Ukraińcy w wyzwolonym Chersoniu odkryli "salę tortur", gdzie przesłuchiwano osoby, które nie chciały współpracować z okupantami z Rosji. Chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ. Rozmowa potrwała 20 minut i była związana z wcześniejszym wezwaniem ambasadora Rosji do polskiego ministerstwa. Świat wciąż zajmuje się sprawą rakiety, która spadła na Przewodów na Lubelszczyźnie. Warszawa i Waszyngton podają, że to najprawdopodobniej pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, Kijów z kolei twierdzi, że ma dowody na "rosyjski ślad". Po wczorajszych zmasowanych atakach na infrastrukturę energetyczną Ukrainy ok. 10 mln odbiorców zostało pozbawionych dostępu do prądu. Środa jest 266. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonujemy dla was w naszym raporcie dnia. Informacje w nim są aktualizowane na bieżąco.
Ta relacja nie jest już aktualizowana. Najważniejsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie znajdziesz w naszym raporcie.
Ukraiński Chersoń został wyzwolony spod okupacji rosyjskiej w piątek, 11 listopada. Oto, jak dziś wygląda życie w mieście:
Nie ma ogrzewania, nie ma wody, nie można korzystać z telefonów ani internetu, ale nie ma Rosjan! Jestem niesamowicie szczęśliwy, ponieważ teraz jesteśmy wolni! - powiedział dla Nexty mieszkaniec wyzwolonego Chersonia.
Kherson resident about the liberation of their city "No heating, no electricity, no water, no mobile phone and Internet, but no Russians! I am extremely happy, because now we are free!"Video: AFP pic.twitter.com/creIA3CPvc
nexta_tvNovember 16, 2022
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina przekazuje partnerom już od poprzedniego wieczora wszelkie dane dotyczące eksplozji rakiety na terenie Polski.
Stanowisko ukraińskie jest bardzo przejrzyste: chcemy ustalić wszystkie szczegóły, każdy fakt. Właśnie dlatego potrzebujemy, by nasi specjaliści dołączyli do pracy śledztwa międzynarodowego i byśmy otrzymali dostęp do wszystkich danych posiadanych przez partnerów i do miejsca wybuchu - powiedział Zełenski.
Ukraiński prezydent, który wypowiadał się w wieczornym wystąpieniu wideo, zapewnił, że dostęp do danych, którymi dysponuje jego kraj jest otwarty. Przekazujemy je partnerom już od nocy, od tych pierwszych godzin, gdy świat zaczął wyjaśniać, co się zdarzyło - mówił Zełenski w wystąpieniu opublikowanym na serwisie Telegram.
Przypomniał, że już w nocy rozmawiał z prezydentem RP Andrzejem Dudą i złożył kondolencje z powodu śmierci obywateli polskich. Zełenski podkreślił, że przyczyną ich śmierci była agresja rosyjska.
W wyzwolonym Chersoniu funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i policji odkryli pomieszczenia, gdzie podczas okupacji rosyjskiej więzione były osoby odmawiające współpracy z wrogiem, znaleziono tam przedmioty świadczące o torturach - podała w środę SBU.
Rosjanie "w nieludzkich warunkach przetrzymywali tam miejscowych patriotów, którzy odmawiali współpracy z wrogiem" - głosi komunikat Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na serwisie Telegram.
Mieszkańców "przesłuchiwano i okrutnie maltretowano. W trakcie oględzin katowni funkcjonariusze znaleźli przedmioty wskazujące wyraźnie na oznaki stosowania tortur - dodano w oświadczeniu.
SBU poinformowała, że w miejscu tym trwają teraz działania śledcze "w celu udokumentowania wszystkich zbrodni okupantów, ustalenia winnych i pociągnięcia ich do odpowiedzialności".
