem, szefem MON Ołeksijem Reznikowem i naczelnym dowódcą gen. Walerijem Załużnym na temat "stałego wsparcia USA dla ukraińskich sił zbrojnych".

Ukraińscy oficjele mieli również zdać relację na temat warunków na polu bitwy i wyrazić wdzięczność za wsparcie USA. W komunikacie zaznaczono, że pod koniec rozmowy dołączył do niej również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

06:05

Bez wątpienia Władimir Putin popełnił zbrodnie wojenne i nakaz jego aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) jest "uzasadniony" - powiedział w piątek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu.

Amerykański przywódca przypomniał też, że Międzynarodowy Trybunał Karny nie jest uznawany przez wszystkie kraje, "także przez nas". Mimo to, decyzja MTK to "bardzo mocny sygnał" - dodał.

06:02

Wszyscy widzieliśmy zbrodnie wojenne i okrucieństwa popełniane przez rosyjskie siły od początku tej wojny. Stany Zjednoczone doszły do wniosku, że siły Rosji popełniły zbrodnie wojenne i jak ogłosiła niedawno w Monachium wiceprezydent, Departament Stanu ustalił, że członkowie rosyjskich sił zbrojnych i rosyjscy oficjele dopuścili się zbrodni przeciwko ludzkości - oznajmił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Przedstawiciel zaznaczył jednocześnie, że były to decyzje niezależne od decyzji MTK w sprawie wystawienia nakazu aresztowania rosyjskiego prezydenta i rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za wywóz ukraińskich dzieci do Rosji.