Wbrew wcześniejszym komunikatom okazało się, że to nie rosyjskie drony zaatakowały wieczorem centralne dzielnice Kijowa, a ukraińskie siły przeciwlotnicze zostały zmuszone do zestrzelenia własnej maszyny. Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie zwiększyła się obecność rosyjskich okrętów wojennych, prowadzących działania szpiegowskie dotyczące podwodnych linii telekomunikacyjnych, służących do przesyłu internetu - podała telewizja CNN Portugal. "Belgia przygotowuje nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy" - poinformował premier tego kraju Alexander De Croo na wspólnej konferencji prasowej w Hadze z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Holandii Markiem Ruttem. Czwartek jest 435. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią zebraliśmy w relacji na żywo z 04.05.2023 r.
Ukraińskie Siły Powietrzne informują, że to nie "rosyjski dron" przeleciał nad Kijowem. Według najnowszych doniesień, to ukraiński Bayraktar wymknął się spod kontroli i zagrażał infrastrukturze miasta, w związku z czym zdecydowano się na jego zestrzelenie. "Szkoda, ale taka jest technologia i takie przypadki się zdarzają. Prawdopodobnie jest to usterka techniczna, przyczyny są ustalane" - napisali w komunikacie Ukraińcy.
"On May 4 at abt 8pm, a Bayraktar TB2 UAV lost control on a scheduled flight in Kyiv oblast.As the UAV's uncontrolled presence in the capital city's skies could have led to undesirable consequences, it was decided to use mobile fire teams" - AF Command https://t.co/aIUvNAIMuw https://t.co/MJa9VvKVXD
loogundaMay 4, 2023
Rosjanie rozbudowują oddziały ratownicze i formacje obrony cywilnej w obwodzie kaliningradzkim i na Północnym Kaukazie - ogłosił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Władze Rosji miały uznać te tereny za zagrożone możliwymi "działaniami zbrojnymi".
Uzupełniane są głównie jednostki podległe rosyjskiemu ministerstwu ds. sytuacji nadzwyczajnych. Większość funkcjonariuszy tego resortu woli pełnić służbę w Kaliningradzie lub na Północnym Kaukazie, dlatego Kreml ma trudności ze skompletowaniem analogicznych oddziałów na okupowanych terenach Ukrainy - dodano w komunikacie rządowego serwisu.
Państwowe rosyjskie media informowały m.in. o fortyfikacjach budowanych w pobliżu granicy z Ukrainą, zbrojnej operacji ukraińskich "dywersantów" w obwodzie briańskim na początku marca, a także domniemanym ataku ukraińskich dronów na Kreml, do którego miało dojść w nocy z wtorku na środę.
Rosyjscy korespondenci wojskowi twierdzą, że w Zbiorniku Kachowskim, oddzielającym w zasadzie siły ukraińskie i rosyjskie na południu Ukrainy, gwałtownie podniósł się poziom wody. Ich zdaniem, przyczyną ma być rzekome otwarcie przez Ukraińców śluz w górnym biegu Dniepru.
Moment zestrzelenia drona nad Kijowem.
Ukraińcy planują obniżyć maksymalny wiek poboru z 27 do 25 lat. Odpowiedni projekt ustawy został już opracowany - poinformowało Ministerstwo Obrony.
Od piątku w kontrolowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego obowiązuje zakaz sprzedaży mocnych alkoholi.
W rejonie sołomjanskim w Kijowie wybuchł pożar w czteropiętrowym budynku - poinformował burmistrz miasta Witalij Kliczko. Według niego, do pożaru mogły doprowadzić szczątki zestrzelonego drona, które spadły na budynek. Nikt nie ucierpiał.
Ukraińska agencja UNIAN poinformowała, że zakończył się nalot na Kijów. Odgłosy eksplozji ustały.
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że nad Kijowem zestrzelono drona.
Najpierw w nocy z wtorku na środę dwa drony zaatakowały Kreml, a dziś w Moskwie nastąpiła awaria systemu GPS. Doniesienia u rosyjskiego giganta internetowego potwierdzili dziennikarze portalu RBK.
