Ukraińskiej stolicy grozi epidemia odry. Trzeba jak najszybciej zaszczepić dzieci, szczepionek jest pod dostatkiem - napisały władze miejskie Kijowa na swojej stronie internetowej. "Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapobiec wybuchowi epidemii odry, takiej jak ta, która miała miejsce w 2018 roku" - poinformowała dyrekcja Departamentu Zdrowia Administracji Państwowej Miasta Kijowa podkreślając, że rośnie liczba zachorowań.

REKLAMA

Nie przytoczono danych liczbowych, ale podkreślono, że obserwowany jest "ogromny wzrost" przypadków odry, który powtarza się co 5-6 lat.

Władze Rumunii na początku grudnia ogłosiły epidemię odry.

Władze Kijowa przypominają, że szczepienia pozostają jedynym skutecznym środkiem ochrony przed odrą, która jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób na świecie.

Na 10 niezaszczepionych osób, które mają kontakt z osobą chorą, dziewięć zachoruje.

"Musimy zrozumieć, że przyczyną wybuchów epidemii odry są niezaszczepione dzieci. Choroba zaczyna się od nich, a dopiero potem rozprzestrzenia się na dorosłych. Dlatego zwracamy się przede wszystkim do rodziców. Już teraz skontaktujcie się ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym, aby upewnić się, że wasze dziecko jest zaszczepione" - apelują władze miejskie Kijowa dodając, że szczepienie jest darmowe.

"Odra jest bardzo niebezpieczną chorobą. Powoduje niebezpieczne powikłania, które mogą doprowadzić do śmierci. Zaszczepione dzieci mają bardzo małe szanse zachorować, a jeśli już zachorują, to łagodnie, bez konsekwencji dla ich zdrowia i przyszłego życia. Tylko dwa kroki - konsultacja z lekarzem i szczepienie zgodne z kalendarzem szczepień - zagwarantują bezpieczeństwo dziecka, rodziny i innych osób" - apelują władze Kijowa.

Ukraina: Otrzymaliśmy 1,34 mld USD w ramach projektu Banku Światowego

25 grudnia Ukraina poinformowała, że otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 1,34 mld USD w ramach projektu Banku Światowego. Pakiet pomocowy składa się z 1,086 mld pożyczki od Banku Światowego, grantów w wysokości 190 mln USD od Norwegii, 50 mln od USA i 20 mln USD od Szwajcarii.

Resort finansów Ukrainy podkreślił, że pieniądze będą wykorzystane na pokrycie wydatków budżetu, niezwiązanych z obronnością, takich jak wypłaty emerytur czy wynagrodzeń dla pracowników służb ratunkowych.

"Międzynarodowe wsparcie finansowe stanowi istotny wkład w utrzymanie ukraińskiej finansowej i gospodarczej stabilności i pozwala nam na pokrycie głównych wydatków socjalnych podczas wojny" - zaznaczył minister finansów Serhij Marczenko.