87 tys. dzieci – tyle najmłodszych mieszkańców Strefy Gazy miano zaszczepić w niedzielę przeciwko polio. Dane przedstawiła oenzetowska agencja UNRWA, która organizuje akcję. W poniedziałek szczepienia są kontynuowane, na ich czas w niektórych regionach wstrzymano walki. Celem jest podanie preparatu 640 tys. dzieci.

REKLAMA

W poniedziałek szczepione są dzieci w środkowej części Strefy Gazy. Rzeczniczka UNRWA Louise Wateridge oznajmiła, że agencja jest bardzo zadowolona z dużego odzewu wśród mieszkańców Gazy. "Nasze mobilne zespoły chodzą też od drzwi do drzwi, by nie pominąć żadnego dziecka" - przekazała.

Pierwsze preparaty podano już w sobotę, a od niedzieli trwa regularna kampania szczepień. Celem jest zaszczepienie około 640 tys. dzieci w Strefie Gazy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Izrael uzgodniły czasowe wstrzymanie walk w konkretnych regionach, by umożliwić tam przeprowadzenie akcji medycznej.

Od niedzieli trwa trzydniowa przerwa w walkach w centralnej części Strefy. Kolejne trzydniowe przerwy obejmą następnie południową, a później północną część tego terytorium. Każdego dnia walki mają być wstrzymywane na dziewięć godzin, między godz. 6 rano a 15. Dotychczas nie odnotowano złamania tych postanowień - powiadomiła agencja Reutera.

Groźna choroba wróciła po 25 latach

Szczepienia są organizowane przez WHO i inne oenzetowskie agencje w odpowiedzi na zagrożenie epidemią polio na terytorium zrujnowanym wojną. Zniszczenie infrastruktury medycznej i systemów wodno-kanalizacyjnych sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych. W połowie sierpnia zdiagnozowano pierwsze od 25 lat w Strefie Gazy zachorowanie na polio. Choroba może prowadzić do paraliżu, niepełnosprawności lub śmierci.

Walki cały czas trwają

Jednocześnie w innych regionach Strefy Gazy nie ustają w poniedziałek izraelskie ataki i ostrzały - przekazała agencja Reutera. Siedmiu Palestyńczyków zginęło w nalotach na położone na północy miasto Gaza, a kolejnych sześciu w atakach na obozy dla uchodźców w Burejdży i Nusajracie. W ciągu ostatniej doby śmierć poniosło 48 Palestyńczyków - podało ministerstwo zdrowia Strefy Gazy, które w swoich komunikatach nie odróżnia ofiar cywilnych od zabitych bojowników.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po terrorystycznym ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku, podczas którego zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano; część z nich jest wciąż więziona. Od początku izraelskiej interwencji przeciwko Hamasowi zginęło ponad 40,7 tys. Palestyńczyków. Zrujnowana Strefa Gazy jest pogrążona w kryzysie humanitarnym na wielką skalę. Toczące się od wielu miesięcy nieregularne negocjacje o zawieszeni broni pozostają w impasie.