Stany Zjednoczone przygotowują się do ogłoszenia w piątek nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - poinformował portal Politico, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Pakiet będzie prawdopodobnie zawierał kołowe wozy opancerzone Stryker i - co najciekawsze - amunicję GLSDB. Pociski mają zasięg nawet 150 kilometrów.

REKLAMA

Portal Politico poinformował, że następny pakiet pomocy wojskowej będzie obejmował dodatkową amunicję (m.in. pociski artyleryjskie), ale też ośmiokołowe wozy opancerzone Stryker.

W pakiecie prawdopodobnie znajdzie się również amunicja GLSDB. To "zwykłe" bomby lotnicze, które nie są jednak przenoszone przez samolot, ale wynoszone przez silnik rakietowy od pocisku "ziemia-ziemia". Ich zasięg - jak zauważa Politico - wynosi nawet 150 kilometrów. Co ciekawe, pocisk jest w stanie trafić w cel w promieniu jednego metra. Jeśli Ukraińcy faktycznie otrzymają tego typu amunicję, będą w stanie razić wszystkie cele na okupowanych przez siły rosyjskie terytoriach.

According to Politico, new US millitary aid packege for Ukrainr will likely include GLSDB munition developed by Saab and Boing. GLSDB has a range of 150 km and it can hit the target within a radius of one meter. JUST DO IT!https://t.co/4lyznKThN4 pic.twitter.com/QZH3hEApWx

bayraktar_1loveJanuary 18, 2023

Abramsów nie będzie

W środę wieczorem wiceminister obrony USA ds. politycznych Colin Kahl przekazał, że Stany Zjednoczone nie przekażą na razie Ukrainie czołgów Abrams. Także "Politico" podkreślał, że w najnowszym pakiecie nie należy się raczej spodziewać przekazania siłom ukraińskim czołgów M1 Abrams.

Niechęć administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena do przekazania Ukrainie Abramsów wynika z trudności logistycznych i konserwacyjnych czołgów, a nie z obawy, że ich transfer może doprowadzić do eskalacji konfliktu - powiedział jeden z amerykańskich urzędników, pragnących zachować anonimowość. Ta sama osoba zauważa, że USA pomogły Ukrainie zdobyć czołgi z czasów sowieckich i popierają decyzję Wielkiej Brytanii o wysłaniu kilkunastu czołgów Challenger 2.

Dwie osoby zaznajomione ze sprawą przekazały, że najnowszy pakiet pomocy wojskowej nie będzie również zawierał systemu rakiet taktycznych dalekiego zasięgu, w zasięgu których mogłaby znaleźć się Moskwa. Pomimo próśb władz w Kijowie, administracja Bidena wzbrania się przed przekazaniem amunicji dalekiego zasięgu z obawy przed sprowokowaniem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Wierzymy, że zaopatrzenie w nowoczesne czołgi znacząco pomoże i poprawi zdolność Ukraińców w trwających obecnie walkach i do jeszcze skuteczniejszej walki w przyszłości - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, odnosząc się do zapowiedzi państw europejskich nt. przekazania Ukrainie czołgów. Odmówił jednocześnie komentarza w sprawie nadchodzącego pakietu pomocy wojskowej USA.

Ważne spotkanie w Ramstein

Biały Dom nie zatwierdził jeszcze pakietu, który wciąż jest analizowany i może jeszcze ulec zmianie. Urzędnicy spodziewają się jednak jego ogłoszenia w związku ze spotkaniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, co będzie miało miejsce w piątek. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Mark Milley spotkają tam ze swoimi odpowiednikami w celu omówienia nowej pomocy dla Ukrainy.

Spotkanie zbiega się w czasie z ostrzeżeniami Kijowa o przygotowaniach wojsk rosyjskich do rozpoczęcia nowej dużej ofensywy, której celem ma być zajęcie Kijowa. Przedstawiciele ukraińskiego wywiadu ostrzegli, że Kreml planuje przeprowadzić nową mobilizację 500 tysięcy poborowych. Dodatkowo w poniedziałek rozpoczęły się wspólne ćwiczenia wojsk białoruskich i rosyjskich.

Zachód zwiększa pomoc militarną dla Ukrainy

Kraje zachodnie w ostatnich tygodniach znacząco zwiększają pomoc militarną dla Ukrainy. Ma to pomóc ukraińskiemu wojsku stworzyć nowe jednostki pancerne, które mogłyby wziąć udział w prognozowanych na wiosnę i lato ciężkich walkach.

Pod koniec ubiegłego roku Stany Zjednoczone i Holandia zgodziły się sfinansować modernizację ok. 90 radzieckich czołgów T-72, które były w posiadaniu Czech. Na początku roku Niemcy podjęły decyzję o przekazaniu Ukrainie ok. 40 bojowych wozów piechoty Marder, Amerykanie - ok. 50 bojowych wozów piechoty Bradley i Francuzi - opancerzone pojazdy kołowe AMX-10 RC.

Będąca w środę z wizytą w Kijowie minister obrony Kanady Anita Anand przekazała z kolei, że jej kraj przekaże Ukrainie ok. 200 transporterów opancerzonych Senator.