Ukraińscy dowódcy wojskowi: gen. Wałerij Załużny i gen. Ołeksandr Syrski opowiedzieli się na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim za "kontynuacją operacji obronnej" w Bachmucie. Informacja ta znalazła się w komunikacie biura prezydenta o naradzie Zełenskiego z dowództwem wojskowym.
Prezydent Ukrainy, oceniając przebieg operacji obronnej w Bachmucie "postawił pytanie o dalsze działania na kierunku bachmuckim", a Załużny i Syrski - jak głosi komunikat - "opowiedzieli się za kontynuacją operacji obronnej i dalszym wzmocnieniem naszych pozycji w Bachmucie".
Gen. Załużny jest naczelnym dowódcą ukraińskich sił zbrojnych, a gen. Syrski - dowódcą wojsk lądowych. Komunikat o przebiegu narady ukazał się na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy.
Informacja o opinii dowódców w sprawie obrony Bachmutu pojawiła się po niedawnych doniesieniach mediów o wycofaniu części oddziałów ukraińskich z tego obleganego przez Rosjan miasta.
Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną ocenił w najnowszym raporcie, że siły ukraińskie w Bachmucie prawdopodobnie przeprowadzają ograniczony taktyczny odwrót.
Tymczasem minister obrony USA Lloyd Austin powiedział, że Bachmut ma dla najeźdźców większe znaczenie jako symbol, a nie cel strategiczny lub operacyjny. Ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan nie musi oznaczać zmiany przebiegu wojny - podkreślił.
Nie spekulowałbym jednak, czy i kiedy ta miejscowość może zostać opanowana przez siły agresora - dodał Austin.
Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. Władze w Kijowie utrzymują, że sytuacja w mieście jest coraz trudniejsza, lecz większość Bachmutu, w tym centrum, wciąż pozostaje pod kontrolą ukraińskiej armii.
Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się doniesienia, że siły rosyjskie przejęły kontrolę ogniową nad drogą w kierunku Czasiw Jaru, czyli ostatnim szlakiem komunikacyjnym wykorzystywanym przez ukraińskie wojska do zaopatrywania garnizonu w Bachmucie. W ocenie niezależnego projektu śledczego Conflict Intelligence Team (CIT), sytuacja obrońców Bachmutu jest już krytyczna, a Rosjanom brakuje zaledwie 5,5 km do całkowitego okrążenia miasta.