Polska i Łotwa są w awangardzie państw, które starają się wspierać Ukrainę i doprowadzić do pokonania Rosji - powiedział Polskiej Agencji Prasowej w Rydze wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński.
Rosyjskie drony zaatakowały wieczorem centralne dzielnice Kijowa. Słychać było dziesiątki wystrzałów dział przeciwlotniczych i serie karabinów maszynowych, na niebie widoczne były rakiety lecące w kierunku wrogich celów.
Bezzałogowce nadleciały m.in. z kierunku północno-zachodniego; głośne eksplozje rozległy się nad siedzibą placówki Polskiej Agencji Prasowej w Kijowie krótko po ogłoszeniu alarmu powietrznego o godzinie 19:00.
Kijowska Miejska Administracja Wojskowa potwierdziła, że nad miastem działa obrona powietrzna.
Chcemy otrzymać jasny komunikat jeszcze w trakcie wojny z Rosją, że wstąpimy do NATO po zakończeniu tego konfliktu - oświadczył w Hadze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się tam z premierami Holandii i Belgii, Markiem Ruttem i Alexandrem de Croo.
Wywiad USA nadal nie wie, kto stoi za atakiem dronów na Kreml - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na anonimowego amerykańskiego urzędnika.
Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie zwiększyła się obecność rosyjskich okrętów wojennych, prowadzących działania szpiegowskie dotyczące podwodnych linii telekomunikacyjnych, służących do przesyłu internetu - podała telewizja CNN Portugal.
Rosyjscy żołnierze stacjonujący w obwodach briańskim i kurskim, przy granicy z Ukrainą, otrzymali ukraińskie mundury. Takie działania wroga wskazują na możliwość prowokacji, np. aktu terroryzmu na terytorium Rosji lub wzięcia zakładników - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
W Sewastopolu, nieopodal lotniska Belbek, siły obrony powietrznej zniszczyły drona.
"Rosyjska propaganda szerzy kłamstwa o polskich planach napaści na Niemcy" - przekazał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
"Byłem Polakiem - obywatelem Ukrainy" - pod takim hasłem otwarto w Kijowie wystawę poświęconą obywatelom ukraińskim polskiego pochodzenia, którzy polegli na frontach trwającej od 2014 r. wojny obronnej z Rosją.
Rosja może wykorzystać rzekomy atak dronów na Kreml jako pretekst do eskalacji wojny z Ukrainą. Apelujemy do Moskwy, by nie podejmowała takich działań - oznajmił szef dyplomacji UE Josep Borrell przed spotkaniem Rady ds. Zagranicznych, czyli przedstawicieli MSZ krajów członkowskich.
Kazachstan od 8 maja wprowadzi zakaz transportu produktów ropopochodnych do rosyjskiego portu Tamań w rosyjskim Kraju Krasnodarskim - poinformowała agencja Reutera.
W najbliższym tygodniu wybieram się do Strasburga i przedstawię ambasadorom przy Radzie Europy zebrane przez nas dowody przeciwko Alaksandrowi Łukaszence - tak na antenie internetowego Radia RMF24 mówił Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce, a dziś jeden z liderów białoruskiej opozycji i przewodniczący Narodowego Zarządu Antykryzysowego.
Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak stwierdził, że atak dronów na Kreml to "absolutna inscenizacja".
Odbudowanie sił lądowych Rosji może zająć 5-10 lat - ocenił w Senacie dyrektor Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony (DIA) gen. Scott Berrier.
Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines stwierdziła, że bez mobilizacji Rosja będzie miała trudności z podtrzymaniem nawet skromnych działań ofensywnych na Ukrainie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył z wizytą do Holandii. Nie tylko podziękował za dotychczasowe wsparcie w wojnie z Rosją, ale i po raz kolejny zaapelował o przekazanie siłom ukraińskim myśliwców wielozadaniowych F-16. Premier Holandii Mark Rutte zapewnił, że "rozmowy w tej sprawie postępują".
