Związek Nauczycielstwa Polskiego postuluje wprowadzenie nowego rozwiązania, które ułatwiłoby nauczycielom zdalne nauczanie w czasach walki z koronawirusem. Chodzi o specjalną ulgę podatkową na internet. Apel w tej sprawie został skierowany do wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.
Od 12 marca w szkołach nie odbywają się zajęcia stacjonarne. Od 25 marca wszystkie placówki mają obowiązek prowadzenia nauczania zdalnego.
"W związku z rosnącymi wydatkami związanymi z korzystaniem przez nauczycieli z usług internetowych, Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się o znowelizowanie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.) - w celu wprowadzenia niestandardowego rozwiązania dla nauczycieli, umożliwiającego tej grupie zawodowej skorzystanie w roku 2021 z ulgi podatkowej na internet" - czytamy w piśmie Związku Nauczycielstwa Polskiego do wicepremier Jadwigi Emilewicz.
ZNP chciałby, żeby ulga podatkowa dotyczyła nauczycieli prowadzących kształcenie na odległość na podstawie rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 11 marca w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
"Istotnym jest również fakt, by z ulgi mogli skorzystać wszyscy nauczyciele prowadzący kształcenia w formie zdalnej, a więc również ci nauczyciele, którzy w poprzednich latach z takiej ulgi korzystali" - zaznaczono w piśmie.
Na stronie internetowej Związku podkreślono, że proponowane rozwiązanie jest zasadne ze względu na niskie wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli, które rozpoczynają się od 2600 zł brutto.
Rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis podkreśliła, że nauczyciele pracują zdalnie, korzystając przede wszystkim ze swojego sprzętu komputerowego oraz z prywatnego dostępu do internetu. Przypominała, że już pod koniec marca Związek wystąpił do rządu z wnioskiem o zapewnienie nauczycielom i uczniom bezpłatnego dostępu do sieci.
Na nasz apel rząd nie odpowiedział. Dlatego teraz proponujemy nowe rozwiązanie polegające na wprowadzeniu ulgi podatkowej na internet dla nauczycieli - wyjaśniła Kaszulanis. Takie rozwiązanie w części pokryje koszty związane z pracą na odległość, które od kilku miesięcy ponoszą nauczyciele pracujący zdalnie - dodała.