Rząd Petra Fiali zatwierdził w środę szkolenie ukraińskich żołnierzy na terytorium Republiki Czeskiej - poinformowała minister obrony Jana Czernochova. Szkolenie odbędzie się w pięciu turach, w każdej z nich może uczestniczyć nawet 800 żołnierzy. Pierwsza grupa ma trafić do Czech jeszcze w tym roku.
Po zatwierdzeniu przez rząd wniosek musi zostać rozpatrzony przez obie izby parlamentu, w których partie tworzące centroprawicowy gabinet mają większość.
Szkolenie ma odbywać się na podstawie umowy dwustronnej pomiędzy rządami Republiki Czeskiej i Ukrainy, ale docelowo ma być częścią unijnego programu wsparcia dla Kijowa.
Unia Europejska wyraża pełną solidarność z Polską i Polakami w związku z wybuchem rakiety w Przewodowie - głosi oświadczenie wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych Josepa Borrella opublikowane w środę wieczorem.
Unia Europejska wyraża niezachwianą jedność, determinację i pełną solidarność z Polską i Polakami w związku z wybuchem rakiety, który miał miejsce 15 listopada w polskiej wsi Przewodów w pobliżu granicy z Ukrainą i zabił dwóch obywateli Polski. Rodzinom ofiar w Polsce i na Ukrainie składamy kondolencje - oświadczył Borrell w imieniu UE.
UE w pełni popiera prowadzone przez Polskę dochodzenie w celu ustalenia faktów w terenie; pozostaniemy w bliskim kontakcie z naszymi partnerami, w tym z NATO, w sprawie kolejnych kroków - dodał.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w środę, że jest "przekonany", iż wygasająca w piątek umowa w sprawie eksportu ukraińskiego zboża zostanie przedłużona.
Jestem przekonany, że umowa zbożowa będzie kontynuowana - zadeklarował podczas konferencji prasowej w kuluarach szczytu G20 na Bali. Będziemy kontynuować nasze starania o przedłużenie tej umowy o kolejny rok - dodał.
Erdogan jest jednym z twórców podpisanego w lipcu pod egidą ONZ porozumienia między Rosją a Ukrainą, które umożliwiło eksport z ukraińskich portów blisko 11 mln ton zbóż. Umowa wygasa 18 listopada.
Będziemy nadal pracować na rzecz płynnego przedłużenia tej umowy i zagwarantowania dostaw zbóż do krajów, które tego najbardziej potrzebują, zwłaszcza do Afryki - zapewnił Erdogan.
Kanada nałożyła sankcje na sześciu irańskich urzędników biorących udział w "rażącym i systematycznym łamaniu praw człowieka w Iranie".
Restrykcjami objęto także dwie firmy - Shahed Aviation Industries oraz Qods Aviations Industries. Obie produkowały drony na sprzedaż do Rosji, w tym bezzałogowce kamikaze wykorzystywane w wojnie z Ukrainą.
Najwyższy rangą dowódca wojskowy USA gen. Mark Milley poinformował w środę, że po wybuchu w Polsce próbował skontaktować się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem gen. Walerijem Gierasimowem, ale nie był w stanie się z nim połączyć. Milley odbył natomiast rozmowy z odpowiednikami z Polski i Ukrainy.
Poczyniliśmy pewne próby, by skontaktować się z generałem (Walerijem) Gierasimowem ale bez sukcesu - powiedział gen. Milley podczas konferencji prasowej po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.
W środę wieczorem prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem CIA Williamem Burnsem, który po wizytach w Ankarze i Kijowie jest w Warszawie - poinformował szef BBN Jacek Siewiera. Jak zaznaczył, rozmowa dotyczyła "ogólnej sytuacji bezpieczeństwa", także w kontekście ostatnich wydarzeń.
W wyzwolonym Chersoniu ukraińskie służby odkryły kolejną "izbę tortur" rosyjskich okupantów - podaje biuro prasowe Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
Według śledczych, byli tam przesłuchiwani i brutalnie torturowani ludzie, którzy nie chcieli współpracować z Rosjanami.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę dziennikarzom, że otrzymywał sygnały od zachodnich partnerów Kijowa, iż Putin chce bezpośrednich rozmów. Zełenski dodał, że zaproponował publiczną formę negocjacji.