W mieście Wałdaj w obwodzie nowogrodzkim spłonął wojskowy urząd meldunkowy i poborowy.
In the city of Valdai , the military registration and enlistment office burned down.The regional Investigative Committee filed a criminal case for negligence"... Surely, it is unthinkable that maybe someone INTENTIONALLY burned it to the ground. pic.twitter.com/a7zkyjA8ze
officejjsmartMay 4, 2023
Unia Europejska uniezależnia się od energii Władimira Putina szybciej niż zakładano. Amerykański gaz w ciągu najbliższych lat zastąpi 1/3 rosyjskiego. Ma być też import z nowych kierunków. Jaką rolę może w tym nowym energetycznym układzie odegrać Maroko i inne państwa rogu Afryki? O tym z Maciejem Pawłowskim, ekspertem ds. migracji, gospodarki i polityki państw basenu Morza Śródziemnego z Instytutu Nowej Europy rozmawiał w Marcin Jędrych w internetowym Radiu RMF24.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, aby Rosja użyła broni nuklearnej - powiedziała dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Zasugerowała tym samym powściągliwość Kremla, nawet w obliczu ciężkich strat ponoszonych przez siły rosyjskie w Ukrainie.
Mołdawia 1 czerwca zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów cywilnych ze względów bezpieczeństwa. Ma to związek z planowanym szczytem przywódców europejskich, którego Mołdawia będzie gospodarzem.
"Na tle zachodnich sojuszników Ukrainy Polska wyróżnia się tym, że stała po stronie Kijowa i wierzyła w jego sukces w wojnie z Moskwą jeszcze przed inwazją Rosji na sąsiedni kraj. Warszawa pozostanie naszym kluczowym partnerem również w przyszłości, ponieważ dobrze rozumie istotę rosyjskiego zagrożenia" - czytamy w analizie portalu RBK-Ukraina.
Rosja ogłosiła, że defilada 9 maja w Moskwie odbędzie się zgodnie z planem. Będzie przemawiał Władimir Putin.
Rozpoczęto produkcję ukraińskiej samobieżnej armatohaubicy kołowej Bohdana kalibru 155 mm. Sprzęt powstaje nie na terenie Ukrainy, a jednego z zaprzyjaźnionych państw.
Serial production of 2S22 Bohdana 155mm howitzers has begun for Ukraine. Most likely, this is done in one of the allied countries. pic.twitter.com/Ck0OBu6I1H
NOELreportsMay 4, 2023
Rosyjskie media donoszą o niezidentyfikowanych dronach latających nad rosyjskim Briańskiem.
Russian media are reporting about unknown drones flying over #Bryansk. pic.twitter.com/p1Z4qxFwu2
nexta_tvMay 4, 2023
Burmistrz Odessy Hennadij Truchanow został zatrzymany w związku ze śledztwem w sprawie podejrzenia o korupcję.
Truchanow jest burmistrzem miasta nad Morzem Czarnym od 2014 roku, a trzy lata później wszczęto wobec niego śledztwo w sprawie defraudacji. Polityk zaprzecza oskarżeniom.
"Rosyjska dezinformacja wykorzystuje protesty sektora rolnego" - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Wiadomo, że w tak trudnych, ekstremalnych wręcz sytuacjach prezydent zawsze zachowuje spokój, opanowanie, klarowność w ocenach i wydawanych poleceniach. W związku z tym, nic nowego się w tej kwestii nie wydarzyło - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, jak Władimir Putin zareagował na wczorajszy atak dronów na Kreml.
Dla przypomnienia: rosyjskie media poinformowały, że nocą z soboty na niedzielę dwa drony próbowały zaatakować Kreml. Odpowiedzialność za to zdarzenie rosyjskie władze zrzuciły na "reżim kijowski". Ukraińcy zapewniają, że nie mają nic wspólnego z atakiem.
"Nie można pozwolić na to, aby rząd rosyjski wykorzystywał sport do legitymizowania swojego barbarzyńskiego, niesprowokowanego ataku na Ukrainę" - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, podpisanym przez 36 krajów.
