Wiceszef KE Frans Timmermans na środowym posiedzeniu kolegium komisarzy w Brukseli przedstawi wyniki swojej wizyty w Polsce. Według rzecznika KE Margaritisa Schinasa KE będzie uważnie śledzić prace w parlamencie polskim nad ustawami sądowymi.
Kolegium w środę wysłucha informacji pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, który był w Warszawie i prowadził dyskusje z władzami polskimi, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym i Rzecznikiem Praw Obywatelskich w sprawach związanych z praworządnością - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej. Jak przypomniał Frans Timmermans podkreślał, że znalezienie rozwiązania sporu z Polską jest pilne, ale "jest zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków".
Komisja czeka na konkretne środki, będzie uważnie śledzić dyskusje w polskim parlamencie - dodał rzecznik.
W poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zamieścił na Twitterze wpis po polsku i po angielsku po rozmowach przeprowadzonych w Warszawie.
Jestem zadowolony z rozmów z polskimi władzami, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym i RPO nt. praworządności. Pilnie musimy znaleźć rozwiązania. Zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski - czekamy na konkretne działania i uważnie śledzimy wydarzenia w Sejmie - napisał Frans Timmermans.
Jestem zadowolony, z rozmw z polskimi wadzami, Sdem Najwyszym, Trybunaem Konstytucyjnym i RPO nt. praworzdnoci. Pilnie musimy znale rozwizania. Zbyt wczenie, by wyciga wnioski - czekamy na konkretne dziaania i uwanie ledzimy wydarzenia w Sejmie. pic.twitter.com/0JBrJoHqyN
TimmermansEU9 kwietnia 2018
Wiceszef KE podczas poniedziałkowej wizyty w Warszawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim, wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską.
Frans Timmermans zapowiedział, że będzie przyglądał się temu, co wydarzy się w Sejmie w kwestii złożonych niedawno przez PiS projektów zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz w kwestii projektu nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów. Projekty nie zostały do tej pory oficjalnie skomentowane przez KE.
(ug)