Hiszpania pokonała Chorwację 3:0 (3:0) w meczu grupy B piłkarskich mistrzostw Europy. W 80. minucie sędzia po analizie VAR nie uznał bramki zdobytej przez zespół z Bałkanów. Hiszpan Lamine Yamal został najmłodszym uczestnikiem Euro w historii.

Starcie Hiszpanii z Chorwacją zapowiadało się najciekawiej z sobotnich meczów Euro 2024 z racji osiągnięć obu drużyn: Hiszpanie to trzykrotni mistrzowie Europy (1960, 2008, 2012), a Chorwaci są medalistami dwóch ostatnich mistrzostw świata - srebrnymi z Rosji (2018) i brązowymi z Kataru (2022). Na poprzednich mistrzostwach Europy w 2021 roku spotkali się w Kopenhadze w 1/8 finału i po pasjonującym widowisku po dogrywce wygrali Hiszpanie 5:3.

Hiszpanie objęli prowadzenie w 29. minucie. Fabian Ruiz zagrał między dwóch obrońców do Alvaro Moraty. Hiszpan wygrał pojedynek biegowy, a następnie płaskim strzałem pokonał bramkarza.

sport_tvpplJune 15, 2024

Trzy minuty później Fabian Ruiz podwyższył prowadzenie. Zawodnik PSG zakręcił Chorwatami przed ich polem karnym, a następnie pokonał Livakovicia.

Rozpdzaj si Hiszpanie Strzelcem drugiej bramki #ESPCRO NA YWOhttps://t.co/bTpMOApoue pic.twitter.com/EwGLuZ8fPa

W 41. minucie blisko kontaktowej bramki byli Chorwaci. Gvardiol dostał bardzo dobrą piłkę w polu karnym Hiszpanów, jednak zamiast strzelać podawał wzdłuż bramki do Budimira. Chorwacki napastnik nie zdołał jednak zamknąć tej akcji.

W doliczonym czasie pierwszej połowy błysnął Yamal. 16-latek dośrodkowywał, a Carvajal wyprzedził obrońców chorwackich i - dotykając piłkę czubkiem buta - strzelił trzecią bramkę dla Hiszpanii.

Hiszpania prowadzi ju : Lamine Yamal Dani Carvajal #ESPCRO NA YWOhttps://t.co/bTpMOApoue pic.twitter.com/J3Dt643LyV

Po przerwie Chorwaci pokazali charakter, rzucili się do ataku i w 54. minucie byli bardzo bliscy zdobycia bramki. W ogromnym zamieszaniu w polu karnym strzelał Josip Stanisic i Hiszpanów uratowała tylko ofiarna interwencja obrońcy Marca Cucurelli. Piłka wróciła jeszcze do Andreja Kramarica, ale jego główkę obronił bramkarz Unai Simon.

Najlepszą okazję Chorwaci zmarnowali w 80. minucie. Najpierw po błędzie Simona w doskonałej sytuacji znalazł się Bruno Petkovic i gdy już miał przed sobą pustą bramkę, zahaczył go Rodri.

Po interwencji VAR sędzia Michael Oliver ukarał Hiszpana żółtą kartką i podyktował rzut karny. Strzelał sam poszkodowany, Simon odbił w bok piłkę, która po podaniu jednego z Chorwatów wróciła do Petkovica, a ten skierował ją do siatki. Arbiter nie uznał jednak bramki, gdyż Ivan Perisic za wcześnie wbiegł w pole karne.

wci bez bramki Ivan Perisic zbyt szybko wbieg w pole karne. #ESPCRO NA YWOhttps://t.co/bTpMOApoue pic.twitter.com/ifEG88f3fY

Yamal najmłodszym w historii piłkarzem, który zagrał w ME

W pierwszym składzie Hiszpanów znalazł się Lamine Yamal. W wieku 16 lat i 338 dni został najmłodszym w historii piłkarzem, który zagrał w mistrzostwach Europy.

Do tej pory rekord w tym względem należał do Kacpra Kozłowskiego. Polak w 2021 roku pojawił się na boisku w meczu z Hiszpanią (1:1) w Sewilli mając 17 lat i 246 dni.

O 21 w Dortmundzie rozpocznie się drugi mecz tej grupy: Włochy zagrają z Albanią.

Bramki: 1:0 Alvaro Morata (29), 2:0 Fabian Ruiz (32), 3:0 Dani Carvajal (45+2).

Hiszpania: Unai Simon - Dani Carvajal, Robin Le Normand, Nacho Fernandez, Marc Cucurella - Pedri (59. Dani Olmo), Rodri (86. Martin Zubimendi), Fabian Ruiz - Lamine Yamal (86. Ferran Torres), Alvaro Morata (67. Mikel Oyarzabal), Nico Williams (67. Mikel Merino).

Chorwacja: Dominik Livakovic - Josip Stanisic, Josip Sutalo, Marin Pongracic, Josko Gvardiol - Luka Modric (65. Mario Pasalic), Marcelo Brozovic, Mateo Kovacic (65. Luka Sucic) - Lovro Majer, Ante Budimir (56. Ivan Perisic), Andrej Kramaric (72. Bruno Petkovic).

Żółta kartka - Hiszpania: Rodri.

Sędzia: Michael Oliver (Anglia). Widzów 68 844.

W 80. minucie Bruno Petkovic (Chorwacja) nie wykorzystał rzutu karnego.

Bezpośredni awans do fazy pucharowej uzyskają po dwie czołowe drużyny z sześciu grup oraz cztery najlepsze ekipy, z tych sklasyfikowanych na trzeciej pozycji. Może się więc zdarzyć, że pierwszą część rozgrywanego w Niemczech turnieju przebrną wszystkie trzy potęgi z grupy B.

Hiszpania to trzykrotny mistrz Europy (1964, 2008 i 2012) - jest pod tym względem na pierwszym miejscu w klasyfikacji wszech czasów, ex aequo z Niemcami. Włosi triumfowali dwukrotnie, a Chorwacja pozostaje na razie bez trofeum.