Gwiazdy światowego tenisa i fani tego sportu zastanawiają się, co dzieje się z Shuai Peng. Chińska tenisistka nie była widziana od początku listopada. Wówczas Peng oskarżyła byłego wicepremiera chińskiego rządu o molestowanie. W środę szef organizacji WTA otrzymał maila, w którym była liderka rankingu deblistek wycofuje się z oskarżeń. Simon Steve wątpi jednak w jego autentyczność.

REKLAMA

"Jestem zdruzgotana i wstrząśnięta wieściami o mojej rówieśniczce, Shuai Peng. Mam nadzieję, że jest bezpieczna i zostanie odnaleziona jak najszybciej. To musi być wyjaśnione, nie możemy milczeć. W tym niesamowicie trudnym czasie wysyłam miłość do niej i jej rodziny" - tak do sprawy zaginięcia Shuai Peng odniosła się Serena Williams. Od kilku dni tenisowe środowisko publikuje posty z hasztagiem #WhereIsPengShuai domagając się wyjaśnienia co stało się z Chinką. Wśród tych, którzy publicznie pytają o Shuai Peng jest Agnieszka Radwańska, a także WTA, czyli organizacja tenisistek.

I am devastated and shocked to hear about the news of my peer, Peng Shuai. I hope she is safe and found as soon as possible. This must be investigated and we must not stay silent. Sending love to her and her family during this incredibly difficult time. #whereispengshuai pic.twitter.com/GZG3zLTSC6

serenawilliamsNovember 18, 2021

#WhereIsPengShuai pic.twitter.com/nJf2og3XYy

ARadwanskaNovember 18, 2021

#WhereIsPengShuai pic.twitter.com/t8SPCrqnMl

WTANovember 18, 2021

Yes, these accusations are very disturbing. Ive known Peng since she was 14; we should all be concerned; this is serious; where is she? Is she safe? Any information would be appreciated. https://t.co/RH0aYCDqQm

ChrissieEvertNovember 14, 2021

W środę do szefa WTA Steva Simona trafił e-mail rzekomo wysłana przez zaginioną tenisistkę. Treść wiadomości opublikowano na twitterowym koncie CGTN - chińskiego kanału telewizyjnego nadającego w języku angielski, a należącego do tamtejszej publicznej telewizji. Była liderka światowego rankingu deblistek miała zdementować w nim prawdziwość oskarżeń dotyczących molestowania oraz zapewnić, że przebywa w domu i ma się dobrze. Zwróciła się także do WTA o weryfikowanie u niej wcześniej informacji na jej temat, które mają być zamieszczane na stronie zarządzającej cyklem kobiecych turniejów tenisowych organizacji i opublikowanie dopiero po uzyskaniu jej zgody.

"Mam nadzieję promować chiński tenis razem z wami, jeśli będę miała na to szansę w przyszłości. Mam nadzieję, że będzie on się stale rozwijał" - "napisała" 35-letnia zawodniczka.

"Oświadczenie tylko zwiększyło moje obawy"

W środowy wieczór do sprawy swoim oświadczeniem odniósł się Simon.

"Oświadczenie opublikowane dziś przez chińskie media państwowe, które dotyczy Shuai Peng, tylko zwiększyło moje obawy dotyczące jej bezpieczeństwa i miejsca pobytu. Ciężko mi uwierzyć, że to naprawdę ona napisała e-maila, którego otrzymaliśmy lub wierzy w to, co jest w nim jej przypisane. Wykazała się niesamowitą odwagą, opisując zarzut przemocy seksualnej ze strony byłego czołowego przedstawiciela chińskiego rządu. WTA i reszta świata potrzebują niezależnego i weryfikowalnego dowodu, że jest bezpieczna. Wielokrotnie próbowałem się z nią skontaktować za pomocą różnych środków komunikacji, ale bezskutecznie" - zaznaczył działacz.

Jak dodał, Peng musi mieć możliwość swobodnego wypowiadania się, bez przymusu lub zastraszania z czyjejkolwiek strony.

"Jej zarzut napaści na tle seksualnym musi być uszanowany, zbadany z pełną przejrzystością i bez cenzury" - podkreślił.

Prominentny działacz partii oskarżony o molestowanie

Nazwisko Chinki od kilku tygodni bardzo często przewija się w tenisowym środowisku, ale i poza nim. Na początku listopada na platformie Weibo oskarżyła byłego wicepremiera chińskiego rządu Gaoli Zhanga o zmuszanie przed laty do seksu, chociaż później ich związek był dobrowolny. Nie podała szczegółów, ale przyznała, że nie może udowodnić tych oskarżeń. Około pół godziny po publikacji wpis został usunięty. Mimo to zrzuty ekranu były udostępniane prywatnym grupom na platformach WeChat i iMessage.

Peng nie odpowiedziała na prośbę o komentarz przesłaną na jej konto na Weibo. Agencja marketingu sportowego APG, która ją reprezentuje, także nie udzieliła żadnych informacji. Biuro Informacyjne Chińskiej Rady Państwa nie odpowiedziało na prośby o komentarz, a zapytany o to na codziennym briefingu rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin powiedział, że nie jest świadomy problemu i że "to nie jest pytanie związane ze sprawami zagranicznymi".

75-letni Zhang jest wysokiej rangi politykiem Partii Komunistycznej. W latach 2013-2018 był jednym z czterech wicepremierów Chin.

Peng na początku 2014 roku była numerem jeden światowego rankingu deblistek. W grze podwójnej wywalczyła dwa wielkoszlemowe tytuły - w 2013 roku w Wimbledonie i rok później we French Open.