Wśród sygnatariuszy oświadczenia znalazły się 24 państwa Unii Europejskiej, a także USA, Australia, Wielka Brytania, Kanada, Nowa Zelandia, Ukraina, Korea Południowa, Japonia, Norwegia, Islandia, Albania i Liechtenstein.
To już czwarty komunikat wydany i podpisany wspólnie przez szefów resortów sportu różnych krajów. Teraz dołączyła do nich Albania.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow kłamie, mówiąc, że Stany Zjednoczone miały jakikolwiek związek z atakiem dronów na Kreml - powiedział w telewizji MSNBC John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.
Jak dodał, USA nie wiedzą, kto stoi za incydentem, a Waszyngton ani nie zachęca, ani nie umożliwia ukraińskich ataków na terytorium Rosji.
Kancelaria Premiera poinformowała o przyjęciu przygotowanego przez resort obrony projektu nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Umożliwia on Wojsku Polskiemu reagowanie na ataki terrorystyczne wobec gazociągu Baltic Pipe i innej infrastruktury energetycznej na Morzu Bałtyckim.
Białoruscy pogranicznicy strzelający do niezidentyfikowanego drona w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej. Po intensywnym, trwającym cztery minuty ostrzale, pogranicznicy odpuścili i wstrzymali ogień.
Belarusian border guards fight against an unknown drone hovering in the air. After intense, 4 minutes long battle, the Belarusian border guards surrendered and ceased fire. pic.twitter.com/gBaobGaro6
bayraktar_1loveMay 4, 2023
Berlińska policja wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia o ujawnienie tajemnicy państwowej przed spodziewaną wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w stolicy Niemiec. Chodzi o artykuł opublikowany wczoraj w gazecie "B.Z." - pisze portal dziennika "Tagesspiegel".
Rosyjskie media donoszą, że pojazd przewożący pocisk balistyczny Iskander wjechał w barierkę w Petersburgu.
Russian media report that an Iskander drove into a fence in St Petersburg.That's all you need to know about the Russian army. pic.twitter.com/KO5lsIDVBl
Gerashchenko_enMay 4, 2023
Polska łączy sprawę umowy z 79 krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku ze sprawą nadmiaru ukraińskiego zboża oraz sankcjami wobec Białorusi. Kilku dyplomatów UE powiedziało dziennikarce RMF FM w Brukseli, że "Polska blokuje" tę umowę. Informacjom tym zaprzecza ambasador przy UE Andrzej Sadoś. Mówi jednak, że "trzeba zwrócić uwagę na nowe okoliczności, które wystąpiły także w Afryce w związku z agresją Rosji na Ukrainę".
Niemiecki producent chemii gospodarczej Henkel poinformował o sfinalizowaniu sprzedaży swoich aktywów w Rosji.
Chcemy otrzymać jasną wiadomość jeszcze w trakcie wojny z Rosją, że wstąpimy do NATO po jej zakończeniu - powiedział w Hadze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Holandii Markiem Ruttem i jego belgijskim odpowiednikiem Alexandrem de Croo.
Zełenski podkreślił wagę jak najszybszego przekazania Kijowowi kolejnego uzbrojenia przez zachodnich partnerów, aby możliwa była dalsza walka jego kraju z Rosją.
Ponowił wyrażone wcześniej przekonanie, że należy utworzyć specjalny trybunał międzynarodowy w celu pociągnięcia do odpowiedzialności Rosji za zbrodnie dokonywane na Ukrainie. Prezydent Ukrainy powiedział, że 35 krajów wyraziło poparcie dla tego przedsięwzięcia.
Belgia przygotowuje nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy - poinformował premier tego kraju Alexander De Croo na wspólnej konferencji prasowej w Hadze z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Holandii Markiem Ruttem.
De Croo dodał, że jego rząd analizuje obecnie, w jaki sposób zamrożone rosyjskie aktywa mogą zostać wykorzystane w celu pomocy w ukraińskich wysiłkach wojennych w walce przeciwko Rosji.
