Szef ukraińskiego MON przygotowuje wnioski o zdymisjonowanie trzech dowódców Sił Zbrojnych Ukrainy. Na początku tego roku liczba ludności Ukrainy w jej granicach z 1991 r. wynosiła 37,6 mln, a na terenach kontrolowanych przez władze w Kijowie 31,6 mln. - wynika z najnowszych danych. Według Eurostatu w sierpniu 2023 r. w krajach UE przebywało 4,2 mln Ukraińców, którzy wyjechali po wybuchu wojny, w Rosji 1,2 mln, a w innych państwach kolejny milion. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie z poniedziałku 13 listopada 2023 r.
Opóźnienia w przyjęciu pakietu środków na pomoc dla Ukrainy mają już wpływ na nasze zdolności, by przekazywać Ukrainie wszystko, czego potrzebuje - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, sytuacja z każdym tygodniem staje się coraz bardziej poważna.
"Putin zbyt wcześnie się cieszy, biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację na świecie. Ponieważ nie tylko będziemy kontynuować nasze wsparcie dla Ukrainy, ale będziemy je nadal rozszerzać i zwiększać" - przekazała Annalena Baerbock, szefowa niemieckiego MSZ zaznaczając, że pomoc dla Ukrainy w kolejnym roku zostanie "znacznie rozszerzone".
Niemcy przekażą Ukrainie dwa kolejne systemy obrony powietrznej IRIS-T.
IRIS-T, to niemiecki pocisk powietrze-powietrze służący do zwalczania celów na krótkich dystansach.
IRIS-Thttps://t.co/iKu68iUriY pic.twitter.com/brfsgHJRzO
UKRINFORMNovember 13, 2023
Ukraińska Prawda informuje, że MON rozważa zdymisjonowanie trzech dowódców Sił Zbrojnych Ukrainy. Według źródeł UP minister obrony Rustem Umerow przygotowuje wniosek o zwolnienie dowódcy Sił Medycznych Sił Zbrojnych Ukrainy Tetiany Ostaszczenki, dowódcy Grupy Operacyjno-Strategicznej oddziałów "Tawria" Ołeksandra Tarnawskiego i dowódcy Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhija Najewa.
Do trzech wzrosła liczba zabitych i do 12 liczba rannych w poniedziałkowym ataku artyleryjskim i rakietowym na Chersoń. Wśród poszkodowanych jest 2-miesięczne dziecko.
Ukraina otrzyma 60 samobieżnych przeciwlotniczych dział Gepard. To systemy produkcji niemieckiej, które Holandia sprzedała Jordanii w 2013 roku. USA odkupiła maszyny i przekaże je Kijowowi.
Wojska ukraińskie wykorzystuje gepardy między innymi do zestrzeliwania dronów. To pomaga zaoszczędzić kosztowną amunicję do systemów obrony powietrznej Patriot i IRIS-T.
Rosyjscy żołnierze na potęgę korzystają z substancji odurzających. Niezależny rosyjskich serwis "Vertska" podaje, że nawet 15 proc. personelu armii FR używa na linii frontu amfetaminy i marihuany.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 13 November 2023.Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/d6uagaiJ0t #StandWithUkraine pic.twitter.com/8De5TUQ2c1
DefenceHQNovember 13, 2023
Masowy ostrzał Chersonia. Około godziny 14:00 szef Zarządu Wojskowego Miasta Chersoń Roman Mroczko poinformował, że wojska rosyjskie ostrzeliwują centrum miasta z tymczasowo okupowanego lewego brzegu. W wyniku ostrzału ambulans i inne samochody zostały zniszczone.
W wyniku ataku zginęła 62-letnia kobieta i 45-letni mężczyzna. Wiadomo na razie o czterech rannych.
Opóźniają się negocjacje w sprawie przyznania Ukrainie pieniędzy z Europejskiego Funduszu Pokoju. Przekazanie Kijowowi 20 miliardów euro opóźnia się - głównie ze względu na sprzeciw Słowacji i Węgier.
Kraje UE mają aktualnie dyskutować nad przyznawaniem Ukrainie pomocy przy udziale tylko niektórych państw unijnych.
