Ofiarowujmy krew, jeśli to możliwe, szczególnie w wakacje; w okresie letnim najbardziej jej potrzebują ofiary wypadków, jak również wymagający częstych transfuzji chorzy na nowotwory układu krwiotwórczego – apeluje Fundacja DKMS.
W wakacje pojawia się najwięcej apeli centrów krwiodawstwa o oddawanie krwi. Każdego roku w Polsce przeprowadzanych jest 1,7 mln transfuzji, ratujących życie nie tylko ofiarom wypadków, ale również osobom chorym na nowotwory krwi - przekonuje Fundacja.
Fundacja DKMS, która głównie zajmuje się poszukiwaniem dawców komórek macierzystych szpiku kostnego (w ciągu 10 lat zarejestrowano ponad 1,4 mln potencjalnych dawców), zwraca uwagę, że wielu pacjentów z nowotworami układu krwiotwórczego wymaga częstych transfuzji krwi.
Pacjenci hematoonkologiczni, niezależnie od pory roku, potrzebują częstych przetoczeń krwi lub jej składników, aby ich szanse na wygraną z trudnym przeciwnikiem, jakim jest nowotwór krwi, wzrosły. Żeby krwi wystarczyło zarówno dla poszkodowanych w wypadkach, jak i wszystkich chorych, przebywających w polskich szpitalach, potrzebna jest nieustanna pomoc dawców krwi - podkreślają przedstawiciele Fundacji w materiale przesłanym PAP.
Hematolog, dyrektor medyczny Fundacji DKMS dr Tigran Torosian tłumaczy, że często powodem transfuzji są powikłania w trakcie leczenia, które znacznie zwiększają zapotrzebowanie organizmu na składniki krwi - czerwone krwinki czy płytki.
Kiedy dochodzi do bardzo szybkiego rozwoju choroby, która upośledza prawidłowe funkcjonowanie szpiku, wzrasta zapotrzebowanie pacjentów onkohematologicznych na preparaty krwiopochodne, takie jak koncentrat krwinek czerwonych czy koncentrat krwinek płytkowych - dodaje.
Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat, ważący co najmniej 50 kg. Oddać krew mogą osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanego tatuażu, piercigu lub zabiegu akupunktury. Przeciwwskazaniem są między innymi zabiegi operacyjne, zabiegi dentystyczne, podczas których zakładane były szwy, a także leczenie krwią i preparatami krwiopochodnymi w ostatnich 6 miesiącach.
Więcej informacji o tym, kto może zostać dawcą - a także odpowiedzi, na najczęściej zadawane pytania, można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Krwi
W okresie wakacji jak co roku będą organizowane kampanie namawiające do oddawania krwi. 23 lipca 2019 r. Fundacja Grupy PKP wspólnie z Narodowym Centrum Krwi po raz kolejny przeprowadzą akcję "Kolej na Ciebie - uratuj życie!". Mobilne punkty pobierania krwi czynne będą na dużych dworcach kolejowych: w Warszawie, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie i Wrocławiu.
Podczas ubiegłorocznej kampanii "Kolej na Ciebie - uratuj życie" zarejestrowało się ponad 300 osób, a ponad 200 oddało krew. W sumie zebrano niemal 93 litry krwi.