90 samochodów skonfiskowanych w ostatnich trzech tygodniach za jazdę po pijanemu w obwodzie czerniowieckim Ukrainy zostanie przekazanych na potrzeby armii - poinformował w czwartek portal Suspilne, powołując się na rzeczniczkę policji drogowej w obwodzie Juliję Zamerzlak.
Na potrzeby armii przekazano też około 300 pojazdów organów władzy państwowej, przedsiębiorstw i osób fizycznych, skonfiskowanych w celu bezpłatnego wykorzystania na mocy ustawy o mobilizacji.
Pojazdy te zostaną zwrócone właścicielom miesiąc po ogłoszeniu demobilizacji, a za ich uszkodzenie przewidziano rekompensatę.
Jest to możliwe. Do tej pory obowiązywały przepisy z ustawy o Powszechnym Obowiązku Obrony RP z 1967 roku oraz o Kodeks postępowania administracyjnego z 1960 roku. W minionym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę o obronności, w której również znajduje się zapis dotyczący konfiskaty pojazdu przez wojsko.
Na urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony Państwa- czytamy w ustawie z lat sześćdziesiątych.
Różnica w zapisie wobec najnowszej ustawy o obronności polega na dodaniu zapisu, że oprócz przygotowania obrony Państwa, do celów tych należy również zwalczanie klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzanie kryzysowe.
W przypadku odmowy oddania pojazdu w czasie mobilizacji lub wojny grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.
We październiku 2021 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie projekt rozporządzenia Rady Ministrów, które zakłada, że 716 właścicieli samochodów może w 2022 roku otrzymać zawiadomienie o planach zajęcia ich pojazdu przez wojsko na cele obronności kraju.
Armia jest zainteresowana przede wszystkim pojazdami typu SUV, samochodami dostawczymi, a także mikrobusami i autobusami.
W czasie pokoju z reguły te pojazdy mogą być zarekwirowane na dobę, niekiedy na tydzień.
Za zajęcie samochodu przysługuje właścicielowi ryczałt w wysokości prawie 300 złotych na dobę. W sumie na te ryczałty przewidziano w przyszłym roku ponad 240 tysięcy złotych.