"Oznacza to, że nie będzie to 27 krajów członkowskich, ale mniejsza grupa krajów" - mówi szef litewskiego MSZ Gabrielus Landsbergis, który przyznał w rozmowie z Europejską Prawdą, że są szanse na postęp w kwestii pomocy dla Ukrainy.
Kanał Astra informuje o o ataku dronów w obwodzie moskiewskim. Bezzałogowce miały uderzyć na terenie Biura Projektowego Inżynierii Mechanicznej w Kołomnej. To jedno z najważniejszych rosyjskich ośrodków projektowo-badawczych i produkcyjnych pracujących dla wojsk FR. Opracowuje się tam m.in. rakiety Kindżał i Iskander.
USA odkupiły od Jordanii 60 samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, by wysłać je Ukrainie; uzbrojenie zostało wcześniej sprzedane Ammanowi przez Holandię - informuje w poniedziałek holenderski dziennik "De Telegraaf".
Amerykański rząd zapłacił za pojazdy 110 mln euro.
Rząd premiera Marka Ruttego sprzedał wyprodukowane w Niemczech działa, które trafiły do Jordanii w 2016 r., za 21 mln euro, co gazeta określiła jako "śmieszną cenę". Transakcja była wówczas krytykowana jako osłabianie niderlandzkich sił zbrojnych.
W 2033 r. Ukraina będzie mieć od 26 do 35 mln mieszkańców, czyli zdecydowanie mniej niż przed wojną, gdy było ich 45 mln - oświadczyła w poniedziałek dyrektorka Instytutu Demografii i Badań Społecznych Ełła Libanowa w ukraińskiej telewizji.
"Będzie źle. Znacznie gorzej, niż można sobie wyobrazić" - powiedziała Libanowa, pytana o sytuację demograficzną Ukrainy w przyszłości.
Zaznaczyła, że nie ma mowy o powrocie do liczby 45 mln mieszkańców.
Gruziński oficer, który walczył na Ukrainie jako ochotnik, zginął na froncie - poinformowały w poniedziałek media ukraińskie, powołując się m.in. na gruzińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Irakli Kurcikidze poległ dwa dni temu, ale początkowo o jego śmierci powiadomiono tylko rodzinę - podało gruzińskie Radio Swoboda, cytując Wano Nadiradze, który dowodzi gruzińską grupą w ukraińskich siłach zbrojnych.
Ukraina wydaje się nasilać ataki przeciw rosyjskim żołnierzom, logistyce i innym cennym celom na tyłach w Rosji i ukraińskich terenach okupowanych - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Everyone who defends Ukraine and allows it to be what it is: a vibrant and powerful nation. Everyone who fights for it, everyone who assists in the fight, and everyone who advocates for Ukraine's interests around the world. Everyone who trains our soldiers, treats them, develops... pic.twitter.com/2606OkAMap
ZelenskyyUa13 listopada 2023
ISW wymienia przykłady kilku takich działań przeprowadzonych przez stronę ukraińską. I tak, 12 listopada ukraiński wywiad wojskowy (HUR) podał, że ukraińscy partyzanci zaatakowali rosyjski sztab wojskowy w Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu kraju, zabijając co najmniej trzech oficerów rosyjskich.
Tworzenie przez Rosję nowych formacji zbrojnych do wojny przeciw Ukrainie utrudni jej restrukturyzację sił lądowych pod kątem prowadzenia potencjalnej wojny konwencjonalnej z NATO - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Według tego źródła, rosyjskie Ministerstwo Obrony usiłuje przeprowadzić na okupowanych terenach Ukrainy jednocześnie trzy nakładające się na siebie operacje restrukturyzacji swoich oddziałów. Celem krótko- i średnioterminowym jest zagwarantowanie sił wystarczających do prowadzenia walk na Ukrainie.
W niedzielę wieczorem podczas rosyjskiego nalotu na Charków w mieście miały miejsce eksplozje, Rosjanie uderzyli w infrastrukturę cywilną w dzielnicy szewczenkowskiej - poinformowała obwodowa administracja. Alarm przeciwlotniczy w obwodzie charkowskim ogłoszono o godz. 19.21 czasu lokalnego. Siły powietrzne Ukrainy ostrzegły o zagrożeniu bronią balistyczną.