Nie od dziś wiadomo, że co dwie głowy to nie jedna. Wiele nowych firm nie może zacząć działać bez pracowników. Wiele mogłoby, ale osiągną znacznie lepsze rezultaty, jeśli będą miały więcej rąk do pracy. W naszym cyklu Mapa przedsiębiorczości w RMF FM i na RMF24 w tym tygodniu przyglądamy się zakładaniu spółek i zatrudnianiu pracowników. Na Wasze pytania czeka prof. Krzysztof Wach z Katedry Przedsiębiorczości i Innowacji UEK.Możecie je zadawać za pomocą specjalnej platformy, którą znajdziecie poniżej. Każdego dnia publikować będziemy te najciekawsze. W piątek znajdziecie je wszystkie w zbiorczym artykule.

REKLAMA

Załóż spółkę

Chociaż, mówiły jaskółki, że niedobre są spółki, taka forma własności jest przeważnie bardziej stabilna niż jednoosobowa działalność. Oczywiście przed założeniem spółki, warto uzyskać pewność, że wspólników łączy zrozumienie, klarowna wizja podziału obowiązków i kompetencji, kierunków rozwoju i sposobów wydawania nadwyżek. W razie niepowodzenia przedsięwzięcia wcale nie musisz spłacać potem długów. Prawo, umożliwia bowiem powoływanie spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta ostatnia dopuszcza egzekucje wyłącznie na majątku spółki, więc jeśli w prowadzonej działalności coś pójdzie nie tak, to twój osobisty majątek jest bezpieczny.

Zlecaj pracę

ZOBACZ, JAK NA WASZE PYTANIA W UBIEGŁYM TYGODNIU ODPOWIADAŁA ANITA GOŁĘBIEWSKA

Do wyboru jest kilka możliwości zatrudnienia pracownika. Warto rozważyć która będzie najlepsza. Bywa, że do określenia kompetencji kandydata nie wystarczy rozmowa, dlatego warto korzystać ze staży oraz z zatrudniania pracowników na okres próbny trwający od jednego do 3 miesięcy. Umowę o pracę można zawrzeć na czas określony, na czas nieokreślony lub na zastępstwo. Można wreszcie skorzystać z umowy o dzieło lub umowy zlecenia, pod warunkiem, że chodzi o wykonanie konkretnej pracy lub opracowania jakiegoś dzieła. Nie można zgodnie z prawem zatrudnić na taką umowę pracownika na stałe i wymagać 8 godzinnego dnia pracy. Warto też, szczególnie mając nową firmę, rozważyć tzw. outsourcing, czyli zlecenie zewnętrznej firmie obsługi pewnych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Chodzi o zadania, które mają charakter stały bądź cykliczny, związane z informatyką, księgowością czy sprzątaniem. Można wreszcie skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej, o ile potrzeby mają charakter doraźny lub sezonowy, a zlecane zadania wymagają jedynie podstawowych kompetencji.

Zatrudnij pracowników



Dobrze też wiedzieć ile realnie kosztuje zatrudnienie pracownika, po to by za chwilę nie musieć go zwalniać, bo nas na niego nie stać. Odnotujmy, że aby policzyć ile będzie nas kosztować pracownik, do jego wynagrodzenia netto należy dodać 65 procent podatków i innych obciążeń. Koniecznie trzeba też pamiętać, że pracownik etatowy nie może być zwolniony z pracy bez podania przyczyny. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawsze należy podać powód rozwiązania umowy. Pamiętaj, że subiektywne niezadowolenie, z jakości pracy nie jest wystarczającym powodem do rozwiązania umowy. Wskazanie likwidacji stanowiska, jako przyczyny zwolnienia jest niezgodne z prawem, jeśli zatrudnimy na to stanowisko kogoś innego.

CHCESZ WYGRAĆ PIENIĄDZE DLA SWOJEJ FIRMY? SPRAWDŹ JAK


TU MOŻESZ ZADAĆ PYTANIE EKSPERTOWI: