Za nami trzeci dzień akcji "Zaszczep się w majówkę". W jej ramach, w 16 miastach wojewódzkich pojawiły się mobilne punkty szczepień - namioty, ciężarówki i kontenery, w których można było zaszczepić się przeciw Covid-19 "z marszu", bez wcześniejszych zapisów. Wystarczyło e-skierowanie. Inicjatywa cieszyła się tak dużą popularnością, że Białystok i Gorzów Wielkopolski zdecydowały o przedłużeniu działania mobilnych punków.
W ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" w 16 miastach wojewódzkich pojawiły się mobilne punkty szczepień, w których można było przyjąć jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson.
Preparat chętni dostawali bez zapisów, wymagane było jednak skierowanie. Informację o tym można było sprawdzić, wchodząc na internetowe konto pacjenta.
Zaletą inicjatywy był dla części osób dostęp do preparatu firmy Johnson & Johnson - szczepionki wymagającej podania wyłącznie pojedynczej dawki.
Sporym zainteresowaniem przez wszystkie 3 dni trwania akcji cieszył się mobilny punkt szczepień na Rynku Głównym w Krakowie. Zaszczepiono tam 3,5 tys. osób. Jak poinformował wojewoda Łukasz Kmita, pierwszego i drugiego dnia szczepień przeciw Covid-19 wydano po 1,2 tysiąca dawek preparatu firmy Johnson&Johnson. W poniedziałek, który był trzecim dniem akcji, preparat przyjęło 1,1 tys. osób.
W mobilnym punkcie na Placu Bankowym w Warszawie w poniedziałek przygotowano 1300 dawek preparatu firmy Johnson & Johnson. Kolejka chętnych zaczęła ustawiać się już w środku nocy. Ani chłód, ani przelotny deszcz nie odstraszyły warszawiaków. Setki chętnych mimo niesprzyjającej pogody przyszło do punktu na placu Bankowym, aby przyjąć szczepionkę przeciw Covid-19. W ciągu trzech dni trwania akcji zastrzyk przyjęło około 3,5 tys. osób.
Przez trzy dni akcji "Zaszczep się w majówkę" w mobilnym punkcie w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie przeciw Covid-19 zaszczepiono ponad 3 tys. osób. Przedłużono także godziny otwarcia punktu szczepień, żeby mogli skorzystać z niego wszyscy chętni.
3405 to liczba osób, które zaszczepiły się w ciągu trzech dni we Wrocławiu w mobilnym punkcie szczepień. Podobny wynik, bo liczący 3614 osób, zanotowano w Toruniu. W Kielcach było to 1,4 tys. osób.
W Łodzi z kolei zastrzyk od soboty otrzymało 1,7 tys. osób. Akcja dużą popularnością cieszyła się także w Poznaniu. Szczepionkę w ciągu trzech dni przyjęło 3,5 tys. osób.
3120 mieszkańców zaszczepiło się w miniony weekend w mobilnym punkcie uruchomionym w Parku Śląskim w Chorzowie w ramach akcji "Zaszczep się w majówkę". Pozostało 380 dawek szczepionki, które zostaną wykorzystane w punkcie szczepień powszechnych w Katowicach.
Akcję szczepień przedłuża Białystok. Potrwa ona do wtorku. Przez trzy dni zaszczepiono w mobilnym punkcie przy Pałacu Branickich ponad 1,3 tys. osób.
Trzeci dzie akcji #ZaszczepSiwMajwk w #Biaymstoku dobieg koca! Dzi zaszczepio si 457 osb. #Wojewodapodlaski zdecydowa o przedueniu akcji o jeden dzie - medycy na dziedzicu Paacu Branickich bd czekali te jutro w godz. 10 -17. pic.twitter.com/XKVB86746c
PodlaskiUWMay 3, 2021
Na podobny krok zdecydował się również Gorzów Wielkopolski.
Uruchomiony na czas majówki mobilny punkt szczepień przeciw Covid-19 w Gorzowie Wlkp. przedłuża pracę. Będzie można zaszczepić się w nim także we wtorek i środę (4 i 5 maja 2021 roku) - poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński. Od soboty do poniedziałku w mobilnym punkcie zaszczepiło się 1950 osób.
Jak zapowiadał jeszcze przed rozpoczęciem akcji, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk: Akcja “Zaszczep się w majówkę" [przyp. - RMF] to przede wszystkim funkcja o charakterze informacyjnym przez najbliższe trzy dni, ale później te punkty ruszą do innych miejscowości, między innymi do powiatów, w których jest mniej punktów szczepień.
Takie działanie ma na celu zwiększenie dostępu do szczepionek i wyeliminowanie "białym plan" na mapie kraju, czyli miejsc, gdzie wciąż jest najmniej zaszczepionych.