Leki są nieodłączną częścią każdej terapii, ratują ludzkie zdrowie i życie. Wszyscy korzystają z medykamentów, ale nie wszyscy wiedzą, jak się z nimi obchodzić. Najważniejsze zasady – przypominają eksperci kampanii edukacyjnej „Uwaga na leki – sprawdź zanim weźmiesz”.
Pierwsza odsłona akcji porusza temat właściwego przechowywania leków - tym bardziej gorący, ponieważ tegoroczne, upalne lato miało wpływ na niejedną tabletkę, kapsułkę, maść czy syrop, wpływając na aktywność substancji czynnej leku i powodując jej zmianę na substancję niebezpieczną dla zdrowia - czytamy na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej, która wraz z Narodowym Instytutem leku zorganizowała kampanię informacyjną "Uwaga na leki".
Eksperci zachęcają do czytania ulotek dołączonych do leków i rozmowy z farmaceutą na ich temat. Zajmuje to chwilę, a uzbraja pacjenta w niezbędną wiedzę. Po drugie, trzeb zadbać o odpowiedni transport leków. Nie wolno zostawiać ich w nagrzanym samochodzie, a do przewożenia preparatów wymagających warunków chłodniczych należy używać specjalnych torebek termoizolacyjnych.
Niewłaściwie przechowywany antybiotyk, czy insulina, mogą nie zadziałać tak jak powinny, a to bezpośrednio zagraża zdrowiu lub życiu.
Tymczasem Polacy niewłaściwie przechowywują leki w domu. Średnio co drugi z nas trzyma je w kuchni lub w łazience. W tych miejscach są narażone na działanie wilgoci i wysokich temperatur.
Medykamentów nie należy też trzymać w lodówce, gdyż zarówno chłód, jak i podwyższona wilgotność może negatywnie wpływać na ich jakość.
(mc)