Otrzymałem sygnały - że Putin chce bezpośrednich rozmów. (...) Zaproponowałem formę publiczną, dlatego, że Rosja prowadzi wojnę publicznie - powiedział Zełenski.
Prezydent powiedział także, że dla Ukrainy jest ważne, by Chiny nie wspierały otwarcie Rosji. Zapewnił, że Chiny "są zainteresowane przyszłością Ukrainy". Przyznał przy tym, że relacje Pekinu i Moskwy są "poważne" i że są one "w różnych formatach przyjaciółmi, partnerami".
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji przekazało, że na spotkaniu z charge d’affaires ambasady RP w Moskwie skrytykowano "niedopuszczalne rozpętanie antyrosyjskiej histerii w Polsce" wokół eksplozji w Przewodowie. Rosjanie wezwali także Warszawę do nie angażowania się w "brudne prowokacje kijowskiego reżimu".
Ukraińska Rada Najwyższa przedłużyła stan wojenny i powszechną mobilizację o 90 dni, do 19 lutego 2023 roku.
Nie mam wątpliwości, że to była nie nasza rakieta - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wypowiadając się na temat wtorkowego wybuchu rakiety w Polsce - podała agencja Interfax-Ukraina. Zełenski dodał, że Ukraina powinna otrzymać dostęp do miejsca wybuchu.
Zełenski powiedział, że otrzymał raporty od dowództwa armii ukraińskiej i "nie może im nie wierzyć". Ocenił, że Ukraina powinna zostać dopuszczona na miejsce eksplozji.
Chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie Jacek Śladewski został w środę wezwany do rosyjskiego MSZ; rozmowa ta trwała około 20 minut i była związana z wtorkowym wezwaniem ambasadora Rosji do polskiego MSZ - przekazał PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Potwierdzamy, że chargé d'affaires Ambasady RP w Moskwie Jacek Śladewski został w środę wezwany do rosyjskiego MSZ. Ta rozmowa trwała około 20 minut i była związana oczywiście z wczorajszym wezwaniem pana ambasadora Siergieja Andriejewa tutaj w Warszawie. Tyle możemy na tę chwilę przekazać - powiedział PAP Jasina.
Jak podaje rosyjska telewizja Zwiezda, chargé d'affaires Polski w Rosji po 20 minutach opuścił budynek MSZ "z żółtą teczką".
Ambasador Polski został wezwany do rosyjskiego MSZ - poinformowała rzeczniczka resortu Maria Zacharowa.
Na rosyjskich lotniskach Szeremietiewo, Domodiedowo i Wnukowo od 10 listopada obowiązuje trzeci, maksymalny poziom bezpieczeństwa, wprowadzany w związku z bezpośrednimi zagrożeniami obiektów - poinformowała gazeta “Izwiestia".
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przedłużyła w środę do 19 lutego 2023 r. stan wojenny w kraju i powszechną mobilizację - poinformował deputowany Jarosław Żelezniak w komunikacie na serwisie Telegram.
Najpierw Rada Najwyższa głosowała nad tą decyzją 24 lutego br., w dniu rosyjskiej inwazji. Później stan wojenny i mobilizację przedłużano cztery razy: 15 marca, 21 kwietnia i 15 sierpnia br.
Zwykle podczas głosowania wypowiadał się szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow; w środę nie wystąpił on w parlamencie - poinformował deputowany Żelezniak.
Okrucieństwo Rosji tylko wzmacnia naszą determinację, będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba - zadeklarował w środę szef Pentagonu Lloyd Austin podczas wirtualnego spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę. Poinformował też, że darowane przez USA systemy obrony powietrznej NASAMS miały dotąd 100-procentową skuteczność.