Rosja nie może wygrać wojny na Ukrainie i zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnię agresji i inne zbrodnie wojenne - oświadczył premier Holandii Mark Rutte w czasie wspólnej konferencji prasowej w Hadze z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Belgii Alexandrem De Croo.
Holandia niezachwianie wspiera Ukrainę - zapewnił Rutte.
W rosyjskim Stawropolu, w pobliżu zakładu Evrobeton, doszło do dużego pożaru. Zapalić miał się skład ropy naftowej. Na tę chwilę nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych i rannych.
Ambasada Rosji w Berlinie jest nie tylko siedzibą dyplomatów, ale według niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji może być także wykorzystywana do celów szpiegowskich. Bundestag chce więc lepiej chronić swoje pobliskie biura. Pomóc ma specjalna folia, ale także bardzo praktyczne wskazówki dla posłów - pisze portal RND.
Pięć okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zacumuje w piątek w Szczecinie. Załoga uzupełni zapasy i odpocznie przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego - poinformowała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.
Jednostki nie udostępnią swoich pokładów do zwiedzania.
Rosja planuje wznowienie multidyscyplinarnych Igrzysk Przyjaźni, 40 lat po ich pierwszej edycji. Wiadomość prezydentowi Władimirowi Putinowi ogłosił minister sportu Rosji, Oleg Matycyn - podaje oficjalna strona Kremla. Impreza miałaby się odbyć po igrzyskach olimpijskich w Paryżu, które rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia 2024 roku.
Aleksandr Rawin, szef departamentu bezpieczeństwa publicznego w Sankt Petersburgu, przekazał, że nad Sankt Petersburgiem wprowadzono strefę zakazu lotów dla dronów. Zgodę na lot drona za każdym razem musi od teraz wydawać miejski Komitet Transportu. "Przez pewien czas takie zgody nie będą wydawane mieszkańcom" - zapowiedział jednocześnie Rawin. Zakaz ma obowiązywać przynajmniej do połowy maja.
Decyzje o celach ataków Ukraińców zapadają w Waszyngtonie - w ten sposób administracja prezydenta Rosji odnosi się do rzekomego ataku dronów na siedzibę Władimira Putina. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną uważa z kolei, że była to inscenizacja.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił w Hadze przemówienie do narodu holenderskiego. "Chcemy tutaj w Hadze zobaczyć Władimira Putina, który zostanie osądzony za zbrodnie wojenne i wierzę, że tak właśnie się stanie" - mówił ukraiński przywódca, nawiązując do nakazu aresztowania Putina wydanego w ostatnich miesiącach przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
"Dziękuję wam za uwagę i szacunek dla Ukrainy, który dziś odczułem. To uwaga i szacunek ludzi, którzy cenią sobie wolność i nie tolerują tyranii, podobnie jak my na Ukrainie" - powiedział Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do narodu holenderskiego wygłoszonym w Hadze. "My się nie boimy - to agresor musi zacząć się bać pełnej siły sprawiedliwości, tylko on powinien odczuwać lęk" - podkreślił ukraiński przywódca.
"Tylko w kwietniu Rosjanie popełnili 6139 zbrodni wojennych, w których zginęło 207 cywilów, w tym 11 dzieci" - mówił prezydent Ukrainy w Hadze.
"Tutaj w Hadze chcemy zobaczyć Władimira Putina, który zostanie osądzony za zbrodnie wojenne i wierzę, że tak właśnie się stanie" - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze.
Philippe Klose, burmistrz Brukseli, przekazał merowi Kijowa dwie nowoczesne karetki pogotowia.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest dziś w Holandii. Polityk spotkał się już m.in. z Janem Anthonie Bruijnem, marszałekiem holenderskiego Senatu, a także Verą Bergkamp, przewodniczącą Izby Reprezentantów.
