Dyskusja w Sejmie nad rządowym projektem ustawy w sprawie koronawirusa. Przepisami zajęła się sejmowa komisja zdrowia.

REKLAMA

W trakcie prac posłowie ponad podziałami - zdecydowali się między innymi na wykreślenie z przepisów artykułu 13.

Koalicja Obywatelska, Lewica i PiS zrezygnowały z przepisu, według którego Skarb Państwa nie ponosiłby odpowiedzialności za szkody wyrządzone, żeby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Warte odnotowania:Koalicja Obywatelska i Lewica wycofay swoje projekty ustaw ws. koronawirusa,bo udao si wypracowa poprawki do ustawy rzdowej, ktre usatysfakcjonoway opozycj, a zostay zaakceptowane przez @michaldworczyk. Pierwszy taki projekt ponad podziaami od 5 lat?

patrykmichalskiMarch 2, 2020

Pierwotnie taki zapis znalazł się w projekcie, ale budził dużo kontrowersji, bo nowelizacja dawała rządowi i przedstawicielom rządu, czyli wojewodom, szerokie uprawnienia - w tym zajmowanie własności prywatnej.

Posłowie doszli do porozumienia, podkreślając, że w takich przypadkach musi istnieć możliwość odwołania się do ministra, który mógłby uchylić decyzję wojewody, oraz możliwość dochodzenia o odszkodowanie przed sądem.

Art. 13 zosta wykrelony z projektu w wyniku prac komisji https://t.co/qfo5UR1HDn

moanrosaMarch 2, 2020

W debacie strona rządowa brała pod uwagę zmiany proponowane przez opozycję przyznając, że są one potrzebne, a opozycja stwierdziła, że projekt rządowy jest przydatny do walki z koronawirusem, dlatego wycofała swoje projekty.

Jedna z przyjętych poprawek Lewicy zakłada, że większość przepisów ustawy będzie obowiązywała przez 180 dni, niektóre przez rok.

Co jest w ustawie?

Zgodnie z projektem pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Projekt wprowadza też m.in. regulacje zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

W uzasadnieniu projektu napisano, iż "przedkładane regulacje wychodzą naprzeciw wszystkim sytuacjom, w których narasta zagrożenie epidemii i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych u ludzi i wprowadzają niezbędne mechanizmy działania".

Z wnioskiem o pilne zwołanie posiedzenia Sejmu ws. koronawirusa zwrócił się w zeszłym tygodniu do marszałek Elżbiety Witek prezydent Andrzej Duda.

SPRAWDŹ: Koronawirus. Lubelska firma oferuje szybkie testy przesiewowe