Narody dobrej woli dalej wspierają Ukrainę, a okrucieństwo Rosji tylko wzmacnia naszą determinację. Jak jasno wyraził to prezydent Biden, Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba - powiedział Austin.
Zapowiedział też, że celem dyskusji kilkudziesięciu ministrów obrony w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy będzie naradzenie się, jak najlepiej wyposażyć i wyszkolić ukraińskich żołnierzy, by "skonsolidowali swoje zyski i podtrzymali impet na polu bitwy nawet przez zimę".
Odnosząc się do wybuchu rakiety w Polsce, szef Pentagonu powiedział, że zamierza "kontynuować bliską współprace z naszymi sojusznikami", by zebrać więcej informacji i podjąć decyzję w sprawie kolejnych kroków.
Wtorkowy rosyjski ostrzał rakietowy w graniczącym z Polską obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy spowodował bardzo poważne straty; przywrócenie obiektów energetycznych do stanu sprzed ataku może potrwać nawet 8-12 miesięcy - poinformował w środę szef władz obwodowych Maksym Kozycki.
Konsekwencje ostatniego ostrzału są gorsze niż wcześniejszego ataku, do którego doszło w październiku. Dwa spośród trzech trafionych we wtorek obiektów zostały zaatakowane po raz drugi w ciągu minionych tygodni. Wszystkie trzy instalacje uszkodzono w bardzo poważnym stopniu. Obecnie tylko 30 proc. mieszkańców obwodu lwowskiego może jednocześnie korzystać z sieci elektroenergetycznej - relacjonował Kozycki.
Gubernator wezwał mieszkańców do oszczędzania prądu, podkreślając, że zasilanie przywrócono na zasadach awaryjnych.
Zastępca szefa okupacyjnej administracji obwodu chersońskiego Jekaterina Gubariewa została zatrzymana w związku z przestępstwem gospodarczym - podaje agencja TASS. Kobieta została zatrzymana w połowie listopada.
Jej mąż wcześniej informował, że nie ma kontaktu z małżonką. Ostatni raz widziano ją w Heniczesku, gdzie okupanci przenieśli centralę administracji obwodu po tym, jak wojsko wycofało się z Chersonia.
Ukraina prosi o niezwłoczny dostęp do miejsca wybuchu rakiety w Polsce dla ukraińskich specjalistów - oświadczył w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Jesteśmy gotowi, by przekazać partnerom posiadane przez nas dowody rosyjskiego śladu. Oczekujemy też od partnerów informacji, na podstawie której wyciągnięto ostateczny wniosek na temat tego, że chodzi o rakietę ukraińskiej obrony przeciwlotniczej - dodał.
Szef NATO o eksplozji w Przewodowie: wydaje się, że nie mieliśmy do czynienia z celowym atakiem. Stoltenberg dodał, że nie ma wskazań, że Rosja przygotowuje ofensywne działania militarne wobec NATO
Mniej więcej pół godziny trwał przed południem alarm powietrzny ogłoszony dla terytorium całej Ukrainy. Syreny zawyły między innymi dlatego, że z białoruskich lotnisk wystartowały rosyjskie samoloty. Z Baranowicz w niebo wzniosły się trzy myśliwce, a z Maczuliszczew MiG-31.
Na szczęście nie doszło do kolejnych ataków z powietrza.
Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns przebywał we wtorek w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i przedstawicielami ukraińskich służb specjalnych - poinformował dziennik "Washington Post".
Szef CIA potwierdził w Kijowie, że Waszyngton będzie nadal wspierał Ukrainę, a także przekazał informacje dotyczące poniedziałkowego spotkania w Turcji z szefem rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Siergiejem Naryszkinem. Podczas tej rozmowy Burns miał przestrzec swojego odpowiednika z Rosji przed użyciem przez Kreml broni jądrowej w wojnie z Ukrainą - powiadomił "Washington Post" za anonimowym przedstawicielem amerykańskich władz.
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej oświadczył, że z bólem i niepokojem przyjął informacje o kolejnym ataku rakietowym na Ukrainę. Zaapelował też o "unikanie wszelkiej eskalacji" i otwarcie drogi ku zawieszeniu broni. Ponownie zapewnił o nieustannej modlitwie za "udręczoną Ukrainę".
Rząd Szwecji ogłosił "zimowy" pakiet pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy. Będzie to największy dotychczasowy zestaw wsparcia - podkreślił premier Ulf Kristersson.
Według ministra obrony Pala Jonsona darowizna dla ukraińskiej armii o wartości 3 mld koron (ok. 286 mln USD) obejmie "pożądany przez Ukrainę system obrony powietrznej oraz amunicję do innego systemu obrony powietrznej". Jonson, zasłaniając się kwestiami bezpieczeństwa, nie ujawnił szczegółów. Jak podawały wcześniej media, Ukraina prosiła Szwecję o systemy Archer oraz Robot 70.
Szwecja przekaże ukraińskiemu wojsku także namioty, materiały ochronne oraz przyrządy celownicze.
Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Kilkunastu rosyjskich parlamentarzystów miało przyjechać do Warszawy na sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, którą zaplanowano na 24-26 listopada.
W Odessie na południu Ukrainy rano słychać było wybuch; w całym kraju oprócz Krymu ogłoszono alarm przeciwlotniczy - pisze Suspilne. Według lokalnych mediów w Odessie zadziałała ukraińska obrona powietrzna.
Wtorkowy rosyjski zmasowany ostrzał Ukrainy i "rosyjskie rakiety (które) uderzyły w terytorium sąsiedniej Polski" to "prawdziwe wystąpienie Rosji na G20" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu podczas szczytu tego formatu.
Rosyjskie rakiety wczoraj uderzyły w terytorium sąsiedniej Polski - powiedział szef państwa. Wezwał do szybkiej reakcji.
Zniszczenia zapory w Nowej Kachowce na Ukrainie, których dokonały wycofujące się wojska rosyjskie, uniemożliwiają przejazd przez nią, ale jest mało prawdopodobne, by spowodowały poważne powodzie w dolnym biegu Dniepru - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę rosyjska armia trafiła w trzy obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim - poinformował szef władz tego regionu na zachodzie kraju Maksym Kozycki.
Gubernator przekazał, że do obwodu lwowskiego przyleciało we wtorek ponad 10 rakiet wroga. Jak dodał, większość z nich została strącona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Kreml zaplanował przeprowadzenie zmasowanego ataku rakietowego, do jakiego doszło we wtorek na Ukrainie, przed wystąpieniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na forum G20 - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Eksperci ośrodka zaznaczają jednak, że wielokierunkowy zmasowany ostrzał wymaga znaczących wojskowych przygotowań. Według nich zaplanowanie takiego ataku świadczy o braku zainteresowania przygotowaniem gruntu pod negocjacje z Ukrainą ze strony Kremla.
Analitycy zaznaczają też, że będą obserwować rozwój sytuacji wokół wybuchu w Polsce.
Minionej doby rosyjskie wojsko wystrzeliło ponad 90 pocisków manewrujących typu Ch-101 i Kalibr; 77 z nich zniszczyły ukraińskie siły obrony - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zaatakowano budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury krytycznej w obwodach kijowskim, żytomierskim, winnickim, połtawskim, lwowskim, chmielnickim i innych - czytamy w porannym komunikacie.
Po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy we wtorek ok. 10 mln Ukraińców zostało pozbawionych dostępu do prądu; przywrócono już dostawy do 8 mln z nich - przekazał wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski.
We wtorek wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak rakietowy, wymierzony głównie w obiekty infrastruktury energetycznej na całej Ukrainie - przekazały władze. Był to największy rosyjski nalot rakietowy od 24 lutego - poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. Dodał, że ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 73 z ponad 90 rakiet wystrzelonych przez Rosjan oraz 10 wyprodukowanych w Iranie dronów.