#LIVE: Dutch Minister of Foreign Affairs Wopke Hoekstra welcomed Volodymyr #Zelensky by evoking the memories of war in his own country, so many decades ago."The Netherlands will continue to stand with you." pic.twitter.com/DoOur3faf9
France24_enMay 4, 2023
Zełenski ma też odwiedzić Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze, gdzie ma wygłosić przemówienie pod hasłem "Nie ma pokoju bez sprawiedliwości".
"Rosja może spróbować dokonać sabotażu w sieciach kabli biegnących po dnie mórz i w innej infrastrukturze krytycznej" - oświadczył David Cattler, odpowiadający w NATO za wywiad i bezpieczeństwo. "Pozwoliłoby to Rosji uzyskać strategiczną przewagę nad Zachodem" - wskazał Cattler.
"Musimy najpierw pomóc Ukrainie uzyskać lepszą pozycję w terenie; droga do negocjacji będzie niewątpliwie wiodła przez lepsze wyniki na polu walki" - oceniła minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna.
W sieci pojawiły się zdjęcia, na których widać szczątki zestrzelonych przez Ukraińców dronów, które leciały w kierunku Kijowa. Napisano na nich markerami "za Moskwę". Można to traktować jako odwet za rzekomy zamach na Kreml. Moskwa oskarża o niego Kijów, ale Ukraina kategorycznie zaprzecza. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną sugeruje z kolei, że atak prawdopodobnie był rosyjską inscenizacją. Celem była mobilizacja własnego społeczeństwa - wskazują analitycy.
This night, #Russian occupiers attacked #Kyiv and #Odesa with drones. 18 out of 24 Shahed-136/131 and 1 reconnaissance UAV were destroyed. pic.twitter.com/qwgM54GBGG
nexta_tvMay 4, 2023
Zbiorniki rafinerii w Rosji stanęły w płomieniach. Według rosyjskich mediów to ataki dronów doprowadziły do pożarów w zakładach. Niektórzy sugerują, że akcje stanowią przygotowania do ukraińskiej kontrofensywy.
W sieci pojawiły się zdjęcia, na których widać szczątki zestrzelonych przez Ukraińców rosyjskich dronów, które leciały w kierunku Kijowa. Napisano na nich markerami "za Moskwę". Można to wiec traktować jak mało skuteczny odwet za rzekomy zamach na Kreml. Moskwa oskarża o niego kijów, który kategorycznie zaprzecza.
This night, #Russian occupiers attacked #Kyiv and #Odesa with drones. 18 out of 24 Shahed-136/131 and 1 reconnaissance UAV were destroyed. pic.twitter.com/qwgM54GBGG
nexta_tvMay 4, 2023
Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Włoch generał armii Pietro Serino uważa, że trudno sobie wyobrazić, by ewentualne przerwanie dostaw broni dla Ukrainy mogło doprowadzić do podjęcia negocjacji z Rosją. W wywiadzie dla dziennika "Corriere dellla Sera" generał ujawnił również, że Kijów zwrócił się do Rzymu o nieużywany sprzęt, by go naprawić i wykorzystać.
"Ukraina pomogła nam w negocjacjach z Unią Europejską" - mówił w programie Tłit Wirtualnej Polski minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że o godz. 9 ma spotkanie z ministrem rolnictwa z Ukrainy Mykołą Solskim ws. dalszej współpracy.
Obrona powietrzna zestrzeliła w nocy ze środy na czwartek 18 z 24 irańskich dronów bojowych wypuszczonych przez siły rosyjskie - powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. Władze Kijowa powiadomiły o zestrzeleniu wszystkich dronów i rakiet, które atakowały stolicę. Odłamki zestrzelonych aparatów spadły w trzech dzielnicach Kijowa, uszkadzając samochody i nawierzchnię ulic. 15 dronów Rosjanie skierowali nad Odessę. Zestrzelono 12 z nich, trzy uderzyły w budynki internatów. Według wstępnych informacji, nikt nie ucierpiał.
W środę z Ukrainy do Polski przyjechało 23,9 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 18 tys. osób - poinformowała straż graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 11,591 mln wjazdów do Polski i 9,823 mln wyjazdów na Ukrainę.
