Projektant Tomasz Ossoliński poinformował, że przygotowuje dla Olgi Tokarczuk suknię na bankiet królewski, który odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie. Na razie nie wiadomo, w czyjej kreacji pisarka odbierze literacką Nagrodę Nobla 10 grudnia.

REKLAMA


W związku z pojawiającymi się pytaniami postanowiłem, po ustaleniu tego z Panią Olgą Tokarczuk, że czas ogłosić, iż przygotowuję noblistce suknię na bankiet królewski, który odbędzie się w Sztokholmie 10 grudnia - poinformował Ossoliński. Dodał, że pracuje też nad garniturami oraz frakami dla męża i syna pisarki.

Obecnie skupiam się na tym, żeby stworzyć kreacje, proszę więc o niezadawanie dalszych pytań i cierpliwie poczekać na finalny efekt, który zobaczą Państwo w relacjach ze Sztokholmu - podkreślił projektant.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 roku otrzymała go Wisława Szymborska.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Ceremonia wręczenia nagród Nobla odbywa się w rocznicę śmierci Alfreda Nobla 10 grudnia w Sztokholmie oraz Oslo (Pokojowa Nagroda Nobla). Poprzedza je intensywny tydzień noblowski, podczas którego laureaci m.in. mają odczyty, konferencje prasowe, a także spotykają się z uczniami szkół oraz studentami.

Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro). Laureaci otrzymują także z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa noblowski złoty metal oraz dyplom. Punktem kulminacyjnym uroczystości jest bankiet w ratuszu w Sztokholmie.