W dn.03.05 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejciach granicznych na kierunku z Ukrainydo Polski23,9 tys. osb.Od 24.02.2022 - ponad 11,591 mln os.W dn.03.05 z Polskido Ukrainyodprawiono 18 tys. osb. Od 24.02.2022 - 9,823 mln os.#granicapolskoukraiska #BiOSG #NOSG pic.twitter.com/RLCnsmoxas
Straz_GranicznaMay 4, 2023
"Siły rosyjskie przygotowują się do obrony położonego nad Morzem Azowskim okupowanego Mariupola ze wszystkich stron" - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki. Uważa on też, że siły okupacyjne próbują odbudować infrastrukturę portów w celu umożliwienia dostaw ładunków wojskowych oraz ściągają do miasta dodatkowe oddziały wojska.
Mariupol w obwodzie donieckim, zniszczony przez niezwykle brutalną ofensywę wojsk rosyjskich w pierwszych miesiącach wojny na pełną skalę, jest okupowany od maja ubiegłego roku. Miasto znajduje się obecnie w głębi zajętych przez Rosję terytoriów Ukrainy.
"W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 98 razy. 23 cywilów zginęło" - przekazał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. Chersoń, stolica obwodu, został ostrzelany 16 razy. W wyniku ostrzału zginęło 23 cywilów, 46 zostało rannych.
Atak dronów na Kreml, o którym poinformowały rosyjskie władze, oskarżając o niego Ukrainę, prawdopodobnie był inscenizacją, mającą na celu mobilizację własnego społeczeństwa - uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w środę wieczorem przyleciał do Holandii, w czwartek ma wygłosić w Hadze przemówienie pod hasłem "Nie ma pokoju bez sprawiedliwości" - podały holenderskie media. W Hadze mieści się siedziba Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.
Holenderskie media przypominają, że 4 maja jest Dniem Pamięci Ofiar II Wojny Światowej i późniejszych konfliktów zbrojnych w Holandii, ale podkreślają jednocześnie, że wizyta prezydenta Ukrainy w Niderlandach nie została wcześniej oficjalnie zaplanowana na ten termin.
"Siły obrony powietrznej Ukrainy zestrzeliły wszystkie rosyjskie drony i rakiety, które w nocy ze środy na czwartek" zaatakowały Kijów - poinformował szef administracji wojskowej ukraińskiej stolicy Serhij Popko. "Rosjanie zaatakowali Kijów przy użyciu amunicji zaporowej typu Szahed oraz pocisków, prawdopodobnie typu balistycznego. Ostateczny rodzaj użytych pocisków zostanie ustalony po zbadaniu szczątków" - napisał Popko na Telegramie.
W ubiegłym tygodniu z Ukrainy wypłynęło najmniej od początku roku statków z produktami rolnymi - poinformował Ukraiński Klub Biznesu Agrarnego (UCAB). Ukraiński eksport jest blokowany przez rosyjskie inspekcje.
W dniach od 24 do 30 kwietnia Ukraina wyeksportowała drogą morską 450,3 tys. ton produktów rolnych, czyli o 31 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie z ukraińskich portów wypłynęło zaledwie 11 statków z produktami rolnymi, czyli o cztery statki mniej niż w poprzednim tygodniu. To najniższy tygodniowy wskaźnik w tym roku.
Ponad połowę eksportu stanowiła pszenica (52 proc.), kukurydza 43 proc., olej słonecznikowy 4 proc. Wśród głównych kierunków znalazły się kraje Europy (Hiszpania i Holandia), Azji (Chiny i Turcja) oraz Afryki (Kenia, Egipt, Etiopia.
W Kijowie i kilku regionach Ukrainy ogłoszono w nocy ze środy na czwartek alarm przeciwlotniczy. W stolicy rozległy się wybuchy - poinformowały władze obwodu kijowskiego. Alarmy powietrzne ogłoszono także w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim, kirowohradzkim i połtawskim.